Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъдат представени 19 доклада

Краеведски четения организират в Монтана

Снимка: Общински младежки дом- Монтана

19 доклада ще бъдат представени по време на традиционните Краеведски четения в Монтана. Това е 45-ото издание на събитието, организирано от Дружеството на краеведите в града. Посветено е на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май, и на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, обясни председателят на Дружеството на краеведите Стефан Стефанов:

"Ние съществуваме от 1992 година. Преценихме, че можем да правим по две краеведски четения в годината. Досега сме направили 40. Но имаме 3 изнесени четения в село Смоляновци - две, и едно в Лом. Направили сме и едно допълнително четене в чест на Илинденско-Преображенското въстание. В 45-тите краеведски четения участниците са 19. При нас има петима музейни работници, от държавния архив има двама".

Директорът на Държавен архив Монтана Ангелина Емилова ще запознае присъстващите с участието на ломчани в македоно-одринското опълчение. Темата я заинтересува, след като разбира, че най-младият сред тях е едва 13-годишен. 

"Първата причина да се обърна към тази тема е, че самата аз съм ломчанка и всичко, свързано с историята на Лом ме вълнува. Втората причина е, че съвсем случайно попаднах на информация за най-младия опълченец през този период Минко Минков, това е едно 12-13 годишно дете от Лом. Това ме накара по-сериозно да се обърна към ломчаните, участвали в македоно-одринското опълчение 1912-1913 година. Разбира се, смятам, че това ще бъде един дълъг период на проучване, с тези краеведски четения поставям началото, защото при издирването на документи се натъкнах на доста интересни неща".
 
Още любопитни факти за участието на ломчани в македоно-одринското опълчение ще бъдат представени по време на 45-тите краеведски четения. Началото им е утре, 19 май, от 10:00 часа в ритуалната зала на Младежкия дом в Монтана. 

Цялата програма: 

1"Антропоморфни керамични фигурки от епохата на халколита от района на Монтана" – Петя Аспарухова

2.  "История на селищата от Лопушанското поречие" – Анюта Каменова-Борин

3.  "История на село Студено буче" – Арсен Филипов

4.  "Капитан Златко хайдутин от село Смоляновци" – Петър Младенов

5.  "Пафтата – отличителният белег на омъжената жена, символ и красота" – Десислава Димитрова

6.  "Някои малко известни факти, свързани с второто издание на Софрониевия "Неделник" – "Евангелие поучително" от 1856 г., преписано и поправено от свищовския учител Тодор Хрулев" – Даниел Йорданов

7.  "Подземните богатства на област Монтана" – инж. Иван Нончев

8.  "Ломчани в македоно-одринското опълчение (1912 – 1913 г.) "– Ангелина Емилова

9.  "Една банкнота от 500 рубли във фонда на РИМ-Монтана и паричното обращение по време на Гражданската война на Русия след Октомврийската революция“ – доц. д-р Ваня Иванова

10.  "Да не смесваме Харитовия, Минкиния и Сапунджиевия чифлик източно от гр. Фердинанд"– Славко Григоров 

11.  "Иван Кръстев. Из живота на един български емигрант в Аржентина" – Мариан Замфиров

12.  "Автентични документи от 1944/1945 г. за Народния съд в Михайловград" – Митко Колов

13.  "Известни личности в Брусарци (1944 - 2022)" – Серьожа Вълков

14.  "Две купи във връзка с дейността на Доброволната организация за съдействие на отбраната (ДОСО)" – Мариус Георгиев

15.  "Бележки за дейността на Клуба на туристите ветерани при Туристическо дружество "Монтана" по случай 30-годишния му юбилей“ – Иван Станчин

16.  "Профилакториумът в село Мартиново" – к.м.н д-р Георги Б. Георгиев

17.  "Благодетелят на гр. Монтана инж. Илия Соколов"– Стефан П. Стефанов

18.  "Музикантът Тодор Павлов от село Белимел" – Ефросина Ангелова

19.  "Любомир Сердев – авторът на първия учебник по ромски език у нас" – Камелия Александрова


           




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш нещо, което..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00

В ход е процедура по обявяване на "Чутурите" за природна забележителност

В ход е процедурата по обявяване на скалните образувания "Чутурите" за природна забележителност. Обектът се намира в землището на град Грамада, област Видин. О сновният мотив за предложението е, че скалните образувания "Чутурите" в местността Стублата представляват забележителен обект на неживата природа, с безспорна естетическа и научна стойност...

публикувано на 07.11.24 в 14:50

WWF стартира кампанията "Абонирай се за природата"

Изчезването на дивите животни е сериал, главната роля в който играем ние. Това съобщиха от природозащитната организация WWF - България при старта на своята кампания "Абонирай се за природата".  Идеята на кампанията е да привлече вниманието на хората, на индивидуални дарители, на компании, към това, че както човек може да се абонира за всякакъв..

публикувано на 07.11.24 в 14:25

Как гражданите могат да си купят дърва за огрев от държавните горски стопанства

Гражданите могат да се снабдят с дърва за огрев като се свържат с представител на горското стопанство или го посетят на място. Всички горски стопанства, които са част от Северозападното държавно предприятие, предлагат дърва за огрев. Това каза Ивайло Ангелов- началник отдел "Стопанисване, ползване и опазване на горските територии" в СЗДП- Враца...

публикувано на 07.11.24 в 14:10

Временната организация на движението на видинския булевард обърква шофьори

Шофьори се оплакаха от организацията на движението по булевард "Панония" във Видин, който е в ремонт. По думите им, след като са започнали ремонтните дейности на другата част на главната пътна артерия в града, водачите трудно се ориентират в кое платно да се престроят, което е предпоставка за инциденти. Коментират, че на места, където се извършва..

публикувано на 07.11.24 в 13:56