Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преодоляване на хранителния дефицит при царевицата

Снимка: Радио ВИДИН

Грижите за младите растения са от значение за добивите при всички култури. Така е и при царевицата. В "Земята, която ни храни" съвети за технологичните решения за най-добро хранене, недопускане или бързо преодоляване на проблеми в развитието на царевицата дава Маргарита Костова - агроном по растителна защита и консултант по хранене на растенията.   

Вярно ли е, че ранните фази от развитието на царевицата са от ключово значение за формиране на максимален добив?
Ранните фази от развитието на царевицата са критични по отношение формиране на добива. И това е така, защото във фазите от 4 до 7-8 лист се залага добива и развитието в този период не трябва да е в стрес или в недостиг на хранителни вещества. Торенето трябва да е обмислено и комплексно. Обикновено се подава почвено азот, фосфор, калий, а микроелементите остават в недостиг. А царевицата има завишени потребности към някои от тях. Най-икономичният и ефективен начин за осигуряване на усвоими микроелементи е листното им приложение. Едно и също количество микроелементи, достигнало да растенията, е необходимо да се подаде десетки и стотици пъти повече чрез почвени торове, отколкото чрез листното им приложение.
Едно от най-важните условия за добро развитие и стабилен добив е още от старта да има изравнен посев, с добър тургур. Когато растенията са балансирано нахранени, здрави и със силен имунитет, те са много по-устойчиви към предстоящите неблагоприятни климатични условия. 
Може ли да посочим някои по-съществени проблеми в ранното развитие на царевицата и да дадем решения за преодоляването им?
Два са най-често срещаните проблеми в ранното развитие на царевицата: неравномерен старт и развитие, което може да причини до 20% загуби в добива на зърно; хранителни дефицити, дължащи се на преовлажняване и ниски почвени температури. 
Решението е стимулиране с комплексните листни торове Лактофол® Основен МАКС и Амино Експерт® ИМПУЛС. 
Уврежданията от рязко понижаване на температурите и пролетни слани могат да се преодолеят много успешно с аминокиселини. В такива случаи се прилага Амино Експерт® Баланс - продукт с много високо съдържание на усвоими аминокиселини (635 г в литър), като приложението трябва да бъде възможно най-скоро след повредата.
От полските култури царевицата е най-добър индикатор за недостиг на цинк. Още в начално развитие растенията имат завишена потребност от елемента. При неговата липса е характерно задържане на растежа и нарастването на междувъзлията, а някои растения напълно дегенерират и загиват. Нарушава се метаболизма на растенията (особено азотния обмен), което възпрепятства ефективното използване на внесените в почвата торове. Това се отразява отрицателно на формирането на репродуктивните органи и намалява добива.
Недостигът на цинк не винаги има видимо проявление в растенията, но винаги ощетява добива! 
Значи трябва да се подаде цинк на царевицата и така да се решат проблемите?
Когато листният тор съдържа само цинк, той задоволява тази нужда, но когато на царевицата се подаде пълния комплекс микроелементи (мед, манган, желязо, магнезий, бор), заедно с аминокиселини, органика и макроелементи, протичат полезни за добива процеси:
•Увеличава се активността на ензимите, отговарящи за метаболизма в растенията
•Кореновата система се развива правилно, активира се кореновата дейност и се поглъщат подадените чрез почвата торове.
•Ускорява се хлорофилния синтез и се повишава интензивността на фотосинтезата.
•Подобрява се цялостното развитие и растенията залагат по-висок добив, който в последствие се изхранва.
Какво се препоръчва за приложение в тези ранни фази на царевицата?
В практиката е доказано, че прилагането на многокомпонентни листни торове, съдържащи млечна киселина (Амино Експерт® Импулс, Лактофол Основен MAX, Лактофол Цинк) са изключително ефективни, когато се прилагат във фаза 5-7 лист:
- Активират функциите на корените, с което подобряват оползотворяването на фосфора и калия от почвата; 
- стмулират формирането на по-големи и плътни листа, засилват фотосинтезата;
- подпомагат образуването на повече адвентивни корени и заздравяват стъблата на растенията; 
подобряват водния режим на културата - листата на третираните растения запазват тургора си по-продължително време и в топлите часове на деня; 
- в случаи на стрес - градушки, проливни дъждове, ниски температури - бързо възстановяват растежа и развитието на увредените растения.
И в резултат от тези въздействия на листния биостимулатор се залага по-висок добив. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50