"Въпросната случка е от неделя сутринта. Ние с брат ми излязохме да се поразходим малко с лодката по реката. На прибиране изкарахме лодката на нашата лодкостоянка. Имаше доста рибари на Дунава и едно от момчетата извика изведнъж - вижте, някаква видра плува във водата. Погледнахме и първоначално помислихме, че наистина е видра. Мина край нас и дори хвърлихме 1-2 малки камъчета да му привлечем вниманието, но тя не ни отрази и ние решихме да се качим на лодката и да отидем да я проследим, и да видим за какво животно точно става дума. То беше доста голямо и според нас не беше видра. Когато го доближихме останахме много учудени. Тя ни допусна някъде на 1 метър от нея и когато се гмурна, видяхме, че опашката ѝ не беше на видра. Тя беше като плавник и на нас ни стана ясно, че е бобър. После се поинтересувахме и разбрахме, че бобри в България не е имало от 150 години. Привлече вниманието на цялото крайбрежие, защото имаше доста рибари, но ние бяхме единствените, които влязоха с лодката да го проследим. След това много хора се струпаха да гледат. Но дали ще имаме късмет да го видим отново, не се знае."
Не се знае точно кога е изчезнал бобърът в България. Достоверна информация за последното му местообитание дават скелетни останки от археологически разкопки от 1750-1850 г. През последните години европейските бобри са реинтродуцирани (повторно въведени) в Румъния и има вероятност да е дошъл оттам.
Преди няколко години роденият в Долна Кремена Красимир Алипиев възобнови мястото с оброчния камък на Свети Илия. Той вече не е между живите, но неговите наследници поддържат създадената традиция. Днес от 11.00 часа на мястото бе отслужена литургия, а от 12.30 часа в центъра на селото бе раздадена курбан чорба на жителите.
В деня когато Църквата почита паметта на Св. пророк Илия, село Старопатица отбелязва 10-годишнината от освещаването на своя храм "Св. пророк Илия". Тържествено бе отслужена пpaзничнa cвeтa литypгия от Видинският митрополит Пахомий в съслужение с отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия, духовници и ученици от Софийската духовна..
В село Ракитница, Община Брегово бе извършен поетапен ремонт на сградата на бившето училище . Още през 2021 година Общинският съвет взе решение за изграждане на център за настаняване от семеен тип. Проектът, който е на стойност около 1 млн. лева за строителство и преоборудване на помещенията, в момента очаква одобрение от Министерството на труда и..
Врачанската МБАЛ "Христо Ботев" планира да закупи електромиограф за свои нужди. Апаратът прави запис на електрическата активност на мускулните клетки чрез електромиограма. Изследването помага за откриването на мускулни проблеми и заболявания на периферните нерви. Електромиографията е диагностична процедура, чрез която се прави оценка на мускулите и..
На 20 юли Светата православна църква почита паметта на Свети пророк Илия. За живота и делото на Светеца разказва Архимандрит Самуил, служител на видинска епархия. "Той бил от потомството на Аарон, от град Тесия, Галатия.Живял е през IX-ти век, преди Христа, про време на Цар Аахав. Илия значи "крепост" и той се показал като крепост, твърдина за..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца проверява сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Той бил подаден преди дни в екоинспекцията. Появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема, твърдят от РИОСВ. В района на Зверино има защитени зони по "Натура..
Общинският съвет в Лом одобри създаването на фонд "Култура", който ще предоставя финансова подкрепа на местни творци. Със средствата от фонда ще могат да се организират концерти, театрални постановки, изложби, фестивали и всякакви културни прояви. Местните парламентаристи одобриха и правилник за устройството и дейността на фонд "Култура”. Общият..