Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усилна жътва кипи из българските поля

Снимка: Радио ВИДИН

Земеделието, в частност зърнопроизводството в област Видин, се развиват добре. Не може да се отрече обаче, че икономическата криза се отразява и на земеделието, а състоянието му зависи и от положението в държавата. 

Годината е трудна за всички, коментира в "Земята, която ни храни" Янчо Василев- директор на Областна дирекция "Земеделие" във Видин: 

"Трудна година за земеделието. Война, инфлация, цени- всичко това дава отражение. Всичко е свързано с несигурност, защото земеделците не са наясно на какви цени ще тръгне зърното... Заради високите цени много от земеделците не успяха да наторят и да извършат съответните обработки и пръскания, това доведе до малко по-лоши резултати... "

Янчо Василев посочи, че в съседни землища добивите се различават съществено заради различното количество паднали валежи:

"В общини Брегово и Ново село валежите са под 20 л./ кв.м. за юни, а в Белоградчик и Чупрене валежите бяха около 90 л./ кв.м. Това естествено оказва влияние..." 

Преди дни официално бе даден старт на жътвата във Видинско. По ред причини добивите при есенниците ще са по-ниски, коментира Янчо Василев:
"Например ечемика в някои от земеделските стопанства като добив е под 300 кг, в други- около 600 кг/дка... Ечемикът узря без време, зърната останаха дребни, неохранени, което рефлектира върху добива. Подобни са разликите и при пшеницата.  В Златорожието добивите са между 350- 480 кг/дка, в други мина 520 - 530 кг. Като качество, слава богу, мисля, че е добро, хлебопекарните качества- също... би следвало да има един добър пазар... На някои места започна и прибирането на рапицата... В горната тераса жътвата тепърва започва... Ще гледаме нагоре и ще се молим за хубаво, подходящо време за жътва. Дано успеят земеделците да приберат навреме. Важно е всяко зърно да влезе в хамбара..." 

Малко над 330 хиляди декара са засети с есенни житни култури, площите с рапица са малко над 15 хиляди декара. Почти половината от засетите площи са ожънати, до седмица-две се очаква жътвата в ниската тераса да приключи. 

Заради късната сеитба и недоброто развитие на рапицата, има площи, които са презасети, а земеделците се надяват на добив от пролетниците. На този етап състоянието им е много добро, слънчогледът се развива добре, но по-късната сеитба в някои землища може да компрометира добивите, защото за всяка земеделска дейност има определени агротехнически срокове, които е добре да се спазват.

В края на миналата седмица с ритуал по зажънване и в землището на община Брегово бе даден официален старт на жътвената кампания в област Видин. На празника, организиран от Видинския съюз на зърнопроизводителите, присъстваха земеделски производители от целия регион. Почти е прибрал зърното Лъчезар Лазаров, който отглежда около 4 000 декара в землището на община Брегово. При него средният добив е около 450 кг/дка. 

Домакини на празника бяха зърнопроизводители от село Балей и семейството на Илиян Койманов. Борис Койманов от малък е по полята, а тази година е завършил и агрономическа специалност в Пловдивския университет. При него добивите са около 500 кг от декар при житото и около 700 кг. от ечемика. Убеден е, че земеделието изисква знания и умения: 

"Трябва постоянство, да си упорит и да не си мързелив... и знания, защото земеделие не се прави толкова лесно, колкото си мислят хората..." 

Земеделието е един от най-развиващите се отрасли в областта, каза пред гостите Жечко Андрейнски- председател на видинския съюз на зърнопроизводителите. Над 346 хиляди декара пшеница, 8 хиляди декара ечемик и около 20 хиляди декара с рапица се очаква да бъдат прибрани в кампанията. Заради неблагоприятните климатични условия добивите ще са по-ниски, но зърнопроизводителите се надяват да компенсират с пролетници, които се развиват добре: 

"Искаме в бранша да има предвидливост и устойчивост... Ще работим за възстановяване на поливното земеделие, това ще помогне при едно бъдещо засушаване"- посочи Жечко Андрейнски. Иначе на церемонията при зажънването в Балей присъстваха и официални гости, сред които областният управител Любен Иванов, директорът на Областна дирекция Земеделие Янчо Василев, директорът на Фонд Земеделие Любомир Здравков, видинският митрополит Даниил, всички те поздравиха земеделците. 

