Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лешоядът Понора се чувства добре под грижите на еколози

Снимка: Георги Стоянов

Понора - така се казва малкото черно лешоядче, отгледано от първата успешно гнездяща двойка картали в Западна Стара планина от повече от 60 години. Името е свързано с района, в който се е излюпило. Понора беше маркирана с метален и цветен пръстен и сателитен предавател. Очаква се младата птица да напусне гнездото си до месец, което ще отбележи окончателно завръщането на вида в тази част на страната. Родителите на Понора са Кутелка и Врачански Балкан, които са освободени по проект "Светло бъдеще за черния лешояд" на организацията "Зелени Балкани". Това е второто отгледано малко в България от освободените черни лешояди в Стара планина, след успеха на родителите Камчия и Балкан, които успешно отгледаха Мичев-Боев в Котел миналата 2021 година. Името на лешоядчето беше дадено от Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици /ДЗХП/, който е главният инициатор и действащо лице за връщането на лешоядите в района на Врачански Балкан и Западна Стара планина.

"Птицата беше маркирана много внимателно от нас. Ние ги наблюдаваме продължително време, как се държат родителите, малкото как се развива и преценихме, че сега е моментът. Много е важно да се каже, че това маркиране не е самоцелно. Ние сложихме предавател на малкото и пръстен, но предавателят е от голяма важност за нас, защото той е сателитен предавател, който ни показва във всеки един момент къде са намира птицата, какво е състоянието. Именно по този начин ние разбираме какъв е успехът от развитието на това малко, как то ще се адаптира към природата, какви ще са потенциалните опасности", каза Георги Стоянов от ДЗХП.

Рекорден брой черни лешояди бяха регистрирани във Врачански Балкан - 27 птици.

"През топлите месеци предвиждаме да пуснем 10 птици. Миналия месец пуснахме 4 птици и се надяваме през следващите месеци да пуснем останалите. Тези новите птици, радостното е, че се адаптират добре. Защото и там има моменти, които са рискови при тази адаптация в природата. Следим ги и тях внимателно. Всичките черни лешояди, които ги освобождаваме, са маркирани с предаватели", допълни Георги Стоянов.

"Зелени Балкани" започнаха кампания за набиране на средства, за да продължат с работата за завръщането на черните лешояди в България в Platformata.bg.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07