Шестото издание на фолклорния фестивал и конкурс за местен кулинарен специалитет "Кулско мяшано" се проведе пред римската крепост "Кастра Мартис" в Кула.
Тази година в конкурса участваха 45 участници, сред тях и 6 деца на различна възраст, каза за Радио Видин организаторът на фестивала Христела Александрова:
"Не случайно е избран хубавия летен празник Еньовден, на който се берат най-ароматните и лековити билки, защото есенцията на празника е именно приготвянето и опитването на прочутото кулско мяшано – смес от билки и подправки, които всеки кулски майстор или домакиня приготвят по своя тайна семейна рецепта, съставките на която се предават от поколение на поколение и никога не се разкриват извън фамилията. Тази година в конкурса участваха 45 участници, сред тях и 6 деца на различна възраст. Най-малката участничка е на 5 години. Участието на младежи и деца изключително много ни радва като организатори на събитието, защото това показва, че традицията е жива и ще има приемственост. Участваха и четирима мъже. Според регламента, някои от участниците са представили и описание на съдържанието на техните билкови смеси. Това обаче не е задължително, тъй като някои от рецептите са семейна тайна и съставките не се изнасят извън дома и фамилията. Тази година майстор на мяшаното е Виктория Тодорова, а нейни подгласнички са Лиляна Петрова и Вълка Микова. Организирахме и подконкурс за ритуален домашен хляб – Еньова пита, създаден по авторска идея на майсторката. Участваха 10 погачи, като на първо място бе отличен хлябът на Лиляна Петрова от село Цар Петрово. Награда получи и единствения мъж, месил пита – Ангел Георгиев, както и Рая Росенова, на 7 години, която също бе представила своя погача. Поощрителна награда спечели Корнелия Иванова. Кулинарните специалитети бяха оценявани от жури, оглавено от г-жа Галя Панайотова, ръководител на квалификационен курс по готварство, който в момента се провежда в град Кула, заедно с Димитрина Миланова и Катя Иванова. Осигурени бяха награди за първенците, както и награди и грамоти за всички, които са взели участие в конкурса".
За доброто настроение на всички допринесоха фолклорен състав "Флорентиана" с ръководител Борислав Митрашков към НЧ "Пробуда 1925" – с. Флорентин и народен хор "Кулченки" към НЧ "Просвета 1882" – гр. Кула с ръководител Владислав Перов. По утвърдена вече традиция Корнелия Велкова, секретар на НЧ "Пробуда 1925" – с. Старопатица представи легендата от с. Старопатица – "Янини млаки", като изпълни и автентичната песен "Снощи е Янка в село влезнала". Представена бе и наследницата на извора на легендата – дядо Лозан от с. Старопатица, неговата внучка Валентина Лозанова. Заедно с Корнелия те изпълниха и автентичната песен от Старопатица "Лалуш войвода... Всички желаещи можеха да си направят селфи с юначната Янка войвода, облечена в четническа униформа и развяла знаме "Свобода или смърт". В ролята на Янка влезе Невена Иванова, а автентичния костюм дължим на нашите приятели от патриотичен клуб "Бдинци" – гр. Видин. Задължителен атрибут на празника бе еньовския венец, изплетен от лековити билки и цветя, набрани преди изгрев слънце на Еньовден, окъпани в свежата роса на лятното утро. Всички присъстващи минаха за здраве под венеца, след което опитаха от вкусното мяшано с парче пресен хляб, омесен от сръчните кулски домакини. С благодарност се обръщам към нашите дарители – кмета на Община Кула д-р Владимир Владимиров, който осигури наградите за отличените участници, Мая Димитрова, д-р Димитър Георгиев, Христинка Петрова, Валентина Ненова. Благодарим от сърце на нашите гости състав "Флорентиана", народен хор "Кулченки" и на всички, които участваха и посетиха празника ни", допълни Христела Александрова.
Безработицата в община Враца е с 2 процента под средното ниво за страната, това показват данните на бюрото по труда в града под Околчица за юни. В края на шестия месец от годината хората без постоянни доходи са били 3.07 на сто при 5.09 процента за страната. В абсолютни стойности това означава, че през юни без занимание във Враца и селата от общината..
Молебен за дъжд правят във вършечкото село Долно Озирово утре. Ритуалът "Пеперудата" е част от програмата на фолклорния фестивал "Илинден". За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста „Илинден". На 20 юли църквата почита "Свети пророк Илия". Светецът е покровител на светкавиците и гръмотевиците и..
"Лятно кино под звездите" събра десетки жители и гости в Община Ружинци на най-доброто от българското кино . Фестивалът на българското кино на открито се проведе в селата Ружинци, Д реновец и Бело поле, разказва Александър Александров, кмет на община Ружинци : "Първата година стартирахме с три прожекции, следващата година..
Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите чрез използването на тол камерите ще бъдат налагани от днес. Техническите средства вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани. От страна на Агенция "Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е..
В общинския съвет във Видин е внесено предложение за удостояване на патриарх Даниил със званието "Почетен гражданин на Видин и общината" . Инициативата е на Богомил Петров, който също е почетен гражданин, каза общинският съветник Милен Милчев , член на комисията по символика. "Аз се присъединих към вече подетата инициатива от Богомил..
Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..
Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..