Има и предложения, които касаят превозвачите. Предвижда се от юли тази година актуализация на размера на тол таксата за тежкотоварните автомобили над 3,5 тона, които също ще заплащат реална тол такса и за второкласната пътна мрежа. Идеята е основният приход за поддръжка на републиканските пътища в страната да идва от тол такси, събирани от тежкия трафик, а не както досега от винетните такси за леки автомобили, като по този начин да се спазва принципът "ползвателят/замърсителят плаща".
Според Анани Милков, управител на транспортна фирма от Видин, увеличението на тол таксата ще се отрази негативно на джоба на крайния потребител:
"Тол таксите искат да се вдигат, така че народът по някакъв начин се настройва против транспорта. Така го виждам като чета коментари и т.н. Но хората не правят сметка, че това всичко се отразява на крайния потребител. Имам предвид, че като ми вдигнат на мен разходите, се дига цената на курсовете, това се разпределя върху товара. Този товар отива в магазините и се плаща по-голяма цена от крайния потребител. Реално погледнато е точно така, но някои хора не могат да го разберат. Тези 10 лв., които ще се свалят от леките коли, по този начин подлъгват народа, мисля, че не е кой знае какво. Това е на година, 4 банички ощетяват народа с тези 10 лв... Относно пътищата, плащаме, за да си чупим колите, плащаме нещо, което евентуално, ако не се открадне, ще се направи в бъдеще, ама ние в тази кола се возим от доста години. Нашият край в момента, не знам каква е тази политика, но целият трафик е пуснат да се движи по пътя Арчар-Монтана, който миналата година беше нов. В момента вече е много зле работата. Не знам защо транзитният трафик трябва и там разни други чужденци трябва да минават по път, който не се плаща, а не минават по Е79, където се плаща. Нямам обяснение... Вече отдавна съм спрял да бъда оптимист, гледаме да преживяваме, последно време това е. Навсякъде по другите страни слушам, е имало помощи, финансови и т.н. само при нас няма нищо, при нас има само задължения".
Мнението на шофьори на леки автомобили за промените е различно. Едни приветстват намалението на винетките, докато други са скептично настроени. Всички обаче са обединени около това, че пътищата са в лошо състояние.
"Винетките си правят далаверите, няма пътища хубави, само друс, друс, друс. Едва ли ще е добре като намалят винетките... Намаляването на винетките- какви винетки, какви пътища имаме ние... Още трябва да ги намалят, защото нямаме никакви пътища, трагични са. Сменям носачи и тампони през 3 месеца... Пълна глупост, после ще почнат да казват, че няма пари, това ще им бъде козът. Тия 10 лв. не са проблем за никой, 2 кутии цигари... Пътищата ги развалят големите камиони, а не нашата кола и ние, 1- 2 пъти в месеца я ползваме..."
Междувременно днес след среща между превозвачите и министъра на регионалното развитие Гроздан Караджов е създадена работна група, която ще обсъди предложенията на превозвачите и държавата. Към момента от страна на министерството не са поемани ангажименти.
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...
Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..
Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство. "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..