Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време за книги с препоръката на Регионална библиотека Видин

"Игра на маски" - книга за живота в гимназията

Снимка: Радио Видин

Нека да се върнем назад, много назад, в годините, когато всичко е на живот и смърт, любовта е завинаги, омразата е от сърце и душа, морето е до колене, а животът едва набира скорост! Ние сме само на шестнайсет… и да започнем една игра! Игра на маски, която с годините може би сме позабравили, но някои неща всъщност никога не се забравят.


"Игра на маски" е дебютния роман на Бени Хюбнер и засяга една тема, която не само че е актуална, но е и болезнено важна за много деца и тийнейджъри, а именно – насилието в училище, отношенията, онова, което децата ни предпочитат да премълчават вкъщи, защото не могат или се срамуват да споделят. За маските, които носим понякога пред другите и пред себе си, за надеждите и страховете, за първите влюбвания, неизбежните разочарования и страстните съперничества, за изграждането на личността в онази ѝ част, която формира обществото, а не семейството, но най-вече формира нас като хората, които ще бъдем цял един живот после.

В света на възрастните маските може би не са проблем, дори напротив – понякога са задължителни, станали са норма. Норма, на която се учиш, докато в един момент липсата им става онова, което изненадва. Може и да не ни харесва, но това е положението. А когато си тийнейджър и тепърва ти се налага да се учиш на игрите на възрастните, когато да си от популярните все още ти е важно, а да си аутсайдер е трудно и самотно занимание, нещата често пъти са на ръба на драмата, че и отвъд, а битките също толкова често са с жестокост, която би смаяла дори опитни воини.


Когато 16-годишната Лейн Денисън се премества със семейството си от Алабама в Лос Анжелис, естествено е да се надява, че на новото място ще е различно и (защо пък не) по-добре, отколкото в старото ѝ училище. Ново начало, нова Лейн, нов живот, ново Аз… Може би този път няма да е "оная дръпнатата". Може би ще е себе си, "но по-умерено", каквото и да значи това.

Както често се случва в живота обаче, докато ние си правим планове и даваме обещания, съдбата се забавлява за наша сметка. Плановете на Лейн да се представи добре завършват още преди да е стигнала до класната си стая през първия учебен ден, в една локва пред новата гимназия, точно под виолетовия поглед на Чан Месинг – най-готиното момче в гимназията, което май никой не познава така добре, както си мисли. А всички знаем, че особено в гимназията първото впечатление е най-важно, дори определящо за по-нататъшното ти съществуване.

И се налага Лейн да започне своя игра, ако иска да оцелее във войната за себе си. А не е лесно, защото някои от играчите на сцената на новия ѝ живот са истински опасни. Хубавото е, че винаги има врагове, но винаги има и съюзници. Например шантавата Валънтайн с нейните предизвикателства срещу модата, граничещи с престъпления, на която не ѝ пука от ничие мнение, но пък прекрасно знае кой кой е на бойното поле, наречено "гимназия". Има го и Ник, който винаги е наоколо, дори и когато ти се иска да го няма, а най-много имаш нужда от него. И Марта, повлякла своите демони и килограми, с които да се бори, когато не се налага да е нечия опора.

Е, тук са и "суперските", дяволите да ги вземат, като Саманта, която сякаш е изтъкана от физическо съвършенство и злоба, и нейните подгласнички с всичките им скъпи обувки, чанти, прически и претенции. Или Стан, който е способен на твърде много и твърде ужасни неща, за да прикрива истинската си същност.

Всички те обаче се оказват в необичайна ситуация, когато по идея на учителите целият випуск заминава на ежегодния летен лагер, където ще трябва по примера на рицарите на митичния крал Артур да се учат на непознати за тях умения. Умения за оцеляване, но не само в дивата природа, не и в историята, а в много по-голямото предизвикателство, наречено „живот“, където маските са много повече, много по-тежки за носене и крият много по-страшни неща от съперничеството за сърцето на най-готиния футболист. Като например да се доверяват. Да вярват. Да се разочароват също. Да решат с кого могат да вървят в една посока и срещу кого. Докато не открият своя Граал може би.


Романът "Игра на маски" е историята, от която тийнейджърите имат нужда. Той е реалистична картина на живота в гимназията,на порастването – не толкова на възраст, колкото в други отношения – на възможните подводни течения и рисковите места, които могат да те повлекат към дъното или да те издигнат на върха, на ученето, но не на уроците от учебниците, а на онези – другите, които те учат как да бъдеш онова, което сам очакваш от себе си и колко скъпо струва то понякога. Няма какво да се лъжем, основата на живота е в гимназията, в онези крехки, престъпно млади години, и е много важно от кои ще си или пред кои ще се доказваш, докато всъщност се опитваш да се докажеш пред себе си. Така че това е книга, която може да помогне на много момичета да минат по-лесно през тези луди години, пълни с най-добри приятелки, съпернички и момчета. И уроци! Уроци как да носим и как да сваляме маски – свои и чужди.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10