На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 45 години. Музейните работници отбелязват професионалния си празник като организират най-различни културни събития. Темата на Деня за 2022 г. е "Силата на музеите".
Музеите са тясно свързани с туризма, каза за Радио Видин Богдан Александров- директор на Регионален исторически музей- Видин:
"Тези неща винаги са свързани с туризма. Културният туризъм е нещо, което е много развито в страните, към които ние се стремим да се оприличаваме най-малкото. Всяка година даваме едни данни за броя на туристите, има статистика. Те се обработват тези данни - има отдел в общината, от всички културни институции постъпват данните в това, те се събират надлежно, водят се отчети, броят се билетите и т.н. Тази крива, тази динамика е много показателна. Анализът на тези данни показват всъщност пътищата, по които вървим- дали са верни, към кое да се стремим за в бъдеще и т.н. - много са поучителни. Разбира се, че кривата беше тръгнала надолу, когато се случи последните две години с пандемията, дори беше малко тъжно да се събират тези данни, като ги съпоставяме с предишните, но вече според мен това е преодоляно... Виждаме колко е вече съживено тук около парка, около реката. Реката пълноценно живее с туризъм, с кораби, които идват и разбира се, първата работа на тези хора е да видят туристическите забележителности - това, което ги е мотивирало да се качат на кораба и да опознаят света. Светът как се опознава? Чрез хората, чрез историята, чрез свидетелствата, оставени от самите хора, които са се превърнали в история... За да познаваш бъдещето, може би трябва да познаваш миналото".
Според Богдан Александров музеите са относително консервативна институция:
"Те излагат артефакти... но създаването, уреждането на една сериозна музейна експозиция иска много ресурс, време, знание, можене и разбира се, много предварителна работа. Несериозно е, няма как да бъде сериозно, когато това е направено за кратко време. Сериозните музеи, ако се вгледате и по света, разбира се, техните изложби са с леко добавено време, в сравнение с това, което се случва в България. Тази динамика в излагането на изложби в сериозните музеи, в сериозните институции е малко стаена, тя е малко приглушена тази динамика. Не случайно изложбите са постоянни, временни и т.н. Тази тежест която носи музея - това минава през техните постоянни музейни изложби. Разбира се, потокът, зрителят би искал... нали той постоянно трябва да се зарежда и да се захранва с нещо ново, нещо любопитно и там е вече този, не го наричам конфликт, но тук е пресечната точка между тези две тенденции и това е виртуозността - да се намери баланса между тези гледни точки, между тези две музейни тенденции".
Проверихме доколко хората обичат да посещават музеи в града, в страната и в чужбина:
"Ами, да историята ми е интересна и като посещавам нови места, обичам да посещавам такива забележителности, свързани с историята, особено свързани с по-старата история... Влизал съм и в Търново, тук при нас във Видин, навсякъде съм обиколил, Белоградчик, по пещери обичаме да ходим със съпругата ми... В чужбина сме ходили в Ниш, няколко места посетих много интересни - техният паметник от войната с турците, една от най-големите им битки, нещо като нашата Шипка, край Ниш "Челе Кула" се казва паметника, не знам колко - 4 хиляди черепа има вградени в нея на убити сръбски войници и не съм сигурен как се нарича паметника като исторически обект... но от Римско време на Константин IV някаква вила, не знам как се казва - пак много интересно беше, с един огромен купол, за да съхрани разкопките, които са направени... Да, разбира се, аз много обичам да посещавам музеи, но заради Ковид последните две години нямахме тази възможност. Мисля, че е много важно културното развитие и сега е момента, в който ние трябва да наваксаме изгубеното време... В Сиатъл "Музеят на поп културата" - това беше последният музей, но беше преди няколко години и от тогава не съм посещавала много музеи... Напълно различен вид музеи... В България имаме много различни видове музеи - повечето са, които пазят националната култура, националните носии и т.н., но там ставаше въпрос за музика и беше съвсем различно и бях наистина впечатлена".
Всяка година Регионален исторически музей - Видин се включва в инициативата "Европейска нощ на музеите", която тази година се проведе на 14 май. И днес всички музейни обекти - крепостта "Баба Вида", музей "Конака", музей "Кръстата казарма", Епиграфския център и Художествената галерия "Никола Петров" ще работят с удължено работно време до 21.00 ч.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл*
Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..
Жители на Видин сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички. Хората казват, че вече дори..
Актьорът Васил Вачев е роден на 14 юни 1925 г. в монтанското село Стубел , но целият му професионален път преминава във врачанския театър , където изиграва над 70 роли . Участва в 25 игрални филма, две филмови копродукции и един телевизионен сериал. За кариерата на Васил Вачев , както и за житейския му път, ни разказва Милена Стефанова..
Както съобщихме преди дни, видинското село Каленик ще се сдобие с ново артистично лице по време на празниците. Това вече е факт благодарение на вдъхновяваща инициатива на местното читалище и една млада и талантлива художничка - Яна Иванова, която преобрази знакови обществени пространства в населеното място. Проектът, носещ името "Заедно в..
Днешният музикален час ще е посветен на една от най-големите легенди на музикалната сцена – Шърли Беси - изключителна певица, чиято кариера продължава повече от 70 години! Родена в Уелс, Шърли Беси завладя света с уникалния си, мощен глас и с характерния си стил. От първите ѝстъпкинасценатапрез 50-тегодинидонезабравимитепесниза филмите за..
"Неделник" е тук! Срещите на випуска са вълнуващи. Да видиш своите съученици след 10, 20, 30,40 и повече години е изживяване - променени, с различни житейски пътища и съдби. Какво е преживяването и емоцията от такива срещи ще разберем от днешните ни гости Веселин Станков , който е организатор на срещата на випуск 1980 година на..
Втората неделя след Пасха - Томина , е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома. "Тъй решително повярвал Тома във Възкресението на Господа от мъртвите, когато попипал раните на Неговите ръце и раната в пречистите Му ребра: "Господ мой и Бог мой!" , тоест, Ти Си Този, Който със силата на Своето..