Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Фабрика за емоции" отваря врати във Видин

2
Превантивно-информационен център Видин

"Фабрика за емоции" ще развива емоционалната интелигентност на видинските деца. Инициативата е на Превантивно-информационен център Видин, който кани деца и младежи да участват в интерактивни игри и ателиета за моделиране на емоции. Целта е младите хора да се научат да разпознават, да назовават емоциите си и да могат да ги контролират, обясни председателят на организацията Лора Стоянова:

"В последните години много често, ежедневно дори, ставаме свидетели на новини за разпада на самоконтрола при младежите, за невъзможност за контрол на емоционалните пориви. Това е причината да се опитаме да ограмотим емоционално децата, защото в училище някак си не остава време да се фокусират върху това нещо - да изграждат емоционална интелигентност, всъщност да ограмотяват децата, което е първата стъпка към изграждане на емоционална интелигентност и съответно адаптивни социални умения, които са нужни, за да можем да функционираме нормално във взаимоотношения- било то в училище, било то в къщи. Някак си в семейството сякаш не се обръща внимание на това децата да умея да разпознават, да назовават емоциите, да осъзнават откъде идва тази емоция... Когато едно дете разпознава собствените си емоции и знае откъде идват, защо ги има, какво говорят и впоследствие се опитва да ги контролира, би могло да е много по-адаптивно в социалната среда..."

Част от екипа на Фабрика за емоции, Снимка: Радио Видин
"Фабрика за емоции" ще работи с деца и млади хора от 7 до 19 години. Подготвена е програма за срещите с тях до края на лятото. Откриването е на 6 юни, от 10:30 часа в БиблиоПощата във Видин. Темата на първата среща е "Развитие на умения за разпознаване, разбиране и развитие на емоциите", обясни психологът Веселка Димитрова:

"Много е важно е да бъдат разбрани нашите емоции, защото те са определящ и движещ фактор. Това, което забелязваме, е, че и на възрастни хора е трудно да определят каква емоция изпитват в момента, в който я изпитват, накъде го води тя и как му влияе, как му се отразява занапред в живота и какви последици има за неговите решения. А за едно дете е още по-трудно, особено в този дигитален свят, те са зад монитори, рядко общуват помежду си, както, разбира се, и при възрастни хора, но при децата е доста засилено, а те имат нужда от социални контакти в този етап от развитието си, което им пречи да опознаят себе си, своите чувства, чувствата на другите..."

"Развитие на умения за адаптивно социално взаимодействие, "Регулиране на емоционалните състояния и самоконтрол" са следващите теми във "Фабрика за емоции". Вижте програмата до края на лятото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01