Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добре дошли във Видлица

13
Снимка: радио Видин
Село Видлица, община Георги Дамяново се намира на 16 км от Монтана и това дава възможност на младите хора, които живеят в селото да пътуват до работните си места в Монтана.

През 1955 година в село Видлица  са живели 655 жители, днес хората с постоянен адрес са 110. В селото няма възможност за работа, ТКЗС отдавна е разрушено, няма цехове и работилници. От друга страна във Видлица се живее спокойно, място, където могат да се отглеждат малки деца, а по-възрастните хора могат живеят в контакт с природата, на чист въздух и без стрес. В селото няма кражби и битова престъпност.


В село Видлица никога не е имало църква, затова хората с дарения и с помощта на община Георги Дамяново  построяват малък храм  "Свети пророк Илия", с който много се гордеят. Отварят го на всички християнски празници, почитат светеца и  според местните хора от тогава  пожарите в селото намаляват.


Кметски наместник е Данушка Каменова, тя живее в селото от 33 години, родом е от Копиловци, но тук се омъжва. Вече 4 мандат е кметски наместник на селцето и казва какво е направено по време на нейното кметуване:


"...Първо направих камбаната, да има селото камбана... ние нямахме църква и построихме. Чешма направихме до гробищния парк. Навес на гробищния парк направихме... Сега имаме църковно настоятелство, което отговаря за параклиса, много се гордеем с него..Беседка направихме , пенсионерски клуб имаме, събираме се на тържества...


Купуват се къщи тук, има млади хора, имаме и дечица, две близнета,.. Постоянно живеят в селото, направихме им детска площадка и това е добре... Събота и неделя си идват и други хора... Училището е в Георги Дамяново... Почти се изкупиха къщите, но още се търсят..."
 
В селото преобладаващо е възрастното население, местните хора могат да пазаруват стоки от първа необходимост в двете хранителни магазинчета, което за селото е голяма придобивка, тук идват и от съседното село Чемиш, където магазинът работи само сутрин, работи се и по социални програми,  обяснява кметският наместник Данушка Каменова :

 "Имаме си лекар, идва всеки петък, донася лекарства. Социален патронаж имаме, а 14 души се хранят по "Топъл обяд", крайно нуждаещи се... Имаме лични асистенти и един домашен помощник... Почти за всякакви проблеми ме търсят хората, за вода, за електричество..."

Местните хора имат своя собствена земя, по-голяма част е отдадена под аренда, а за тази своя собственост получават рента. В селото има много герани, но хората си наливат вода само от един. Обновена е чешмата в селото. По къщите е вкарана вода преди години, но водопроводът вече е остарял, смятат местните хора.


"Всички хора се отопляват на дърва, 66 лв. на кубик струват, но без превоза... Нямам крайно нуждаещи хора се за отоплителния сезон... Никога никой не е оставал без дърва .."


Името на селото е дошло от първите заселници тук, мястото не се е  виждало отникъде и оттук дошла думата "не види се". По-късно частицата "не" отпаднала и останало Видлица. В селото по време на социализъма е имало ТКЗС, отглеждали са се всякакви селскостопански  животни - крави, овце, свине, а днес е останало само едно магаре и тук-там някоя коза или овца, казва Данушка Каменова.

Село Видлица ще бъде почиствано и облагородявано по програма, според която е назначен местен жител, който ще коси и ще поддържа зелените площи в селото.

Автобус до село Видлица вече не идва, по-точно идва, когато има пътуващ човек за селото. Не е рентабилно да се поддържа автобусна линия за малките населени места, които почти не използват автобусния транспорт, затова сега хората при необходимост пътуват с личните си автомобили или ползват частни таксита.


 Повече може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00