Краткосрочната фискална цена на падането на правителството е 900 млн. лева според Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика. Средносрочните и дългосрочните ефекти от политическата криза могат да са по-сериозни, включително поставяне под съмнение на пътя към присъединяване към еврозоната и предвидимостта на цялостния данъчен модел, казва икономистът:
"Това е, когато се разпадне монолитното мнозинство, което стои зад изпълнителната власт. Обикновено започват да се струпват или да се организират така да ги наречем тематични мнозинства в парламента, т.е. по идеи на някои от партиите, които звучат популярни и всъщност се събират различни мнозинства от различни фракции. Когато няма ясно мнозинство, което да си е казало какви разходи ще прави и какви няма да прави, се получава подобно нещо. Това се случи и когато служебното правителство миналия август внесе актуализация и в парламента различните партии по някакъв начин се сговориха, както се казва и в дванайсет без пет пренаредиха и пренаписаха актуализацията, която тогавашният финансов министър Асен Василев, пак същия, но в качеството си на служебен министър предложи. Сега се случи нещо подобно- повече пари за заплати в някои сектори, както и дежурните, да ги наречем проектни финансирания, т.е. имаше за оборудване в болници и така нататък. Те сами по себе си не са много големи стойности, но се натрупват. Това е някак си рамката, когато нямаме стабилно мнозинство, ясно мнозинство в управлението. Очевидно става една надпревара за различни инициативи и тя най-често минава, защото по някакъв начин са популярни. Винаги политиците искат да кажат, че правят нещо за избирателите и това най-често се разбира като повече разходи, някакви харчове, които да стигнат до определени социални групи."
Според Лъчезар Богданов ако има правителство с по-дълъг хоризонт и ясно парламентарно мнозинство, то тогава ще има по-цялостна идея как да се действа, дори в кризисни ситуации.
"Всъщност големият въпрос е, ако може правителството да си позволи да похарчи примерно един милиард за мерки, различни от вече утвърдения бюджет, дали това са най-умните и най-ефективни мерки".
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..