Мечтите често са в зародиша на съзиданието, затова всяка мечта заслужава шанс. Това е причината да ви разкажем за мечтата на едно момче от видинското село Дреновец. 17-годишният Цветан Цветанов иска да създаде Приют за безстопанствени кучета в Монтана. Макар преди време да е имал инцидент с ухапвания от глутница агресивни кучета, това не го спира да иска да помогне на бездомните четириноги:
"Виждам, че има доста бездомни кучета, които са безстопанствени и няма кой да ги гледа… Животните не са виновни. Някой път са агресивни, това е защото са гладни или жадни, те не са виновни за нищо. Затова трябва да им направим удобствата за по-добро бъдеще за тях...Отидох при областния управител на Монтана с една докладна и помолих г-жа Вецина да изградим приют за кучета в Монтана. Тя се съгласи. Тя е доста приятен и разбран човек и ми каза, че ще ми помогне с каквото може. Свърших разговора с нея и отидох в град Берковица в общината… в Общинския съвет, те ми казаха, че няма достатъчно средства за сега, остава на заден план. Но не и отказано, те ще го изградят, когато съберат средства.“
Въпреки, че областната администрация не би могла да осъществи подобен проект областният управител на Монтана инж. Ванина Вецина иска да помогне на момчето. В област Монтана преди години е създаден такъв приют, но е сменил статута си на кастрационен център – той обслужва община Монтана, останалите общини са с договори за кастрация, обясни инж. Ванина Вецина:
"Неговото желание от темите, по които сме разговаряли е най-вече свързано с възможността да се създаде приют за бездомни животни на територията на областта. Всъщност, след като си поговорихме с него, без значение дали ще е на територията на област Монтана или област Видин, важното е да се случи и тръгнахме да се информираме, и да търсим решение относно възможностите за подобни действия. Условията, които са създадени в България, не позволяват директни действия на областния управител за изграждане на подобен приют, те по-скоро са в компетенцията на общините и на техните кметове, където има възможност от бюджетите да осигуряват средства за подобни приюти. Но това, което аз разбрах, след като разговарях с представители на община Монтана, е трудно да се издържа подобен приют. Това е наложило и те да сменят статута, и да се превърне в кастрационен център, т.е. практиката в Европа и по света ни показва, че има голямо участие на неправителствени организации. Всичко това споделих с Цветан и си обещахме заедно да търсим решение, дали то ще бъде съвместно с инициативата на областния управител, през общините и неправителствените организации."
Тъй като село Дреновец се намира в област Видин, Цветан решава да се обърне и към областния управител на Видин:
“Тук имаме пак много бездомни кучета… и реших да намеря решение на този проблем. И той, г-н Иванов (Любен Иванов б. ред), доста приятен човек и той се съгласи, каза че ще ми помогне с каквото може, дори и площ е намерил, и каза, че ще говори с някой от Министерството за средства. За сега е това на този етап.“
Проблемът на бездомните кучета в град Видин е огромен и той се неглижира от години. От една страна се поставят в опасност гражданите на Видин, от друга страна се причиняват страдания на бездомните животни. В момента наблюдаваме едно ескалиране на напрежението между гражданите, които ежедневно се сблъскват с безстопанствените животни. Наличие на лошо отношение на животните и преминаване към саморазправа с тях. От друга страна животните гладуват, страдат от заболявания и това ги кара да агресират към гражданите. Опазването и здравето на живота на нашите съграждани е от първостепенно значение, но като цивилизовано общество, ние не можем да пренебрегнем отношението и към животните, обясни областния управител на Видин Любен Иванов:
"В тази насока общинската власт е малко инертна и се наблюдава бездействие. В момента липсва ефективно действащ приют за кучета, като механизми за справяне с проблема има. Добрите практики, както в България, така и в Европа са наложени и ги има и са насочени към угрижване на животните. Видин се явява един от малкото градове в България, където този проблем все още съществува. Успешните кметове в България осъзнаха значението на този проблем и го решиха. Тази причина ме мотивира да започна проучване на възможности за създаване на приют за кучета, който да осигури адекватни условия и грижа за безстопанствените животни. Много съм удовлетворен, че младите съграждани, младите граждани на област Видин търсят решение на този проблем и го приемат като своя собствена кауза. Това което видях в това 17-годишно момче Цветан е желание да реши веднъж за винаги проблемите с безстопанствените кучета. Видях любовта му към животните, но видях и осъзнаването на проблема, който възниква за нашите съграждани и за хората въобще в област Видин от възможностите за агресиране на животни. Много добре в видял проблема и затова иска да го реши. Аз съм много горд, че има такива млади достойни хора и тези хора са нашето бъдеще и искат да решават проблемите на България, на областта и на гражданите. Надявам се, че заедно, с общи усилия, ще постигнем решаване на този проблем и младите ще нараждат това, което ние постигнем днес."
Основното правило, за да се отвори един приют за животни, е, че той трябва да се намира на не по-близо от 300 метра от най-близката жилищна сграда. Трябва също площта на територията да бъде най-малко един хектар земя, с възможност за организиране на разходки за животни. Предвид това, най-добре е да бъде място извън града или в пустош, в границите на някое село.
За да се изгради един приют за кучета са необходими минимум 1 млн. лева, каза Цветан Цветанов:
“В този 1 млн след като се изгради приюта, трябва да има екип от хора – единия трябва да бъде ветеринар и другите да почистват клетките, да има персонал, който да ги храни и поне охрана да има около тези кучета, защото някой може да си направи майтап и да ди пуснат през вечерта.“
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..
Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията. Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..