Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиян Найденов: Здравето на децата е наша отговорност




Храненето е основен фактор, определящ здравето, растежа и развитието на децата. В ранна детска възраст се изграждат хранителни навици, възпитават се нагласи за вкус към определени храни. Създаването на здравословен хранителен модел в ранна възраст е база за намаляване в бъдеще на риска от редица хронични заболявания- сърдечно-съдови, диабет, остеопороза и други. 

Според Илиян Найденов- фитнес инструктур, спортист, автор на книга за здравословно хранене и собственик на верига за здравословни продукти, съветите и информацията за ползите от здравословното хранене и спорта при децата трябва да се предават деликатно и на разбираем език. Това сподели той малко след като изнесе беседа по темата пред възпитаниците на монтанското Осново училище "Св. Св. Кирил и Методий".

"Исках да поговоря с тях обучително, но да им грабна интереса. В насока, че на първо място здравословното хранене може да им донесе много ползи не просто за външния им вид, а като цяло в тяхното ежедневие, в бита, да бъдат по-жизнени, да бъдат по-здрави, да са по-концентрирани дори. Цялото това нещо се повлиява от здравословната храна и от спорта. Идеята беше да ги мотивирам, не да им чета лекция, която няма да разберат. Много е трудно да пресееш информацията, да я смелиш и да я предадеш на едно осем или деветгодишно дете... Беше много сладко и много забавно това, че аз отивам, а те седят на пейките и ядат зрънчо, хамбургер... Как в тази ситуация да кажеш деликатно на едно дете, че ти си дошъл именно за това, че не трябва да го прави това нещо и то да го кажеш пред всичките му приятели" - сподели с усмивка Найденов.

Илиян Найденов е родом от Монтана, където има и собствена зала за фитнес. Често е там и каза още, че за него проведената с децата беседа е била също толкова интересна, колко и за самите тях. Като бивш възпитаник на училището е било огромно удоволствие да се върне там след толкова години.

Храненето при децата като начало трябва да е приятно и не насила, за да бъде пълноценно, коментира фитнес инструкторът. Установено е, че хранителните вещества се усвояват от организма само когато детето се храни с апетит и в приятна обстановка. Макар и малки, децата имат развито чувство за естетика. Като цяло децата трябва да консумират всичко, добави Илиян Найденов:

 
"Трябва наистина да е балансирано, което значи, че нищо не трябва да липсва в менюто на децата. Разбира се, трябва да превъзхождат плодовете, зеленчуците, ядките, семената, добавени по различен начин. Яйца задължително трябва да консумират, поне два пъти седмично трябва да консумират месо, поне още един път, дори два пъти седмично риба, за да могат да си набавят протеини. Млечни продукти трябва много да се консумират, колкото се може всичко да е домашно, че тези от магазина не са особено добра алтернатива. В менюто трябва да присъстват комплексни въглехидрати, което значи, че все пак децата трябва да консумират ориз, картофи, друг тип варива-боб, леща. Дори самият хляб е добре да се консумира. Разбира се, не да се купува възможно най-ниският клас". 



Спортистът сподели още, че дори самият той си позволява да се храни със забранени храни. Случва се да позволява и на сина си Давид, но задължително в умерено количество, с мярка и не често.

В допълнение към здравословното хранене, децата е добре да посещават спортни занимания след една определена възраст. Липсата на спорт, в комбинация с нездравословното хранене и злоупотребата с вредни храни сред децата, е основната причина за детското затлъстяване, коментира Найденов. Според него, след 4-годишна възраст е добре вече родителите да насочат децата си към даден вид спорт, което също като храненето, трябва да е плавно и ненасилствено.

"За мен на 4-годишна възраст, без значение дали е момче или момиче, на детето трябва да започне да му се показва. Например, да го изведем в парка, да види как децата карат тротинетки, скейтборди, ролери, едно от тях може да му хареса. Да отиде с баща си на футболен мач, някъде по-безопасен. Да отиде в спортната зала да гледа, защото има състезание по борба и джудо. Не му е интересно- не гледа. Тръгваме си. на същия принцип- има танцов концерт, представление или някакъв фестивал някъде. Отива да види различните танцови дисциплини. Не можеш да му кажеш: "Утре те записвам на борба, тръгвай с мен в залата!", защото първо леко ще се стресира детето, първоначалната му нагласа със сигурност ще бъде негативна". 

Участието в различни спортове помага на децата да изградят социални умения, които ще им служат през целия живот. Спортът има благоприятно влияние и върху самочувствието и увереността на децата, добави още инструкторът.




*Цялото интервю с Илиян Найденов, както и повече по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25