Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експлозията през 2014 г. причини смъртта на 15 души

ВКС потвърди: Подсъдимите за взрива в завода в "Миджур" са невинни

Снимка: vks.bg

С Решение № 60188/10.05.2022 г. по наказателно дело № 852/2021 г. тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) оставя в сила решението по в.н.о.х.д. № 1213/2019 г. на Софийския апелативен съд (САС). Решението е окончателно.

Експлозията стана при утилизация на гръцки противопехотни мини. Според Димитър Димитров, баща  на загиналия Михаил, е била нарушена европейската директива, с която е наложен мораториум на трансфера на противопехотни мини:

"Нарушена е европейска директива, което никой не го споменава, не го казва. Тази директива стои над нашето законодателство. Там изрично е казано, че трансфера на противопехотни мини е под мораториум. Мораториум значи временна забрана. Трябваше да го върнат на прокуратурата за доразследване. "

Делото е образувано по протест и по жалба от частен обвинител срещу решението на САС, с което е потвърдена присъда на Окръжен съд – Видин. С нея всички подсъдими за взрива през 2014 г. при утилизация на противопехотни мини в завод „Миджур“ (собственост на „Видекс“ АД), причинил смъртта на 15 души, са признати за невиновни и оправдани по повдигнатите им обвинения: Ивелина Бахчеванова в качеството ú на директор на Дирекция „Международно-контролирана търговия и сигурност“ при Министерството на икономиката и секретар на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжия за масово унищожение; Божидар Василев в качеството му на началник на Отдел „Контрол върху общоопасните средства“ в Дирекция „Охранителна и пътна полиция“ и председател на Междуведомствена комисия, създадена на основание чл. 19, ал. 1 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия; Валери Митков в качеството му на изпълнителен директор на „Видекс“ АД и проектант, изготвил част „Технологична“ от инвестиционен технически проект на обекта – завод „Миджур“; Палма Иванова в качеството ú на инспектор „Здравословни и безопасни условия на труд и противопожарна безопасност“ в завода.


Според тричленния състав на ВКС жалбата на частния обвинител е процесуално недопустима, а протестът е допустим, но неоснователен. Върховните съдии не приемат доводите за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, рефлектиращи върху правата на прокурора, с отказа за уважаване на негови доказателствени искания за назначаване на две допълнителни експертизи, както и неоснователно игнориране на заключението на седморна взриво-техническа експертиза. В мотивите пише: „Не всяко отклоняване на искане за събиране на доказателства от страна в процеса априори води до ограничаване на нейните права, а само това, което препятства установяването на съставомерни факти от предмета на доказване. В конкретната ситуация въззивният съд мотивирано и основателно е отказал да уважи претенцията на участващия в съдебното заседание прокурор, излагайки ясни аргументи, с които този състав се солидаризира.“. Всъщност прокурорът е депозирал искане за назначаване на една, а не както се твърди в протеста – две експертизи. Тя е отхвърлена от съда поради достатъчна попълненост на доказателствената маса по делото с релевантна информация, нестриктна свързаност на въпросите с обхвата на обвинението и даване на отговори в изготвени вече експертни заключения в рамките на обективните установености по делото.


Неудовлетворяеми са и претенциите на протестиращия прокурор, представляващи по своята същност декларации, за неоснователно игнориране от страна на въззивния съд на част от заключението на комплексната взриво-техническа експертиза поради несъгласие със заключението за констатирани редица пропуски в част „Технологична“ на инвестиционния проект на строежа на завод „Миджур“, изготвен от подсъдимия Митков през 2011 г. Според върховните съдии САС правилно е възприел, че афишираните от експертите пропуски в тази част на проекта, не се основават на ясни критерии, обективни данни по делото или на нормативни изисквания, а представляват тяхна професионална позиция, която не би могла да обвърже съда и то в ситуация, в която не се базира или не съответства на доказателства по делото. Подобно несъответствие е налице в заявеното от експертите, че коментираният проект не е съпътстван със задание, каквото всъщност действително е налице и е изготвено от възложилия проекта, както и в констатацията им, че Митков не притежава правоспособност да изготви тази част на проекта – издаденото удостоверение от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране му дава подобно право. „Именно поради това мотивирано и обосновано решаващият съд не е поставил в основата на своите фактически изводи коментираната част от експертизата, за разлика от останалата част, в която вещите лица са изследвали и причината за мощността на взрива, влиянието на различни фактори, без и те, както и в останалите експертизи по делото, да се ангажират с причината за възникване на взрива – въпрос от съществено значение за преценката на съставомерността на твърдяната от прокурора деятелност на подсъдимите Митков и Иванова“, пише в мотивите.


