Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Остават ли в стачна готовност работодателите и за какво протестират превозвачите?

Снимка: Колаж Радио Видин

Работодателите отмениха протеста си, насрочен за днес, но остават в протестна готовност. Това заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев след срещата с правителството в началото на седмицата. По думите му 30 хиляди души от предприятия от цялата страна са били в готовност да излязат на жълтите павета. Председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев уточни, че мащабни протестни акции няма да са основателни, тъй като основните искания за компенсации на високите цени на тока и газа за бизнеса са удовлетворени. Защо остават в стачна готовност работодателите? Малкият и среден бизнес са сред сред най- потърпевшите от непрекъснато растящите цени на стоките от първа необходимост и високата цена на електроенергията за бизнеса. Потърсихме за коментар Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"Това е един сериозен знак, че започва разбиране от страна на управляващите за това колко сериозен е проблема и как трябва да има синергия между краткосрочните мерки, така че се надявам да внесат успокоение и да може да се разсъждава по- трезво, и да има по- ползотворна комуникация ... Готовността остава, както за протести, така и за разговори. Ние имаме много други предложения, които очакваме също така да бъдат разгледани и обсъдени, така че да може да се стигне до следващо анонсиране на мерки, защото не си представяме, че с обявените мерки всичко приключва. Трябва да знаем и какво се случва със средносрочните мерки и които фирми оцелеят какво ще се случва с тях."- обясни Елеонора Негулова.

Станислав Цветанов е собственик на заведения за топли закуски във Видин. Според него ситуацията става все по- сложна и малкият и среден бизнес е притиснат до стената.

"В много лоша посока се промениха нещата. Цените на всичко скачат всeки ден и всяка седмица. Не са много добри настроенията, доста колеги се насочват към приключване на бизнеса. Според мен трябва спешно да се намали ДДС-то на хляба и малко да се нормализират цените на всичко, на стоки, на продукти. След това идва и ред и на крайния потребител, нека малко да се нормализират нещата. Сега ще дават някакви облекчения, но това е почти нищо- прах в очите е това."- каза Станислав Цветанов.

Представители на ресторантьорския бранш също обявиха, че са солидарни с колегите си от останалите сектори на икономиката ни и остават в стачна готовност, въпреки предложените антикризисни мерки от страна на управляващите. Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията:

"Оставаме в стачна готовност, тъй като обещаното не е като даденото. Правителството през последните месеци толкова много е обещало, а почти нищо не е дало. Там са по- скоро специалисти в областта на анализирането и мисленето, но и на много бавно взимане на решения ... Ние сме скачени съдове цялата икономика и няма как единият бранш да има проблеми, а другия- не. Високите цени на електроенергията, газа и бензина се отразяват на цялата икономика."- каза за радио Видин Ричард Алибегов.

Работодателите очакваха резултатът от вчерашната среща на управляващите с превозвачите. Изтича срокът, поставен преди седмици към управляващите за активни протестни действия в цялата страна, заради им за намаляване на цената на горивата посредством премахването на био добавката и намаляване на акциза, изплащане на обещаните субсидии на превозвачите и одит на тол системата. В следобедните часове на вчерашния ден се проведе поредната среща между премиера Кирил Петков и представители на бранша. За днешния 18 май бе обявено спиране на целия автобусен транспорт в страната и блокиране на всички транспортни връзки. Това не може да продължава - администрацията да се подиграва с нас, заявиха преди дни от Конфедерацията на автобусните превозвачи, които заедно с други браншови организации на превозвачите напуснаха срещата с премиера Кирил Петков. Вчера следобед бе проведена нова среща между представители на транспортния бранш и управляващите. Възстановихме диалога, но протест ще има и той започва в 9.00 ч. Това каза председателят на Конфедерацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенова след среща с правителството. Тя благодари на премиера Кирил Петков за извинението му цитирам, "за предния път, когато ни посочи вратата". С коментар по темата се включи Петър Захариев, председател на УС на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България, собственик на транспортна фирма в Монтана:

"Като имаме предвид, че Северозападът е най- изостанал, най -слабо развит, най- беден, един такъв ефективен протест ще утежни още повече положението на обикновените хора. Затова ние като превозвачи, решихме и смятаме, че би трябвало да е по- скоро символичен протеста ни ... Аз бих оценил тонът от вчерашната среща като конструктивен, извинение даже имаше за първата среща и от двете страни. Същественото, обаче е, че премиерът Кирил Петков декларира и многократно заяви желание за разговор с превозвачите и за съвместно търсене на решение на проблемите. Това е практически верния път и него искаме да следваме. Беше ни обещано от страна на правителството, че ще вървим в тази посока и ние очакваме, че съвместно ще решаваме проблемите."- уточни Петър Захариев.

Преди дни от МРРБ обявиха, че с 10 лева по- ниска ще е цената на годишната винетка от 1 януари 2023 година. Вместо 97 лева шофьорите ще заплащат 87 лева. Това предвижда проектът за новите такси за републиканската пътна мрежа, публикуван за обществено обсъждане. Ще се намали и цената на останалите винетки за леките автомобили- за уикенд винетка ще се плаща 9 лв., за седмична- 13 лв., за месечна- 27 лева, а за тримесечната- 48 лв. Предлага се и актуализация на размера на тол таксите за пътни превозни средства над 3,5 тона и тол таксуване за пътищата втори клас, които и в момента са включени в обхвата на тол системата, но се таксуват с нула стотинки. Промяната се предвижда да влезе в сила от юли тази година. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35