Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ренди и Венци - 15 години учители по света

Снимка: Радио ВИДИН

Двама учители по химия и музика от 11 години преподават в американски училища извън Америка. Преди това са преподавали в училища в Ню Йорк, Аризона, Флорида, Ню Мексико, Пенсилвания. Работят 5 години в американското училище в град Чънду в Китай, следващите 6 години в Киев, Украйна, а сега им предстои да заминат на работа в американското училище в Кайро, Египет. 

Венци е от Видин, Ренди е от Ню Йорк, имат три момчета. Най-големият им син Алекс вече е завършил училище и отскоро живее в Дубай- играе футбол в един от местните отбори.

Срещат се на парти във Видин преди 23 години. Тогава Ренди е доброволка в Корпуса на мира. Запознава ги обща приятелка и се влюбват. Женят се във Видин един вторник, защото: 

"Беше безплатно, а ние бяхме много бедни тогава"- спомнят си с усмивка двамата.

След сватбата заминават за Америка- страната на неограничените възможности. Ренди е учител по химия, Венци е по музика. Учил е музика 5 години в Плевен, преди това учител му преподава частни уроци във Видин. В Америка иска да се занимава с композиране и компютърна музика. Ориентира се към филмовата музика.

"Голям бизнес, много труден. Трябва много да си търпелив. Явно аз не съм търпелив. Още продължавам да си композирам, но не съм композирал за филмова продукция. Сега сме учители, вече 15 години", разказа Венци.

Решават да опитат какво е да си учител извън Америка, защото обичат да пътуват. Другата причина е финансова. Децата им учат по американски стандарт в училищата, в които работят.

"Добре е и за децата, те учат толкова много. Най-големият син говори английски, български малко, руски, китайски, малко испански, сега учи арабски. В Китай бяхме в град Чънду. Малък град, около 14 милиона. Там за мен беше най-хубаво, хората са много мили, помагат много", разказа Ренди.

 Работата ги води в Украйна. Сега, заради войната, са в България. Преподават онлайн. Учениците им са навсякъде:

"По принцип ние не може да питаме, нямаме право да питаме къде са. Даже има деца, които са в Украйна, някои извън Киев, някои са в Киев, но не казват къде са. Защото ги е страх. Те искат да учат, да се чувстват нормални. Ние дойдохме три седмици преди да започнат военните действия, защото получихме информация от Американското посолство. И наши колеги, повече от 50% тръгнаха. Някои останаха, защото не вярваха, че ще се стане, че наистина ще има военни действия. И ние не мислехме. Мислехме, е, щом е в България за няколко седмици- ще бъде добре и така. Но, няколко седмици станаха месеци", казаха Венци и Ренди.

В американските училища учат деца на дипломати, бизнесмени, политици, на представители на международни организации. Учебните заведения са частни и платени. Работи се много:

"И от наша страна като учители, и от тяхна- като деца. Техните родители го изискват и децата даже. Те просто искат качество, защото те самите са високо образовани хора. Много от тях говорят няколко езика", обясни Венци.

Ренди преподава на горните класове химия, Венци - инструментална музика, предимно на ученици от 6 до 8 клас. Разработва програми как да учи децата да свирят на различни инструменти и в един оркестър. Начинът им на живот ги среща с много и интересни хора, запознават се с културата и начина на живот на други народи. Семейството се чувства добре навсякъде по света, стига да са заедно. Приемат и разбират всяка култура, ценят отношенията между хората, където и да са:

"Трябва и да работим за нашето щастие. Трудно е, въпреки че отстрани, може би изглежда лесно. Отношението между нас като семейство и отношението между нас с хора, дали са познати или непознати. Ние това го ценим, особено повече сега, като си извън комфортната зона", допълни Венци.

В село Капитановци e тяхната home base - мястото, което наричат дом. Защото, колкото и интересно да е да живееш на други места, трябва да има къде да се връщаш.

Какво им дава работата в чужбина, как се живее на ново място, за впечатленията им от училищата в Китай и Украйна, за живота в България, за професията учител и още от разговора с Ренди и Венци може да чуете в интервюто в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00