Както правилно е отбелязал апелативният съд, в обвинителния акт прокурорът не излага факти относно причината за възникване на взрива и съответно дали той произхожда от нечие действие или бездействие, за да бъде възможно изследване на въпроса налице ли е причинна връзка между дейността на подсъдимите Иванова и Митков и вредоносния резултат. Такава причина не би могла да бъде и описана, тъй като никой от експертите по делото не дава и не би могъл да даде отговор на този въпрос, въпреки детайлното изследване от тях на всички възможни обективно установими обстоятелства по делото. „Факт е, че всички присъстващи по време на експлозията на 01.10.2014 г. лица са загинали, а поради мощността на детонацията не са налице и останали предметни свидетелства след нея. Тези разсъждения идват да покажат както обективния подход на съда при третиране на този доказателствен способ, така и правилността на отказа му да назначи допълнителни задачи към експертите, тъй като всички търсени от прокурора отговори биха били единствено в сферата на хипотезите, на каквито не може да почива един съдебен акт“, категоричен е тричленният състав на ВКС. 


В мотивите се казва още, че в атакуваното решение неколкократно съдът е упрекнал прокуратурата за действията ú по структуриране на обвинението и при описание на деятелността на всеки от подсъдимите в обвинителния акт, но изрично е посочил, че оправдателният характер на присъдата санира тези действия и не води до връщане на делото за ново разглеждане на съда, а още по-малко в досъдебната фаза на процеса, за да бъде дадена възможност на държавното обвинение да формулира коректно обвинения – такава възможност въззивният съд не притежава с изключение в неотносимата към настоящия случай ситуация, уредена в чл. 335, ал. 1 от НПК.


При извършената констатация за неналичие на пропуски в оценъчната и правоприлагаща дейност на въззивната инстанция, която да е довела до нарушение на материалния закон, както и допуснати съществени процесуални нарушения, рефлектирали върху правата на една от страните в процеса, съдебният състав на ВКС стои на позицията, че след задълбочена и внимателна преценка на наличната по делото доказателствена маса въззивният съд в атакувания съдебен акт основателно е потвърдил присъдата на първостепенния съд.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нивото на "Среченска бара" започна да спада

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването.  Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което прави..

публикувано на 05.07.25 в 08:55

Пожар изпепели къщи и селскостопански постройки в Раковица

Пожар причини щети в село Раковица, община Макреш. Огънят е пламнал в ранния следобед вчера. По първоначална информация пожарът е възникнал в сухи треви и храсти. Две къщи са изгорели напълно, селскостопански постройки и всичко около тях. Само бързата реакция на хората, които са започнали да гасят с подръчни средства и пожарните екипи от Кула е..

публикувано на 05.07.25 в 07:33

Снимката на 4 юли 2025 година

Нивото на Дунав създава проблеми за корабоплаването по реката. Водите на реката в българския участък са нетипично ниски за този период от годината. Пониженото ниво на река Дунав в последните седмици не оказва влияние на нормалната работа на  АЕЦ „Козлодуй”  и изпълнението на производствения график, съобщават от атомната електроцентрала.  За..

публикувано на 04.07.25 в 18:00

Изградена е хеликоптерната площадка в болницата във Видин

Площадката за медицински хеликоптери в двора на видинската болница вече е изградена. Предстои да бъде издаден акт за пускането ѝ в експлоатация, каза Людмил Цветанов, финаnсово-административен ръководител на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка". "С договор за финансиране от страна на Министерство на здравеопазването ни..

публикувано на 04.07.25 в 16:41
Снимката е илюстративна

Въвеждат ограничение за тежкотоварния трафик заради жегите

Въвеждат ограничение за тежкотоварния трафик заради жегите. От утре, 5 юли, до 8 юли, вторник, между 13:00 ч. и 21:00 ч., поради очакваните високи температури над 35 градуса, ще бъде ограничавано движението на камионите над 20 т по определени участъци от републиканската пътна мрежа на територията на 7 области, съобщават от пътната агенция . Сред..

публикувано на 04.07.25 в 16:41

Нов пожар пламна край Дреновец

Днес в района на помпената станция в село Дреновец отново е възникнал пожар. Пламъците не представляват опасност за населението, съобщи за Радио ВИДИН кметът на община Ружинци Александър Александров : „Може би продължение от вчера, след снощния пожар, който беше загасен... В момента не е толкова много. В съседство до оградата на Помпена станция -..

публикувано на 04.07.25 в 16:03

МВР – Враца чества 5 юли с тържествено събрание и отличия

В навечерието на професионалния  празник на МВР – 5 юли, в областната дирекция на МВР Враца се проведе тържествено събрание. Старши комисар Красимир Йончев честити празника на служителите, като изказа благодарност за професионалното отношение към работата и  съвестното изпълнение на поставените им основни задачи - борбата с престъпността и усилията за..

публикувано на 04.07.25 в 15:48