Снимките на историческата българо-френската продукция "La Belle Dame sans Merci", която се снима във Видин доведоха в града различни колоритни хора. Един от тях е Константин Кучев, който се превъплъти в един от придворните музиканти на краля. Той стана популярен в страната ни още през 2014-та с участието си в музикалните формати "България търси талант", както и в "Гласът на България" през 2019-та година. Константин от малък пее и свири на цигулка и китара, а още от ученик мечтае да свири на средновековният инструмент хърди-гърди. Инструментът има колело, което докосва струните и клавиши, като на пианото. Тоест с клавишите правиш тона, а с колелото, подобно на лъка на цигулката, задвижваш самите струни, обяснява Константин:
"Мечтаех си за един от тях, който има няколко имена - наричат го "замфона" в Испания, "La Vielle à Roue" във Франция и хърди-гърди е интернационалното му име, така е известен в Англия и в Щатите. И наскоро си говорихме с разни хора, че трябва да му измислим и българско име, тъй като той няма и за момента съм се спрял на името "въртело", защото той е инструмент, на който се върти, върти, върти до безкрай, като една безкрайна цикличност, един безкраен кръг, който свириш на струните... Тъй като той е средновековен инструмент, през IX и Х век е започнал да се появява, първо е бил доста голям, свирили са на него двама човека. Бил е подобно на органа в църквите - единия човек е свирил само на клавиатурата, а другия е въртял колелото, бил е с такива размери. Вече еволюцията му е достигнала до там, че вече един човек да свири на него, като с лявата си ръка свири на клавишите, а с дясната върти колелото."
Другият инструмент, на който Константин мечтае да свири от ученик е индийски ситар:
Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...
Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...
Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..
Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..
Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..
Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..
Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..