Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доколко е важно в селскостопанския сектор да има подготвени кадри

Напред! На земеделието му трябва и наука, и слънце!

Нищо по-добро от практиката няма!

Снимка: ПГТ - Владимирово

Напред- науката е слънце! Днес навсякъде звучи "Всеучилищният химн". А в сферата на земеделието се изисква и наука, и слънце. Затова и в "Земята, която ни храни", говорим за това доколко е важно в селскостопанския сектор да има подготвени кадри. 


Преди дни отборът на професионалната гимназия по транспорт в село Владимирово завоюва трето място в Национално състезание "Млад фермер". Най-големият земеделски форум на професионалното образование по земеделие, растениевъдство, животновъдство и механизация на селското стопанство, се проведе в Ямбол. Там най-изявените отбори от регионалните състезания се надпреварваха в модули "Животновъдство", "Растениевъдство" и "Механизация на селското стопанство".

Сред първенците се нареди отборът на гимназията във Владимирово, но зад успеха на учениците стоят техните ръководители. Един от тях е Мирослав Янчев - инструктор и преподавател по практика: 

"Все по-необходимо е професионалното образование. През последните години виждаме, че все по-често липсват кадри на пазара на труда в селското стопанство. Все повече се опитват професионалните гимназии, включително и ние, да обучим кадри за селското стопанство, които да помагат в бъдещи периоди... Училището закупи нова техника- трактори, мотокар, ремаркета, прикачен инвентар, с които учениците успяват да работят добре... Редовно практиката се тренира на полето... Необходима е и още техника, но към момента добре ес работи- обръщаме достатъчно внимание на подготовката на учениците... Опитваме се да вървим с иновациите, които ги има... "

Училището разполага със собствена земя, има и достатъчно време, за да се разиграят всички ситуации на полето- в реални условия. Има градина, засаждат и слънчоглед, всичко се случва с помощта на учениците. Тази година гимназията за първи път ще има три паралелки в осми клас- това е гаранция за интереса на учениците. Голяма част от завършилите вече са подкарали тракторите из полята... Наясно са и с новостите в техниката:

"Трябва да се модернизира техниката. Новата е по-рентабилна, по-високо продуктивна, изисква по-малко човекочаса, по-малко машиночаса..." 

В Национално състезание "Млад фермер" срещу 13 други отбора от страната се състезаваха Ива Василева, Августина Миленова и Бисер Славчов, който показа майсторско управление на трактор. 

"Бисер е добър, както в майсторското кормуване, така и в решаването на листовки... Той показа и едно от най-добрите времена... И тримата получиха покана от Аграрния университет в Пловдив... В последните години селското стопанство се разви с голяма скорост, хубавото е, че се обработват площите на България... А нашите ученици са добре обучени... Нищо по-добро от практиката няма, нашите ученици се докосват още в първите класове на обучение с професията..."- коментира Мирослав Янчев. 

Личен успех постигна на състезанието и Ива Василева. Зрелостничката се състезава в модул "Животновъдство", в раздел "Хигиена на млекодобива" и "Разпознаване на фуражите" и получи покана от Аграрния университет в Пловдив- вероятно заради изключителното й старание и любов към животните. 

"Може би са видели желанието ми за реализация в сферата на земеделието и животновъдството... Трябва да имаш желание най-вече...", казва Ива, докато като истински професионалист ми обяснява какви фуражи има, какво е силаж, и какво е сенаж, както и кои животни с какво се хранят.   

Нито доенето, нито храненето на животните, могат да притеснят Ива, защото семейството й има овцеферма в село Лехчево и тя от много малка се е сблъсквала с работата във ферма. 

"Когато желаем нещо, с нашите невъзможното го правим възможно... Щом искаш- правиш!"

Във фермата отглеждат 60 овце и 10 кози, имат и едно теленце, кокошки, патици и гъски. Ива има и собствен кон, подарък за рождения й ден- Соня дор- отглежда се почти като домашен любимец... Произвеждат част от фуража, това, което не достига- купуват... Млякото си го преработват, имат си и редовни клиенти... Във фермата работят цялото семейство...

