Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенсионирана учителка извеза гоблен, посветен на Белоградчишкото въстание

Автор:
2
Снимка: Йорданка Велева

Дни преди да бъдат отбелязани 172 години от Белоградчишкото въстание, бивш директор и учител в училището на монтанското село Василовци извеза гоблен, посветен на героичния акт. Автор на паното е Йорданка Велева, която разказа как се е родила идеята: 

"Аз по принцип се занимавам с гобленарство и един мой ученик, Иван Божинов, веднъж ми се обади... миналата година, след първи юни ми се обади и каза: "Госпожо, нека да направим нещо да се знае, че и нашият край е участвал в борбата по време на турското робство". Викам: "Иване, аз освен да направя някакъв гоблен - друго не бих могла да направя. Това ми е хобито, това ми е релаксата и необходимостта по някой път". Така че, от там дойде идеята, фактически идеята е на Иван. Да се знае, че е имало такова въстание и в нашия край... Започнах да го правя, но първо ми трябваше да прочета, да видя точно как стоят нещата, как е организирано, кои са участвали... Нямах схема и всичко трябваше да бъде в главата ми, имената си записах на инициаторите, на ръководителите на отрядите, които са започнали въстанието... Защо се съгласих - защото, фактически, моето потекло е някъде там от Балкана, от Боровица и от страната на баща ми, и от страната на майка ми са пак от Боровица. И съм ходила там, обичам, Белоградчик много ми харесва, още от дете. Водили са ме там много пъти, водила съм там деца на екскурзия много пъти. Харесвам си го нашия край, харесвам си Белоградчик и затова".

На гоблена е избродирана картата на България, извезани са имената на инициаторите на въстанието, вградени са снимки. Показани са и трите града, които са участвали във въстанието, разказа Йорданка Велева:

"На инициаторите са имената, там и е показано, така като гледаш, в горния ляв ъгъл, са показани трите града Видин, Лом и Белоградчик, които са участвали фактически във въстанието. И каква е била целта - да се превземат тия градове и да се освободят, да се премахнат издевателствата, които турците са си позволявали. Това е фактически записано вътре в картата. Вътре в картата още е записано къде се е взело решението. Взело се е още предишната зима - 1849 година зимата в Раковишкия манастир и отстрани, отдясно, е показан точно Раковишкият манастир... на снимка. Снимките са залепени там. От другата страна- отляво , са портретите на Цоло и на другите участници, които са инициаторите на въстанието. След това вдясно под снимката на Раковишкия манастир е снимката на обсадата на десетте дни, когато Белоградчик вече е обсаден... Първите трима, които са инициаторите, са пленени и са измъчвани доста, в калето са затворени, измъчвани са и накрая са обезглавени. Главите им са отнесени във Видин, за да се разпространява в цялата област - за назидание на другите. И последната снимка вдясно, черно-бяла, която е, това са главите на убитите въстаници и специално на тези тримата инициаторите".

Идеята е гобленът да бъде дарен на Раковишкия манастир, където при подготовката за бунта кнезовете (кметовете) са определили план и окончателната дата за започване на бойните действия.

Въстанието в Северозападна България, Видинското въстание или Белоградчишкото въстание срещу османската власт, е най-масовото и организирано въстание от многогодишните селски бунтовни движения в Северозападна България. Подготовката за бунта започва в края на 1849 г. и обхваща Видинско, Ломско, Белоградчишко. Първите сражения стават още на 27 май, но масово въстанието избухва, както е определено, на 1 юни. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30