Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Петров, Иван Халачев, Стефан Еленков, Йоцо Йоцов, Лъчезар Еленков и Петър Хаджипетров - изключително значими хора на изкуството учили във видинската гимназия

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Този понеделник за последен път ви представяме видни личности учили във видинската гимназия. В съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" Видин ученици от гимназията подготвят и представят биографиите на знаменити ученици и учители на гимназията. Поводът е нейната 140-та годишнина, която бе отбелязана през месец май. 

Днес в рубриката "Памет нашенска" единайсетокласничката Яница Иванова ще ни разкаже за шестима души - хора на изкуството, учили във видинската гимназия.

Ще започнем с двама художници. Никола Петров е художник, за когото не веднъж сме ви разказвали в ефира на Радио Видин, познат със званието "баща на българския импресионизъм". Повече подробности за него, както и за художника Иван Халачев разказа Яница Иванова:

"Никола Петров още от ученик проявява склонност и необикновена възприемчивост към изобразителното изкуство, но със семейството му били принудени да живеят в немотия и мизерия. Все пак успели да го изпратят в София, където да продължи образованието си във военно училище, но 18-годишният Никола твърдо решил, че иска да постъпи в новооткритото Рисувално училище. Става ученик на Ярослав Вешин, Иван Мърквичка и Иван Ангелов. Две години по-късно участва в международна изложба в Париж. Едва 22-годишен Министерството на просвещението го изпраща в Рим като представител на България във връзка с международна експозиция. Има участия в изложби из цяла Европа. През летата гостува на родителите си във Видин, където рисува река Дунав и градски пейзажи. Видинската галерия носи неговото име от 1975 насам. За съжаление туберкулозата го застига през 1916 и умира само на 35, но до последните си дни не спира да твори с всяка сила, която има. Следващата личност, която искам да Ви представя е Иван Панайотов Халачев. Той освен ученик е бил и учител в нашето училище. Той е художник, творящ в областта на пейзажа, портрета и натюрморта. Провежда изложби в София, Плевен, Видин, Враца, Оряхово и др. По-известни негови творби са Портрет на Кольо Фичето, портрет на Боян Чонос, Завод за панели, Натюрморт, Автопортрет, Перуники, Зима в Балкана и много други. Във видинската художествена галерия "Никола Петров" се съхраняват някои от маслените му творби. Носител е на наградата "Учител на годината по рисуване" два пъти. В нашата гимназия можете да видите много от неговите портрети".

Оперния певец и почетен гражданин на Видин Стефан Еленков също е учил във видинската гимназия, продължава разказа си Яница Иванова:

"Като младеж се увлича по спорта, но музиката се оказва най-значимата му страст. Още като студент в консерваторията е назначен за редовен артист в Софийската народна опера. Същата година дебютира в операта "Риголето" от Джузепе Верди. През 1969 година става носител на първа награда на Пето общобългарско състезание за певци и изпълнители, а на шестото печели лауреатско звание. През следващата година е изпратен на специализация в Италия при големия музикален педагог Джина Чиня. Освен на родна сцена, той гастролира в още над 80 града и 22 страни по света. За повече от 30 години на оперната сцена е реализирал над 150 роли в репертоара си. Често гостува и във Видин с участия в концерти и музикални тържества. Носител е на най-високите държавни отличия, а посмъртно му е връчен орден "Стара планина" за изключителния му принос за развитие на българската култура. Умира през 1997 година в София, но по изричната му молба е погребан във Видин".

Писателите Йоцо Йоцов, Лъчезар Еленков и Петър Хаджипетров също са възпитаници на видинската гимназия. Повече за тях разказва отново Яница Иванова:

