Нормално върви работата в Регионалните дирекции за борба с градушките в Северозапада, независимо че Комисията за бюджет и финанси не прие предложението за допълнително финансиране за увеличение на възнагражденията на персонала им. В Агенцията за борба с градушките в България работят 1000 души, които се грижат за земеделската продукция. Разочарование има, но ние продължаваме ежедневните си задължения, каза за Радио Видин Румен Ангелов, директор на Регионалната дирекция за борба с градушките в Монтана с полигон в Долно Церовене. Там работят повече от 70 човека:
"Сензация няма при нас. Нормално се развиват нещата. Спокойно е в момента. Ракети имаме достатъчно, днес получаваме дори допълнително количество. До сега сме провели 15 въздействия. Изстреляли сме доста повече ракети, в сравнение със същия период на миналата година... На минимална работна заплата са всички ракетострелци. А това са хората, които са по ракетните площадки и директно се занимават с изстрелването на противоградовите ракети. Те са болшинството от служителите. Специалистите, които са в командния пункт, също като заплащане не са много над това - около 900 лева... При нас не би могло да се извърши никаква реорганизация, за да можем да получил средства от тези 300 милиона, които ще бъдат раздадени на реорганизираните структури. Реорганизация в този състав, в който сме, е невъзможна, защото при нас е непрекъснат цикъл на работа през активния сезон. Присъствието е 24-часово и това не търпи никакво намаляване на състава за икономии и увеличаване на средствата за работна заплата. Това е невъзможно при нас. Системата е на повече от 50 години и за всички тях, е установено, че е така... Другото важно е, че ние нямаме статут за това, което работим. В Единния класификатор няма такова нещо като ракетострелец. Това все пак е тормоз. Значи един хигиенист, който отговаря за една метла, фигурира в класификатора, а при нас ракетострелеца се занимава с взривоопасни материали, все пак..."
Полигонът за борба с градушките с команден пункт село Долно Церовене е създаден през юни 1970 година с 22 ракетни площадки. Строителството на Командния пункт и Ракетните площадки започва от януари 1972 г. На 1 май 1972 г. започва оперативна дейност. Първото въздействие върху градови процеси е проведено на 2 юни 1972 г. Днес тази дирекция защитава 1 693 кв. км от градушки. 60% от нея е засята със зърнени култури.
Нормално тече работата и в Регионалната дирекция за борба с градушките във Враца с полигон в Бърдарски геран. Директорът ѝ Йордан Йорданов обясни че за момента имат достатъчно ракети за въздействие върху градоносните облаци. От началото на април са имали около 18 въздействия против градушки. В дирекцията работят 94 човека, от които 95% са на минимална заплата. Заплатите на останалите са до 1000 лева. Предишни години единственото увеличение за заплатите е идвало от атестациите, но тази година и това им е отказано, а инфлацията е еднаква за всички, коментират от дирекцията.
От полигона в Бърдарски геран отговарят за близо 2 млн. дка, а продукцията е за няколко стотици милиона.
"Ние правим каквото трябва, но за съжаление не се оценява. Продукцията, която пазим, струва стотици милиони. А и с тези зърнени кризи в момента от войната, ако и ние опропастим продукция за изхранването на това европейско население, какво правим?", коментира Йорданов.
Полигонът за Борба с градушките с. Бърдарски геран е създаден през 1972 година. Целта е защита на селскостопанската продукция от градушки. Първото въздействие е проведено на 24.05.1973 г., а защитаваната територия е 1971 кв. км. 60% от нея е засята със зърнени култури.
Няма проблем и в Регионалната дирекция за борба с градушките във Видин, чиито полигон е в Грамада, обясни директорът й - Джони Ангелов:
"Специалисти имаме достатъчно досега. Финансиране до този момент- също. Ракети също имаме достатъчно. Провели сме 17 въздействия до днес. Но как ще продължи финансирането е сложно, тя обстановката в цялата държава е сложна..."
В дирекцията работят общо 92 души - стрелци, специалисти и администрация.
През 1970 г. на територията на Видински окръг (според административното деление на страната тогава) се изгражда Полигон за борба с градушките в гр. Грамада и ракетни площадки, разположени в мрежа, обхващаща целия окръг. Първата година операциите по изкуствено въздействие се извършват от грузински специалисти, а на 29.07.1971 год. се провежда и първото въздействие от наши специалисти. Защитаваната територия 2 056 кв. км, 45% от която е засята със зърнени култури.
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..
"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...
Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР". Предаването "Земята, която ни храни"..
Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер. Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..