"Справяме се, рано сутрин, късно вечер- съчетаваме работите. От училище- право горе във фермата, преобличам се, почваме едно-друго. А работа винаги има, не свършва..." 

Доене, стригане, паша- нищо от дейностите по отглеждане на овцете не й е чуждо... Убедена е, че в земеделския бранш хората трябва да са обучени:

"Изисква се да си разбираш от работата...  Земеделието е наука... Трябва да се чете постоянно. Всеки ден научаваш нови неща, не може да седиш в сферата на животновъдството със стари познания", казва Ива, която заявява, че прави това, което обича. На съучениците си пожелава в свободното си време да правят полезни неща, или да прочетат някоя книга, например... 

Ива не се оплаква от работата, която върши, любим момент й е, когато изкарват стадото на паша. Не може да каже кое й е трудно:

"Като се замисля, трудна работа във фермата няма... ", казва младото момиче. Може би, защото знае, че и животните са й благодарни. Макар и безмълвни, тя разбира отлично езика им: 

"Очите им говорят"- казва Ива. 

С любов говори Ива за животните, с които е израснала. Една уверена в знанията и уменията си млада дама, която знае какво иска, знае и как да го постигне. Първата ми среща с нея беше преди години, когато бях на посещение в овцефермата им в село Лехчево. Тогава Ива беше малка, но това не й пречеше да махне руното на една овца за отрицателно време. Тази година е спечелила второ място на състезание по доене по време на Националния събор на овцевъдите в Лясковец, а преди дни се завърна от състезането Млад фермер с новината, че е приета в аграрния университет в Пловдив. Влече я полеъвъдството, но поглежда и към зооинженерството. Каквото и да избере- от сърце й пожелаваме успех! 


На днешния ден засвидетелстваме своята любов към учителите. Заради любимата си учителка Гергана Георгиева от новоселското училище е избрала новата специалност "Лозаровинарство". Албена Ангелова е учителката, която е пример за Гери. 

Средният успех на Гери е около 4,50, но е много активна и в художествената самодейност на училището и читалището. Обича да танцува и с желание се включва в почти всички мероприятия. Мечтае да бъде учителка- като любимата си преподавателка - Албена Ангелова, която  е агроном, с педагогическа правоспособност и е съумяла да посее в детските души  семенцата на любовта към земеделието. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Оряхово празнува

С различни инициативи в Оряхово отбелязват празника на града . Програмата започна с изложбата "Ретроспекция на рекламата за Оряхово". Заедно с нея бе представено и видео с добавена реалност към експозиция "Възраждане". Директорът на Историческия музея Евгения Найденова обясни, че рекламата винаги е важна за едно селище, за да представи своите..

публикувано на 20.11.24 в 15:34

Питат кмета за паркирани автомобили в училищен двор във Видин

Община Видин дала ли е съгласие в двора на Средно училище "Цар Симеон Велики" да се паркират леки автомобили? Въпросът е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев към кмета д-р Цветан Ценков и е едно от питанията, на които градоначалникът се очаква да отговори на следващото заседание на местния парламент.  Училищният двор е публична..

публикувано на 20.11.24 в 15:13
Монтана кандидатства за Живите човешки съкровища със занаята правене на опинки в село Замфирово.

Кои са кандидатите за "Живи човешки съкровища" от Северозапада

Занаятът "правене на опинки" от село Замфирово , община Берковица, е номинацията на област Монтана за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища - България“.  Носител на традиционния занаят е Тереза Петкова , която е секретар на Народно читалище "Развитие" в село Замфирово. Тя започва да прави опинки само преди няколко години...

публикувано на 20.11.24 в 14:00

В Монтана откриват изложба "Рок легенди - за момчетата с дългите коси"

Днес в 17:00 ч., в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана ще бъде открита VII-та самостоятелна изложба на любителя художник Иван Каменов , озаглавена "Рок легенди - за момчетата с дългите коси". В новите си творби Иван Каменов ще покаже цяла галерия от образи на музиканти и портрети на бележити личности от българската и световна култура. За..

публикувано на 20.11.24 в 10:30

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57