"Писателят Йоцо Иванов Йоцов има над 300 публикации в местния и централен печат, както и в специализирани издания. Пише по проблемите на икономиката, обществените отношения, историята, етиката и морала. Автор е на книгите "Черно-бели времена", "Викове на пещерата", "Обратни пътища", "Градът на завоя", "И дяволът се кръстеше" и "Когато маските падат". В съавторство със Славчо Николов издават сборника "Над Гургулово кладенче. Първа и втора книга за Видин и Видинско". Следващата личност, която ще Ви представя е тази на Лъчезар Еленков. Той е български поет, творящ през социалистическия реализъм. Създава и редактира множество вестници. Автор е на 28 стихосбирки, като първите му публикации са от младежките и студентските му години. Стиховете му се преведени на всички европейски и славянски езици и са издавани в Русия, Испания, Турция, Индия и Чехословакия. Член е на перуанската академия на поетите. Получава множество награди и високи държавни отличия. Следващата личност, за която ще Ви разкажа е Петър Хаджипетров. Петър Хаджипетров е журналист, писател и общественик. Публикува множество статии, очерци и дописки във вестник "Червено знаме". Дългогодишен ръководител на литературния кръжок "Михалаки Георгиев" в читалище "Цвят" и меценат на десетки правещи първите си стъпки в поезията и прозата видински творци, чиито творби намерят място в литературната притурка на вестник "Червена знаме", националния литературен печат или в авторски книги. Автор е на три книги и пиесата "Срацимир – отломки от короната". Член е на Съюза на българските журналисти и Дружеството на писателите във Видин".
 
С това съвместната ни инициатива с видинската гимназия "Цар Симеон Велики" приключи. В рубриката "Памет нашенска" през последните няколко седмици ви представихме над 30 видни личности - хора на науката, хора свързани с медицината, с културата, с изкуството, със спорта, военни. Всички те преподавали или учили в гимназията, останали безспорно като емблеми в българската история.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви дадености има село Гюргич за развитие на селския туризъм

Село Гюргич има дадености за развитие на селски туризъм. До местните забележителности обаче не може да се стигне, защото няма указателни табели и не са изградени екопътеки. За това местните хора ще разчитат на общинския кмет Ружинци Александър Александров да помогне на селото за развитие на селския туризъм, обясни кметът на Гюргич Бойко Младенов...

публикувано на 03.07.25 в 17:04

Горско школо отваря врати в Горна Бела речка

Горско школо организира Мариана Асенова- създател на "Аха клуб за будни родители". Ще посрещне групата на 5 юли в село Горна Бела речка, община Вършец.  "Ние работим по концепцията на горската класна стая вече може би 5-6 години и натрупваме опит с правене, защото аз абсолютно вярвам категорично, че човек се учи докато прави нещо, а не..

публикувано на 03.07.25 в 17:01

След 6-годишна строителна сага отвориха Мездра - Ботевград

След няколко отлагания и 6 години строителство, днес бе пуснато движението по пътя Мездра - Ботевград. Този участък на път I-1 е модернизиран и разширен с по две ленти в посока. При реализацията на проекта са изградени нови обходи на селата Лютидол, Типченица, Новачене и Скравена. Министър Иванов: Вече е издаден Акт 16 за Лот 2 Мездра – Люти дол..

публикувано на 03.07.25 в 16:41

"Калето" в Мездра отбелязва 12 години

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще отбележи своята 12-годишнина този петък, 4 юли. Празничната програма по случай рождения ден на комплекса включва театрална постановка за деца, концерт на Стенли и на "Феномените" Ники и Цецо, победители в телевизионен реалити формат, обясни за Радио ВИДИН ръководителят на комплекса Павел Петров...

публикувано на 03.07.25 в 15:55

Възобновиха дейността на национална система за пътна безопасност

Възстановиха работата на Националния координационен център за безопасност на движението. След рестарт на системата, служителите в него вече имат достъп до камерите на тол системата, могат да се отзовават на пътно-транспортни произшествия, а ако засекат нарушител, вече имат възможност да сигнализират институциите, които имат отношение - Министерство..

публикувано на 03.07.25 в 13:51

В "Музикална зона" на 03 юли 2025 слушаме Кевин Кийт

Кевин Кийт е американски мултиинструменталист, продуцент и аудио инженер, известен с изпълненията си на чапманов стик. Разглеждаме характеристиките и разновидностите на инструмента, слушайки импровизации на Кийт. Музиката му е част от стотици телевизионни предавания, документални филми, игри и записи. Наслаждаваме се и на неговия "Електронен джаз..

публикувано на 03.07.25 в 09:00

Жители на видинско село протестираха заради поредното спиране на водата

Жителите на село Кутово излязоха днес на мирен протест пред сградата на ВиК-Видини заради поредното спиране на водата в населеното място.  От дружеството обявиха, че заради ремонтни и довършителни дейности на главния водопровод Сланотрън-Видин в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде прекъснато водоподаването за три дни, като..

публикувано на 02.07.25 в 15:25