А след официалните слова, самодейци от читалищата в Брегово и Връв представиха  ритуала "зажънване" и поздравиха домакина Илиян Койманов- съвсем естествено наричанията и песните бяха на влашки език. Жътварките наричаха: "Хайде, хора, на жътва. Да съберем каквото Господ ни е дал!... Да ожънем класовете, да напълним хамбарите, мелниците да мелят, хлебарите хлябове да месят! Благодарим, Господи, за житото, което си ни дал тази година, догодина повече да ни дадеш, хамбарите да са по-пълни!  Хайде, хора, да жънем, да пеем и да танцуваме! Хайде, майстори, приемете каквото ви даваме и да го пазите за жътвата догодина!"
 Домакинът благодари и пожелава на всички берекет. В звуковия файл чуйте поздравите и ритуала в автентичния му вид.

Усилна жътва кипи навсякъде из българските поля. Знойна е и жегата, но кога, ако не по време на жътва, температурите ще са високи.
Какви са очакванията за агрометеорологичните условия и състоянието на културите през юли- чуйте Леночка Ангелова - директор на метеорологичната станция в Монтана: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
ВиК-Видин

ВиК - Видин: Към момента водоизточниците са в добро количествено състояние

Летните горещини са честа причина за безводие или усложнения с водоподаването у нас. Наскоро от "Водоснабдяване и Канализация" (ВиК) - Монтана отправиха призив към жителите на областта да бъде ограничено използването на водата за непитейни нужди заради силно намаления дебит на някои водоизточници. Въпреки високите температури в нито едно населено..

публикувано на 02.07.24 в 15:40

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение , като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че..

публикувано на 02.07.24 в 15:00

Видински ученици проведоха урок по история на остров Белене (снимки)

Общо 26 ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин, с профил "История", посетиха дунавския остров Персин край град Белене, известен като остров Белене, където се проведе урок за  комунистическото минало на България и съществуващия концентрационен лагер там. Обучението носеше името "Памет или забрава - един красив остров за грозни спомени"...

публикувано на 02.07.24 в 14:00

Евгени Будинов: Усмихвайте се повече

Профилактиката има изключително важна роля при поддържането на здрави зъби и красива усмивка. Това обясни с много чувство за хумор в "Час при зъболекаря" актьорът и режисьор Евгени Будинов . Наскоро усмихнатият артист постави във видинския драматичен театър комедията "Убийство в първа класа". "Устната хигиена и това да си мием зъбите, редовно,..

публикувано на 02.07.24 в 13:00

Ще успее ли проектокабинетът на ГЕРБ

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарната група, тази на ГЕРБ-СДС - Росен Желязков .  "Най-важното е стабилизирането на публичните финанси и неотклонност от нашия европейски път", заяви Желязков след като представи състав и..

публикувано на 01.07.24 в 15:43

От днес плащаме по-скъп ток

Новите цени на електрическата и топлинната енергия за следващата една година прие Енергийният регулатор . Минималното поскъпване на тока около 1,5 % се оказа малко по-високо, както предупреди председателят на КЕВР Иван Иванов още по време на общественото обсъждане. "Всички жени, които са изготвени като прогноза, са на базата на данните..

публикувано на 01.07.24 в 14:30

Лятото - сезонът на стомашно-чревните инфекции

Лятото е известно като сезона на стомашно-чревни инфекции , които през този период значително се повишават. Основният рисков фактор за тяхното предаване и развитие са мръсните ръце. Затова тези инфекции често са наричани болест на мръсните ръце. Останалите рискови фактори са храната и водата, каза д-р Пепа Цветанова , директор на Дирекция "Надзор на..

публикувано на 01.07.24 в 14:00