С празнично шествие от художествена галерия "Вълчо Вълчев“, започна отбелязването на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Белоградчик. Начело с духовата музика към Народно читалище "Развитие 1893“ и мажоретния състав при Детския комплекс, шествието премина по централната улица на града и завърши на площад "Възраждане“. В него участваха деца от детска градина "Иглика“, началното и средното училища, граждани, просветни и дейци на културата.
Празничната програма започна с изпълнения на Духовия оркестър и Мажоретния състав. Приветствие по повод празника произнесе кметът Борис Николов:
"Няма друг народ в света, който да празнува своята писменост. На този ден преди всички ние изказваме нашата признателност и благодарност на създателите на тази велика азбука Кирил и Методий. На тази азбука, на това слово, ползвано все още от стотици милиони... На този ден ние с признателност се отнасяме и към нашите творци, към нашите педагогически кадри, към нашите културни дейци, към нашите състави самодейни, които въпреки тежкото време и за образование, и за култура, успяват да съществуват, да ни радват и да продължават традициите, които от векове са в нашето общество“.
Празничната програма продължи с изпълнения на децата от група "Калинки” на Детска градина "Иглика”, ученици от Клуб "Млади възрожденци” към Средно училище "Христо Ботев”, децата и учениците от Клуб "Аеробика”, "Школа по народни танци” и Вокална група "Звънчета” към Детския комплекс.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..