Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данните сочат, че вотът на недоверие ще успее, но въпросът е какво правим оттук нататък

Росица Кирова: Омразата стана водещият двигател в правенето на политиката

Не мисля, че едни нови избори ще произведат нещо различно в българския парламент

Снимка: БГНЕС

Днес народните представители дебатират по внесения от ГЕРБ вот на недоверие срещу правителството. Опозицията посочи като мотив финансово-икономическия провал на кабинета. Бившите управляващи смятат, че коалиционните отношения се регулират с натиск, а подкрепата за кабинета се осигурява с пазарлъци.

До поредната политическа криза у нас се стигна след като лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов изтегли своите министри от правителството и обяви, че снема доверие от премиера Кирил Петков и министъра на финансите Асен Василев.

"Политическата обстановка е отражение на здравето на нашата нация. Не ме учудва нищо от това, което се случва, натъжава ме. Не би трябвало да ни отчайва, защото ако всички се откажем да положим усилия, нищо няма да се промени. Чакам по някакъв начин разум, който да ни обедини. Разум между онези, които трябва да си говорят в парламента и на всяко едно друго място, където има публични институции. Прекаленото делене на партии, партийки, леви, десни, фракции и т.н. в един момент ни доведе до състояние, в което омразата стана водещият двигател в правенето на политиката, а не трябва да е омразата, а съзиданието. Българите са изключително уморени от поредицата избори, които не произведоха нищо различно и които през последната една година ни дадоха изключително пагубно за държавата управление", това каза в "Посоките на делника" заместник-председателят на Народното събрание и депутат от Видин Росица Кирова и добави:

"Попаднахме в ситуация, в която много хора дойдоха да се учат в парламента на каквото и да е. Би било много жалко, ако ви разкажа как се редят на опашка в столовата и какво правят едни млади хора, които ни управляват, защото е срамно. Това е управлението на държавата. Политическият живот в страната и това, което се случва в момента, не ме радва. Хората не живеят по-добре. Ако има нещо порочно и неставащо в модела, то трябва да се смени и да се изкорени, но не по този начин. Това, което се случва е тревожно, това е положението в политиката в момента. Всички формации в Народното събрание представляват някого, представляват група граждани, които са ги избрали и изпратили там. Няма как да им кажеш напуснете, махнете се, защото те имат своето основание да са там. Би трябвало с тях да се опиташ да разговаряш, би трябвало да се опиташ да ги убедиш в правотата си, да ги приобщиш към към някакви общи цели. Аз това не видях в това Народно събрание. Предстои ни една много тежка, трудна, турбулентна седмица. Не зная какво ще се случи, ще разберем. Изключително уважение изпитвам към Никола Минчев. Като колега и председател на Народното събрание работихме с него чудесно. Той обаче стана жертва на собствения си премиер и на инструкциите, които получаваше от парламентарната си група."

Народният представител от гражданската квота на ГЕРБ-СДС даде своята прогноза и за развитието на политическата криза:

"Искрено се надявам едни нови предсрочни парламентарни избори да произведат нещо различно. Това, че имам надежда обаче не означава, че така ще се случи, за голямо съжаление. Не мисля, че едни нови избори ще произведат нещо различно в българския парламент. Политическите формации ще бъдат почти същите, ще се разменят част от процентите. Политическата формация, от която аз съм кандидат от Видин, коалиция ГЕРБ-СДС, ще запази лидерската си позиция и в следващия парламент. Ще увеличим депутатите, които имаме, но това няма да ни даде възможност да управляваме самостоятелно, ако не намерим начин, път, мост и общи цели да се обединим с част от формациите в парламента. Данните сочат, че вотът на недоверие ще успее, но въпросът е какво правим оттук нататък, какво ще се случи при парламентарната рулетка, когато започнат отново да се връчват мандатите, около какви цели бихме се обединили всички заедно, бихме ли го направили като общество."

Мръсна игра ли се оказа българската политика?

"Аз все се надявам, че не е игра, надявам се, че е сериозно занимание за хора, които са направили нещо в живота, реализирали са нещо и биха искали да дадат нещо на обществото. Ако въпросът е по друг начин формулиран- има ли много мръсотия в политиката, да, има. Често пъти хора, като мен, които там попадат поради някаква кауза, която ги е водила през последните години, си задават въпроса "какво правя тук?". Най-лесно е обаче да се откажеш. Не приемам политиката като игра, в момента я приемам като едно тежко занимание и ангажимент към обществото, който не зная докъде ще ме отведе. Искрено се надявам обаче да видя резултат от това, което правя."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49