"Игра на маски" е дебютния роман на Бени Хюбнер и засяга една тема, която не само че е актуална, но е и болезнено важна за много деца и тийнейджъри, а именно – насилието в училище, отношенията, онова, което децата ни предпочитат да премълчават вкъщи, защото не могат или се срамуват да споделят. За маските, които носим понякога пред другите и пред себе си, за надеждите и страховете, за първите влюбвания, неизбежните разочарования и страстните съперничества, за изграждането на личността в онази ѝ част, която формира обществото, а не семейството, но най-вече формира нас като хората, които ще бъдем цял един живот после.
В света на възрастните маските може би не са проблем, дори напротив – понякога са задължителни, станали са норма. Норма, на която се учиш, докато в един момент липсата им става онова, което изненадва. Може и да не ни харесва, но това е положението. А когато си тийнейджър и тепърва ти се налага да се учиш на игрите на възрастните, когато да си от популярните все още ти е важно, а да си аутсайдер е трудно и самотно занимание, нещата често пъти са на ръба на драмата, че и отвъд, а битките също толкова често са с жестокост, която би смаяла дори опитни воини.
Когато 16-годишната Лейн Денисън се премества със семейството си от Алабама в Лос Анжелис, естествено е да се надява, че на новото място ще е различно и (защо пък не) по-добре, отколкото в старото ѝ училище. Ново начало, нова Лейн, нов живот, ново Аз… Може би този път няма да е "оная дръпнатата". Може би ще е себе си, "но по-умерено", каквото и да значи това.
Както често се случва в живота обаче, докато ние си правим планове и даваме обещания, съдбата се забавлява за наша сметка. Плановете на Лейн да се представи добре завършват още преди да е стигнала до класната си стая през първия учебен ден, в една локва пред новата гимназия, точно под виолетовия поглед на Чан Месинг – най-готиното момче в гимназията, което май никой не познава така добре, както си мисли. А всички знаем, че особено в гимназията първото впечатление е най-важно, дори определящо за по-нататъшното ти съществуване.
И се налага Лейн да започне своя игра, ако иска да оцелее във войната за себе си. А не е лесно, защото някои от играчите на сцената на новия ѝ живот са истински опасни. Хубавото е, че винаги има врагове, но винаги има и съюзници. Например шантавата Валънтайн с нейните предизвикателства срещу модата, граничещи с престъпления, на която не ѝ пука от ничие мнение, но пък прекрасно знае кой кой е на бойното поле, наречено "гимназия". Има го и Ник, който винаги е наоколо, дори и когато ти се иска да го няма, а най-много имаш нужда от него. И Марта, повлякла своите демони и килограми, с които да се бори, когато не се налага да е нечия опора.
Е, тук са и "суперските", дяволите да ги вземат, като Саманта, която сякаш е изтъкана от физическо съвършенство и злоба, и нейните подгласнички с всичките им скъпи обувки, чанти, прически и претенции. Или Стан, който е способен на твърде много и твърде ужасни неща, за да прикрива истинската си същност.
Всички те обаче се оказват в необичайна ситуация, когато по идея на учителите целият випуск заминава на ежегодния летен лагер, където ще трябва по примера на рицарите на митичния крал Артур да се учат на непознати за тях умения. Умения за оцеляване, но не само в дивата природа, не и в историята, а в много по-голямото предизвикателство, наречено „живот“, където маските са много повече, много по-тежки за носене и крият много по-страшни неща от съперничеството за сърцето на най-готиния футболист. Като например да се доверяват. Да вярват. Да се разочароват също. Да решат с кого могат да вървят в една посока и срещу кого. Докато не открият своя Граал може би.
Романът "Игра на маски" е историята, от която тийнейджърите имат нужда. Той е реалистична картина на живота в гимназията,на порастването – не толкова на възраст, колкото в други отношения – на възможните подводни течения и рисковите места, които могат да те повлекат към дъното или да те издигнат на върха, на ученето, но не на уроците от учебниците, а на онези – другите, които те учат как да бъдеш онова, което сам очакваш от себе си и колко скъпо струва то понякога. Няма какво да се лъжем, основата на живота е в гимназията, в онези крехки, престъпно млади години, и е много важно от кои ще си или пред кои ще се доказваш, докато всъщност се опитваш да се докажеш пред себе си. Така че това е книга, която може да помогне на много момичета да минат по-лесно през тези луди години, пълни с най-добри приятелки, съпернички и момчета. И уроци! Уроци как да носим и как да сваляме маски – свои и чужди.
Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..
От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път. " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..
Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември. Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..
В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците приготвят обедно меню по време на часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..
Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..
Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...
В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..