Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на музеите

Снимка: Радио ВИДИН



На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 45 години. Музейните работници отбелязват професионалния си празник като организират най-различни културни събития. Темата на Деня за 2022 г. е "Силата на музеите".


Музеите са тясно свързани с туризма, каза за Радио Видин Богдан Александров- директор на Регионален исторически музей- Видин: 


"Тези неща винаги са свързани с туризма. Културният туризъм е нещо, което е много развито в страните, към които ние се стремим да се оприличаваме най-малкото. Всяка година даваме едни данни за броя на туристите, има статистика. Те се обработват тези данни - има отдел в общината, от всички културни институции постъпват данните в това, те се събират надлежно, водят се отчети, броят се билетите и т.н. Тази крива, тази динамика е много показателна. Анализът на тези данни показват всъщност пътищата, по които вървим- дали са верни, към кое да се стремим за в бъдеще и т.н. - много са поучителни. Разбира се, че кривата беше тръгнала надолу, когато се случи последните две години с пандемията, дори беше малко тъжно да се събират тези данни, като ги съпоставяме с предишните, но вече според мен това е преодоляно... Виждаме колко е вече съживено тук около парка, около реката. Реката пълноценно живее с туризъм, с кораби, които идват и разбира се, първата работа на тези хора е да видят туристическите забележителности - това, което ги е мотивирало да се качат на кораба и да опознаят света. Светът как се опознава? Чрез хората, чрез историята, чрез свидетелствата, оставени от самите хора, които са се превърнали в история... За да познаваш бъдещето, може би трябва да познаваш миналото".


Според Богдан Александров музеите са относително консервативна институция:


"Те излагат артефакти... но създаването, уреждането на една сериозна музейна експозиция иска много ресурс, време, знание, можене и разбира се, много предварителна работа. Несериозно е, няма как да бъде сериозно, когато това е направено за кратко време. Сериозните музеи, ако се вгледате и по света, разбира се, техните изложби са с леко добавено време, в сравнение с това, което се случва в България. Тази динамика в излагането на изложби в сериозните музеи, в сериозните институции е малко стаена, тя е малко приглушена тази динамика. Не случайно изложбите са постоянни, временни и т.н. Тази тежест която носи музея - това минава през техните постоянни музейни изложби. Разбира се, потокът, зрителят би искал...  нали той постоянно трябва да се зарежда и да се захранва с нещо ново, нещо любопитно и там е вече този, не го наричам конфликт, но тук е пресечната точка между тези две тенденции и това е виртуозността - да се намери баланса между тези гледни точки, между тези две музейни тенденции". 


Проверихме доколко хората обичат да посещават музеи в града, в страната и в чужбина:


"Ами, да историята ми е интересна и като посещавам нови места, обичам да посещавам такива забележителности, свързани с историята, особено свързани с по-старата история... Влизал съм и в Търново, тук при нас във Видин, навсякъде съм обиколил, Белоградчик, по пещери обичаме да ходим със съпругата ми... В чужбина сме ходили в Ниш, няколко места посетих много интересни - техният паметник от войната с турците, една от най-големите им битки, нещо като нашата Шипка, край Ниш "Челе Кула" се казва паметника, не знам колко - 4 хиляди черепа има вградени в нея на убити сръбски войници и не съм сигурен как се нарича паметника като исторически обект... но от Римско време на Константин IV някаква вила, не знам как се казва - пак много интересно беше, с един огромен купол, за да съхрани разкопките, които са направени... Да, разбира се, аз много обичам да посещавам музеи, но заради Ковид последните две години нямахме тази възможност. Мисля, че е много важно културното развитие и сега е момента, в който ние трябва да наваксаме изгубеното време... В Сиатъл "Музеят на поп културата" - това беше последният музей, но беше преди няколко години и от тогава не съм посещавала много музеи... Напълно различен вид музеи... В България имаме много различни видове музеи - повечето са, които пазят националната култура, националните носии и т.н., но там ставаше въпрос за музика и беше съвсем различно и бях наистина впечатлена".


Всяка година Регионален исторически музей - Видин се включва в инициативата "Европейска нощ на музеите", която тази година се проведе на 14 май. И днес всички музейни обекти - крепостта "Баба Вида", музей "Конака", музей "Кръстата казарма", Епиграфския център и Художествената галерия "Никола Петров" ще работят с удължено работно време до 21.00 ч.


В инициативата се включва и Исторически музей- Белоградчик. През целия ден до 21 часа ще работят трите обекта  Исторически музей -"Панова къща", Природонаучен музей и Художествена галерия "Вълчо Вълчев". Входът е свободен.  

Чуйте цялото интервю в звуковия файл*

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00