Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мотото за 2022 година е "Тютюнът - заплаха за нашата околна среда"

Отбелязваме Световния ден без тютюнопушене

2
Снимка: Радио ВИДИН

Всяка година на 31 май отбелязваме Световния ден без тютюнопушене. Тази година мотото на тематичния ден е: "Тютюнът - заплаха за нашата околна среда". 

РЗИ -Видин се включи в отбелязването на деня, с демонстрации на Консултативния кабинет за отказване от тютюнопушенето.


"Правим демонстрации и всеки може да изследва белодробният си статус. Правим демонстрация с пушеща кукла Сю, която е бременна. Може да се види как тютюнопушенето влияе на бременните жени. Може да се провери и белодробния статус със специален уред... За съжаление, много малко хора ни търсят за отказване на цигарите. Повечето са на възраст между 50 и 70 години- вече са със заболявания...", коментира Наталия Милкова психолог към инспекцията. 


"Човек не бива да се отказва и демотивира, ако не успее да откаже цигарите", посочи и д-р Марияна Чавдарова:


"Ползите от отказване на цигарите са огромни... Притеснително е, че възрастта на активните пушачи пада и вече 12- годишни пушат. Тогава организмът не е зрял и вредите са огромни. Човек не трябва да  се притеснява, а да ни потърси, за да разберем никотиновия му статус... Пасивното пушене е много опасно. Ако родителите пушат при децата си, за тях е вредно. Те дават и пример, и децата също могат да пушат... Мит е, че електронните цигари не са пушене. Също е пушене...", каза д-р Чавдарова.


Валерия Цветанова бе един от пушачите, проверили белодробния си статус:


"Не бях пушила от 35 години. Пуша от една година по-малко. Показа ми уреда, че съм извън риска за заболяване, но белият ми дроб е по-възрастен отколкото трябва".
 

За първи път Световната здравна организация (СЗО) обявява Световния ден без тютюнопушене през 1988 година. Той се провежда в страни по целия свят, като целта е както акцентиране върху опасностите за здравето, свързани с употребата на тютюневи изделия, така и насърчаване на ефективни политики за намаляване въздействието от тютюнопушене. 


Наред с това целта на кампанията е да насочи вниманието на обществеността за въздействието на тютюна върху околната среда- от отглеждането, производството, разпространението и отпадъците. Това ще мотивира пушачите с още една причина да се откажат от тютюнопушенето, обясниха от РЗИ-Видин.


По данни на здравните власти, цигарените фасове са сред най-често изхвърляните и срещани отпадъци по плажовете и крайбрежията в световен мащаб. В тях са идентифицирани опасни вещества - включително арсен, олово, никотин и други. Тези вещества се извличат от изхвърлените фасове във водната среда и почвата. Електронните цигари и нагретите тютюневи изделия могат да съдържат батерии и химикали, които изискват специално изхвърляне.
В същото време по данни от Здравния профил на България, страната ни е с най-висок процент на пушачи сред възрастното население и с втори най-висок процент сред подрастващите момичета.      
Тютюнопушенето като рисков фактор за здравето води до сърдечно съдови, ракови, белодробни, мозъчни и други тежки заболявания. В България 37,4 % от населението на възраст над 20 години, са активни пушачи.
   
По данни на СЗО около 780 милиона души желаят да откажат тютюнопушенето, но само 30% от тях имат достъп до методите, които могат да им помогнат да преодолеят както физическата, така и психическата зависимост от тютюна. Преодоляването на тютюневата зависимост се оказва не толкова лесно, особено отчитайки допълнителния стрес от социално-икономическите трудности на пандемията. В тази връзка СЗО е разработила инструменти за отказване от пушенето: мобилни приложения, практични насоки за ограничаване на пушенето и "Поне 100 причини да се откажете още сега!". 

Регионалните здравни инспекции в страната популяризират дейността на кабинетите за консултиране и отказване от тютюнопушенето, в които активните пушачи могат да се възползват от безплатни услуги и консултации.

Ползите от отказване от тютюнопушенето са почти незабавни:
-   Само след 20 минути пулсът ви се нормализира.
-   В рамките на 12 часа нивото на въглероден оксид в кръвта пада до нормалното.
-   От 2 до 12 седмици кръвообращението ви се подобрява и белодробната функция се увеличава.
-   В рамките на 1 - 9 месеца кашлицата и задухът намаляват.
-   В рамките на 5 до 15 години рискът от инсулт се намалява до този на непушача.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10