Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математическата гимназия във Видин чества 50 години

Снимка: Радио ВИДИН


Видинската математическата гимназия отбелязва 50 години от откриването си. През първите години възпитаниците на гимназията са учили на две смени в гимназия "Димитър Благоев". Първата учебна година училището, което днес е познато като Природо-матемаческа гимназия "Екзарх Антим І" започва с 305 ученици и 21 учители. От учебната 1983/84 година гимназията става собственик на сградата известна като "зеленото училище", която е дарение от Екзарх Антим І. След разкриване на нова паралелка по "биология" през 1988 г. училището сменя името си на Природо-математическа гимназия. 2011/2012 година е първият прием в училището на деца след 4-ти клас. Именно през тази учебна година училището приема най-голям брой ученици. И така, на връх 40-та годишнина през 2012 година гимназията се мести в сегашната си сграда, в квартал "Калето", разказа за Радио ВИДИН Румяна Петрова, директор на учебното заведение, възпитаник на училището и преподавател по физика и астрономия от 1984 година:

"През 2011/2012 година училището достига най-големия си брой ученици - 605 ученици и 35 преподаватели. През същата 2011/2012 година след мое искане, училището добива право да разполага с настоящата си сграда. Много ентусиазъм, много вълнение, но всичко това беше много бързо попарено след като влязохме в сградата, защото всичко беше изключително много занемарено. И тук малко нещата ни се отразиха, както на настроението, на самочувствието... Но слава богу, като че ли Господ ни е орисал да ни върви в добра посока. Следващата година ни бяха отпуснати първите средства за ремонт на санитарните възли, след това сградата ни беше изцяло санирана. И разбира се вече 2018 година беше направена и първата копка по национална програма "Региони в растеж"... В настоящият момент ние можем да се похвалим с една изключително богата база, реновирана, отговаряща на съвременните изисквания... Можем с гордост да кажем, в момента учители и ученици посрещаме нашия 50-годишен юбилей с изключително много успехи, медали, грамоти, класирания на национални и международни състезания."

По повод юбилея гимназията е инициирала и реализирала редица прояви до този момент. Кулминацията на честването ще е на 17 юни, когато предстоят няколко събития и голямо тържество, допълва Румяна Петрова: 

"Ние проведохме редица мероприятия - математическия маратон, след това спортни мероприятия, ден на отворените врати, но бяха разпредели във времето хронологично, така че да не се получи натрупване в последния месец. Конкретно за 17 юни първото събитие, което сме го запланували, това е шествието под надслов "да съберем семейството" от 10 часа, което ще тръгне тук от двора на Математическа гимназия. В 11 часа има баскетболен мач на звездите от математическата. От 16 часа имаме представяне на филма "50 години определяме бъдещето" в Конферентния център на областна администрация. От 18 часа е юбилейния ни концерт в залата на Драматичния театър."

Всеки гост на концерта ще получи алманах. В него ще са подредени известни и успешно реализирани възпитаници на Математическата гимназия, сред които са:
Мариета Георгиева, зам. министър на образованието; Иво Атанасов, депутат от ИТН; Надя Антонова, юрист и бивш депутат; Пламен Стефанов, бивш областен управител; Анелия Влаховска, зам. областен управител; Герго Гергов, бивш кмет; Борислава Борисова, настоящ зам.-кмет; Добри Дилов, бивш зам.-кмет; Любомир Низамов, бивш областен управител и бивш началник на Дунав мост 2; проф. Милияна Станиславова, декан на математически факултет на Алабама, САЩ; Любомир Станиславов, шеф на автомобилния клъстер в България; доц. Ангел Живков; проф. Любомир Гаврилов; Огнян Кабранов, шеф на екип в силиконовата долина; проф. Валентин Джонов, преподавател на годината в университета в Берн; много лекари и др. успели хора.

В края на разговора Румяна Петрова сподели също, какво означава за нея това да е директор на Математическата гимназия:

"По-принцип да си директор е отговорност, но да си директор на Математическа гимназия, която си завършил, която са завършили твоите две деца и добре са се реализирали в живота е огромен товар, но е сладък товар. Защото имаш прекрасни ученици, блестящи таланти, в математиката, в природните науки в спорта и имаш невероятни колеги, които те подкрепят..."

Директори на гимназията преди Румяна Петрова са били Здравко Дамянов и Георги Иванчев. В училището към този момент се обучават 484 деца, преподавалите са 37.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05