Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Мърчево - тук младите се завръщат

Местните зарибяват река Огоста и се грижат за дивеча в района

9
Снимка: радио Видин
Село Мърчево е голямо и красиво село, разположено покрай жп линията. То се намира в близост до река Огоста, през селото минава и река Вировска и тези реки му придават особена красота и очарование. Селото е на 17 километра от Монтана и на 7 километра от Бойчиновци.  Това дава възможност на хората да пътуват и работят в по-големите населени места. В момента тук по постоянен адрес живеят 750 човека. Селото е намаляло почти 3 пъти в последните години поради демографската криза и закриването на предприятията в Северозапада.

Четвърти мандат кмет е Иван Иванов, който споделя, че основните му приоритети са да работи в помощ на местните хора и на селото:  

 "Имаме подменен водопровод почти 6 км, това е 1/3 от селото... около 700 хил. лв. Миналата година се направи ремонт. 2021 - втори етап ремонт пред кметството, "Втори етап на площадно пространство" на стойност  на стойност 174 хил. лв. Миналата година направихме покрива на училището, с капиталови средства на общината на стойност за 150 хил. лв. паралелките са ни слети, малко са децата. Имаме и детска градина, работи, символични такси се плащат..."
Само за 2021 година с направените ремонти в селото са влезли около 400 хил. лв., добавя Иванов.

ОУ "Христо Ботев",  в което учат 40 деца, вече е с подменен покрив, в детската градина ходят около 15 деца, стремежът на кмета е да се съхранят тези образователни институции, които поддържат живота в  селото. Местните хора намират работа в Монтана, в Бойчиновци, но има работа и в самото село, казва кметът Иван Иванов:

 "Имаме една земеделска фирма тук, в нея работят 10 човека, има и временно работещи, наемат се през лятото, има и частен цех за пелети, в кметството - трима човека, в читалището - 1,5 щатна бройка, частен цех, в училището - 2 човека от селото ни,  детската градина - 5 човека, магазинчета... Не са достатъчни работните места, но по последни данни нямаме много безработни, това означава,  че хората са на помощи... Имаме 1 човек назначен като социален асистент, който се грижи за възрастни хора. Имаме домашен помощник 1 бройка сме назначили, имаме нова възможност за младежка заетост 4 човека сме назначили..."

Важни са добрите условия  на живот в селото, дали има  възможности за работа, за учене, за здравеопазване, казва кметът:

"Може би сме най-облагодетелствани в това отношение, защото имаме от понеделник  до петък до обяд имаме лекар в селото. Д-р Давидова е прекрасен лекар, нямаме зъболекар, ако има такъв, ще го приемем... 
Направи ни се пътя до Мърчево и за 10-15 мин сме в Монтана, бързо се стига и доста хора от селото работят там. Има и хубави новини - доста млади хора се връщат в селото, ремонтират си старите къщи и си идват събота и неделя... Но има и безлюдни къщи, продават се, от 5000 до 8000 лв. вървят, зависи от къщата, близо сме до Монтана... Село Мърчево е центърът на света, на шега го казвахме."
 
Река Огоста в миналото се е използвала пълноценно - за поливане и риболов, днес само за риболов, а би могло да се използва и за туризъм и отдих, но това не е на дневен ред:

"Реката се използва предимно за риболов... Миналата година зарибихме реката с 70 кг шаран и амур, защото има хора, които се грижат за природата... Есента пак събрахме пари и закупихме сом и пуснахме 40 броя сом, имаме хубави места за риболов... Направихме си кътче за отдих на реката... Тук идват специално за кефал, зимата също идват да ловят... Имаме ловна дружинка, ходим на лов, гората ни е хубава, имаме хубава ловна вила... Инициатива на БГ Гора имаше и насадихме брезички, смърч, акация в централната част на селото..."

В село Мърчево е възстановено честването на Спасовден край оброчния камък, от 2008 година до сега всяка година се прави курбан за здраве на хората в село Мърчево, празникът се прави по случай празника Възнесение Господне, така се нарича и църковният храм в селото,  казва кметът Иван Иванов:

"Баба Гюца беше най-възрастният ни самодеец, тя ми каза, че иска да правя курбан на селото и той да се възстанови. Ние възстановихме оброчния камък... Направихме оброк, осветихме го, и сега всяка година на Спасовден от 2008 г се прави курбан, коля се овце, събираме се в черквата, раздава се курбан за здраве.."
 
В миналото село Мърчево е имало 2400 жители, които са работили в 10 предприятия на територията на селото, казва кметът Иван Иванов:

"Ние бяхме известни на времето с печеното слънчогледово семе, имаше килимарски цех, въглища се разтоварваха тук... Тази година предстои да асфалтираме една улица с капиталови средства на стойност 238 хил. лв.. В момента доста е разкопано, това е главната ни улица - ще се подменят бордюрите, ще се прекарат кабели за интернет  и ще се асфалтира - 1678 метра ще се ремонтират..."

НЧ "Просвета" 1934 в Мърчево съхранява и продължава културните и фолклорни традиции в селото, казва Цецка Димитрова, секретар на читалището:


"Основната дейност на нашето читалище е да съхранява традициите..Типично за нашето село са всенародните празници, пазим и ги провеждаме, лазаруване, кумичене... Имаме детска група за песни и танци и женска певческа група за народни песни, имаме и временна лазарска група, която обикаля по къщите. Хората се радват..."

Как живеят местните хора в село Мърчево:

"Добър е животът тук, но работа няма. Не се плаща добре, всеки гледа да свърже двата края... Садим, имаме градини... Имаме си училище, детска градина... Младите хора работят по чужбина, което е лошо, защото забравят родината си... Доволни сме от кмета... Имаме автобуси, добро си ни е селото, събираме се следобед с дечицата, има фитнес уреди за деца, има условия за младите, само работа трябва да има... Много неща имахме, но много неща се затвориха в селото... Хората станаха злобни... Каквото и да се направи, ще е добре към нас... В селото се купуват къщи... Гледаме животни, овцевъдство, трудно е, липсва работна ръка, не искат да работят хората... Животът е труден, както навсякъде, много хора са безпарични, живеят на вересии..."  


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00