Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шоколадът - най-старото сладко изкушение

Снимка: Радио Видин

Отбелязваме Световния ден на шоколада. Наричат сладкото изкушение "храна за богове", и вероятно има защо. 

Шоколадът се произвежда от какаови култури, а първите доказателства са открити от антрополозите  още през 1900 г. пр. хр. Какаови дървета са намерени от племена по поречието на река Амазонка. Едно от племената, за които се знае, че са намерили какаото като продукт, е така нареченото "Толтеки". Когато шоколадът за първи път достига до Испания от Южна Америка през далечната 1550 г., той се смята за здравословна храна и лекарство. Лекарите го предписвали за лечение на треска, охлаждане на тялото, подпомагане на храносмилането и облекчаване на болката. 

Едва ли има човек, който не обича шоколад, на според статистиката най-големите консуматори на шоколад са швейцарците, разказа Чавдар Лазаров от Видин. Той е управител на сладкарница в крайдунавския град и работи с шоколад от 1993 година. 

"Отначало какаото се използва за лечение, преди да разберат, че може да се използва и за храна... Какаото съдържа два компонента, какаова маса и какаово масло... Трудно е да се установи на пръв поглед доколко е качествен шоколадът, затова е хубаво да се купува от фирми, специализирани в тази област. Те ти дават спецификация на всеки продукт и в нея пише точно компонентите на шоколада - какъв е процента какаова маса, какъв е процента какаово масло и в зависимост от тези компоненти шоколадът е черен или млечен... Ако в един черен шоколад пише 70% шоколад на опаковката, означава че какаовата маса е 70%, а останалите 28-29% е какаовото масло... Какаовото масло е много интересен продукт, може да го използвате и на плажа за много добър тен, също може да се готви с какаово масло... Много здравословен продукт е какаовото масло, защото температурата му на топене е много ниска и няма този ефект върху тялото като холестерол... Освен черния шоколад, има и млечен шоколад - какаово масло, какаова маса, захар и мляко. Белия шоколад ние го наричаме шоколад, но той не е, той просто е какаово масло, захар и мляко, в него няма какаова маса..."

Един от най- интересните процеси при работата с шоколад е така нареченото темпериране, обясни Чавдар Лазаров.

"Работата с шоколад е доста специфична, зависи от времето, от температурата на околната среда... Най-интересно е така нареченото темпериране на шоколад... Шоколадът има седем основни кристала, които се топят в различен температурен диапазон. Затова темперирането се започва с достигане на температура между 42 и 45 градуса, след това се сваля на 28-29 и пак се подгрява, докато стигне 31-32 градуса, с която температура се работи шоколада... Този процес се използва, защото всички седем кристала се топят на различна температура... Като минете през процеса на различните температурни диапазони кристалите се разпадат и се оформя правилна решетка, за да се получи този интересен "крак" ефект - като го счупиш да пука... Целта на темперирането не е само да се получи този ефект, а при едно правилно темпериране и когато е качествен шоколада, е за неговата трайност. Когато правиш различни декорации и фигури, те визуално държат повече в различни температури... Когато не е темпериран правилно шоколада, какаовата маса и какаовото масло не са хомогенни и се получава бялото, което понякога виждаме върху шоколада. Това означава, че шоколадът се е разтопил и след това пак се е охладил, но не по начина, по който трябва... Темперирането може да се прави много пъти, след като темперираш някакво количество и го използваш, това което е останало трябва следващия път пак да мине през същия процес..."

Попитахме видинчани, какъв шоколад предпочитат, и колко често си похапват: 

"Обичаме шоколад, ама сме диабетици и не ползваме... Да, приятно е. С фъстъци обичам, с лешници. Не е много често, защото избягвам да ям сладко... На първо място е шоколада, в ограничени количества. Не много често, защото сме диабетици, но винаги в хладилника има шоколад... Два-три пъти в месеца хапваме, защото все пак сме на години и не трябва да прекаляваме... Любим ми е млечния, хапвам всеки ден. Рядко готвя с шоколад, повечето си го купуваме от магазина..." 

Ето и някои интересни факти за шоколада: Шоколадът е много чувствителен към температура и влажност. Идеалната температура за съхранение е между 15 и 17 °C с влажност под 50%. Трябва да се държи далече от други храни, защото обикновено поема други миризми. Най-често шоколадът се държи и на тъмно- завит в хартия. Не бива да се слага в хладилник, защото това води до обезцветяването му вследствие влажността, резултат от излизането на повърхността на кристали на мазнините и захарта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Търси се решение на проблема с електрическите тротинетки във Видин

Броят на електрическите тротинетки, които се използват като средство за придвижване във Видин се увеличава. Проблемът е, че често на тях се возят повече от един човек, управляват се от деца, водачите не се съобразяват с пешеходците и другите участници в движението, карат ги на пешеходни зони. Всичко това води до риск от сериозни инциденти. Главен..

публикувано на 19.09.24 в 14:00

Враца се сдоби с модерни спортни площадки

Две нови спортни площадки изградиха във Враца. Те са напълно оборудвани с модерни уреди за така наречения "street fitnes" (уличен фитнес), отговарят на всички стандарти за качество и безопасност. Инициативата е на сдружението "Чемпиънс фактъри" (Champions factory), като общо в страната са изградени 10 фитнеси на открито, в 5 различни града в центрове..

публикувано на 19.09.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 19 септември 2024 слушаме джаз от Македония

Обръщаме внимание на музикалното изкуство на югозападната ни съседка, тъй като в много отношения принципите на създаване и изпълняване на музика на Балканите са сходни. Сред лидерите на джаз сцената там са  Филип Стевановски  – композитор, тромбонист и кийбордист,  Мишел Трайковски  – виртуозен акордеонист, изпълняващ етно и фолк джаз, свирейки с..

публикувано на 19.09.24 в 09:00

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29