Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашните кучета- къде и как да ги разхождаме?

Снимка: Радио ВИДИН

Крайдунавският парк във Видин е забранено място за разходка на домашни кучета. От няколко години са поставени табели, които указват тази разпоредба. Тя обаче масово не се спазва. Освен това в парка се пускат кучета да тичат свободно, наред с гражданите, които се разхождат и с други кучета, които собствениците съвестно водят на каишка. Стопаните масово не почистват след кучетата, няма и контейнери за такъв тип отпадъци. Разнопосочни са мненията дали забраната трябва да важи за парка. Хората обаче са категорични, че трябва да се упражнява контрол дали собствениците почистват след домашните си любимци и да има определени места за разходки само за кучета.

"И аз съм раздвоена по въпроса, честно казано. Преди имах куче, но сега имам дете. Ако има някакъв контрол на това да си събират отпадъчния материал и да държат животните на каишка и може би да има обозначени места, на които биха могли да ги пускат... Не трябва да има такава забрана, ако се спазват правилата като кучетата да са на повод, да се почиства след тях, не би следвало да има такава забрана. Защото те са част от семействата, би трябвало да се разхождат някъде. При положение, че нямаме в града специализирани градинки за кучета, не виждам как да се ограничи това точно в парка... Според мен не трябва да има забрана, защото имаме само два- три парка и няма къде да бъдат разхождани... Трябва да има забрана, така е редно", заявиха видинчани пред стажант- репортера Анита Иванова.

Пенка Николова се грижи йоркширски териер- Хепи, на 5 години. С усмивка казва, че е малко, закачливо, понякога настроено за скандали. Редовно правят дълги разходки и заедно с други собственици на домашни любимци си дават среща на определено място до Колодрума. Събират се от мънички до големи породи. Трябва да има правила и глоби, както и контрол за спазване на правилата, смята Пенка Николова:

"Трябва да има закони, неоспорим факт. Имайки предвид, че разхождаме и своите деца навън. В централната част е добре на повод да бъдат, логично е. Трябва да има и санкции, сериозни най- вече към стопаните, които не чистят след своите кучета, пускат ги в цветните площи, а Община Видин се грижи чудесно за тях. Не трябва да изпускаме факта, че домашният любимец все повече навлезе в живота на видинчанина. Ние почти не виждаме приятелско семейство или познато да няма домашен любимец."

9-годишен бигъл на име Лъки, 16-килограмов сладур, е домашният любимец на Ивайло Петков от Видин. Младият мъж никога не го пуска без повод и не го изпуска от поглед:

"Знае се, че във Видин не веднъж е имало практика да се хвърлят отрови, да се хвърлят кебапчета с карфици, с пирони в тях, пържоли с антифриз и много кучета така умряха по изключително мъчителен и жесток начин за тях. И друга причина, поради която го държа вързано- за да не притеснява околните хора. Все пак има малки деца, има хора с други кучета и за мен така е редно да бъде- кучето трябва да бъде задължително на повод. Няма значение, дали ти си мислиш, че кучето ти е добро, защото и кучетата имат характер".

Лъки четири пъти е нападан от кучета, пуснати да се разхождат без повод, три от тях от породата лабрадор:

"Кучето е такова, каквото ти си го възпиташ. И в четирите пъти кучето е било вързано до мен и се е случило кучета да изскочат отнякъде и да го нападнат. Три пъти сме имали проблеми с три различни лабрадори и четвъртия път беше един питбул, който беше в градската пуснат безпризорен".

Ивайло Петков смята, че стопаните не са достатъчно съвестни и даде пример за изградени малки паркове в други градове, специално за домашни кучета, разделени в две заграждения- за малки и големи породи.

Темата за табелите, които забраняват разхождането на домашни кучета в Крайдунавския парк на Видин предизвика бурна полемика, още когато бяха поставени. Още преди 2 години от Общината съобщиха, че с Решение на Общинския съвет ще се изгради модерна кучешка площадка в района между Речна гара и Колодрума. Площадката ще бъде изградена от дарения и ще бъде с модерни съоръжения, като предстои това да се случи в най-кратки срокове. Такава площадка все още няма.

Правят се проверки за спазване на забраната за разхождане на кучета в Крайдунавския парк. Проверките показват, че гражданите масово не спазват общинската наредба за реда на притежаване на домашните кучета, каза Светлана Александрова- главен експерт "Екология и управление на отпадъци":

"Всеки гражданин е длъжен да води кучето си на повод. Кучетата от породи с тегло над 25 килограма трябва да имат и намордници. За нарушителите са предвидени санкции, съгласно Наредбата, като физическите лица се наказват с глоба в размер от 20 до 200 лева, а юридическите- от 50 до 200 лева".

Забраната за свободно разхождане на кучета важи за всички паркове, извън определените места за свободно разхождане на домашни кучета. Три такива са определени със заповед на кмета:
- районът между крепостта "Баба Вида" и поделението;
- районът на бившия паркинг за панаира - между ж.п. прелеза, ул. "Екзарх Йосиф I" и ул. "Плиска";
- районът между бул. "Панония" и ул. "Редута", след блок №11 на ж.к. "Панония".

В община Видин са издадени 80 талона за регистрация на домашен любимец от началото на годината. Не всички от тях са платили такса, защото не за всички кучета се плаща такава. 


Няколко наредби касаят реда и организацията на разходките и отглеждането на домашни любимци в община Монтана. Има поставени табели, които указват къде е забранено и разрешено за разходка на кучета. Целта не е да се налагат глоби, а превенция и култура по спазване на правилата, каза секретарят на Община Монтана Мариус Конов:

"Във всички паркове- "Монтанезиум", Централен градски парк, парк "Огоста" и парк "Диана", те трябва да бъдат водени с каишка. В парк "Слънчева  градина" е позволено да бъдат пускани. Ако са по-големи, да бъдат с намордници. Честно казано, почистването след домашни любимци се възпитава. Указано е в Наредбите, има предвидени глоби в размер на 100 лева, има и налагани през времето такива глоби. Те не са много. В това отношение ние сме разделили града на 6 района, в които  има 6 проверителя. Тези проверители имат право да съставят фишове и съответно актове по Закона за административните нарушения и наказания", каза Мариус Конов.

При проверките се следи и дали стопаните са платили данък за домашния си любимец в Общината. В селата от общината, които са 23, има регистрирани 1 657 кучета. За град Монтана регистрираните кучета са 123 кучета. Таксата за селата е 3 лева на година, а за града е 7 лева.

"Сами може да си представите какви ниски такси са това и въпреки това те не се плащат от нашите съграждани".

Във Враца има създадени алеи за разходка на кучета, съобщи Жоро Александров. Хората могат да развеждат домашните си любимци или край ж.к. "Дъбника", или в района на парка край стадион "Христо Ботев". И в двете обособени места има съответните кошчета за отпадъци. Въпреки това много хора нямат възможност да спазват ограниченията, тъй като в града има доста райони, в които няма обособени зони. Контролната функция на това дали собствениците на кучета почистват след любимците си се пада на звено "Инспекторат". Абсолютно забранено е разхождането на кучета по централната пешеходна зона, но често и тази забрана не се спазва от врачани.

Във Враца данъкът за домашен любимец е 12 лева, но постъпленията в местната хазна от този налог не са кой знае какви, показват последните години. Според неофициално потвърдена информация, изрядните във финансово отношение са между 20 и 30 процента.

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00