Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 22 години Веселин Гоцов започва със стадо от десетина кози

С упоритост и позитивизъм- над 20 сезона в редиците на овцевъдите

Снимка: Радио ВИДИН


Овцевъдството е сред чувствителните браншове у нас. Наскоро съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев съобщи, че само за един сезон поголовието е намаляло с 30 хиляди бройки. На фона на тази информация, един млад и амбициозен човек от монтанското село Безденица всяка година увеличава животните. Дни преди празника на овцевъдите- Гергьовден, потърсих отново Веселин Гоцов, за да каже как успява да се задържи над 20 сезона. В сутрешните часове го намирам във фермата, където дои. 

450 бройки е стадото на Веселин Гоцов- отглежда основно реплянска порода. Има и двайсетина козички- за разкош. Посреща празника с позитивизъм и смята, че той е в основата на успеха. Каквито и да са трудностите, човек трябва да е гъвкав, казва той, да съобразява производството и породите с условията, при които отглежда животните си:

"Имам наблюдение върху колеги, които не си подбират правилно нито породата, спрямо района, в който живеят... Голяма част от тях се държат като началници- искат повече работна ръка, а по-малко да участват в процеса на отглеждане на животните- оттам идват и икономическите проблеми за тях... Ние, българите, обичаме да се оплакваме, все някой друг да ни е виновен, основната причина е в нас самите. Каквито и да са трудностите, каквито и спънки да произлизат от некомпетентност на тези, които управляват сектора, човек трябва да бъде гъвкав... Например, колега, фермата му е в балканския район, иска да отглежда високо млечни животни, да кажем, порода Асаф... Да, но тази порода не е предназначена за такъв район, за по-сурови условия. Това са културни, високопродуктивни животни, които се отглеждат с доста фураж, с механизирано доене... Те искат това, но не са в подходящия район- оттук идват и бедите... Едно е да си любител и да гледаш някаква порода просто за кеф, друго е, когато правиш някакво производство- трябва да си го съобразил, за да можеш да спечелиш, защото, в крайна сметка, развиваш някаква дейност за поминък, за заплата на работници... За да има фатален резултат накрая, много неща не са съобразени по веригата..." 

Голяма част от животновъдите разпродават стадата си, защото не издържат на високите цени на фуражите. Това не е проблем за Веселин Гоцов. Заради меката зима дори е успял да спести от храната, защото стадото му е било на паша. Няма проблем нито с изкупуването на млякото, нито с изкупуването на агнетата, дори страда, когато преди празници не успява да задоволи търсенето. И може би е единственият, който казва, че субсидиите му стигат: 

"Българинът обича да си мрънка..., а субсидиите са помощ... Дошли са по няколко пера за животните, ако пресметнем, с едно от перата съм си подсигурил фуража... "

Веселин не се оплаква от нищо, работи основно със семейството си, от две години не разчита на чужди работници и все още дои на ръце, въпреки, че има закупена доилна система. Признава, че животните го зареждат. За затваряне на цикъла все още не мисли, защото казва, че човек трябва и да си почива- доколкото животните му  позволят обаче. Над 20 сезона Веско е в редиците на овцевъдите и е убеден, че трудностите ги има, за да се преодоляват. Необходимо е добре да се планира всяко едно производство, а ако човек е позитивен, успехът е гарантиран. При него поне е така.... 

"Да посрещнем празника, да гледаме напред- не в краката си и всичко ще е наред"- пожела на колегите си Веселин Гоцов. Чуйте повече в звуковия файл. 


За всеки един, който е посял или ще засява, е важно какво ще е времето. През май ще има условия за слани, на места ще има и градушки. През третото десетдневие валежите ще са със стопанско значение. Чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова от метеорологичната станция в Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00