Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детските игри преди и сега

5
Снимка: Соня Валериева



В разгара на лятната ваканция всички малчугани са навън. Игрите, на които играят днешните деца обаче, са колкото модерни, толкова и древни. По какво си приличат и по какво се различават детските игри днес от тези от преди половин век? Знаете ли как се играе на "челик"? Със сигурност, ако сте от поколението, израснало през 40-те година на миналия век. Много от игрите на тогавашните деца обаче, днес са напълно непознати. Други са оцелели във времето, но има такива, които вече са останали в миналото, като "лимки" например. 
В днешно време повечето деца стоят на телефоните, компютрите и таблетите си и все по-рядко играят навън. Игрите, с които са се забавлявали децата по времето, когато 72-годишната Елка Георгиева от белоградчишкото село Стакевци е била дете са нечувани за поколенията днес:

"Когато бях ученичка, по мое време играехме на "перка". Топката е направена от плат, а перката е издялана от дърво и с нея хвърляш топката, удряш с перката и от там двама хващат. Другата игра е на чилик, едно остричко, в кръг се застава, не мога да го обясня... Имало е дама. Дама няма такива купени, а нарисувано. и с боб се играе. И когато агнето се заколя има такива, ние му викаме "кучинки", като кокалчета, дето от едната страна се обръща - това е 9-ка, така се обръща 7-ца. Може да се играе с по три кокалчета, може с пет."

Павлина Иванова от Видин се върна в нейното детство на следващите две десетилетия - 70-те и 80-те години, когато вече игрите са били по-различни:

"Играехме на скачане на въже, на ластик и на "Не се сърди човече". Прекарвах детството си на село, играехме си с децата... Хубави години бяха... Играехме си на криеница на стражари и апаши... Имаше и народна топка"

На какви игри са си играели децата на 90-те години, ни разказа Вероника Илиева:

"Тогава най-популярната игра сред децата беше, играта на стражари и апаши. Играехме с топка, гонехме се, тичахме по улиците. Спомням си, че до тъмно сме били навън, без да се притесняваме... Сега като се замисля се сещам за игрите примерно на ластик, на криеница, на кър, също така на дама много играехме, също така играта "пръстен", на "счупен телефон"."

Някои от игрите на онези времена са се запазили и днес и някои от децата си играят на тях, но има и много други модерни игри, като... "Корона вирус", показа наша анкета:

"Играем на "UNO", на мен любимата ми обаче е Сантасе. Други игри на карти са "Война" и "Убиец"... Редя Рубик кубче, за минимум 30 сек. и максимум 1 мин... Играем на табла... Играем на "DOBBLE" - 55 карти, които всеки две карти имат по еднакъв символ и трябва да съберем картите, и който има най-много карти - печели... Обичам баскетбол, волейбол, народна топка и много други... Щафети, гоненица... Обичаме гоненицата, криеницата, настолни игри и всякакви други, също на волейбол, на футбол... На криеница, на кобра, на Корона вирус. Кобрата е- единият си слага ръката и другите теглят от пръстите. Някои пръсти са въжета, а средният например трябва да си кажеш гаджето и след това, когато започва той казва думи с "к" и примерно казва "къща" и когато "кобра", той започва да гони и ако те пипне замръзваш. И другите трябва да те пипнат отново, за да можеш да си отмразен. Корона вируса е - единия е корона вируса и когато те пипне ти си заразен и започваш и ти да гониш с него. Ние я бяхме измислили покрай Корона вируса с децата. 

Детските игри са най-хубавото нещо, затова деца - оставете телефоните и таблетите, те няма да избягат. Излезте навън, опознайте се, играйте на воля, тичайте, крещете, забавлявайте се - защото само сега може да си играете и един ден това ще бъдат едни от най-хубавите ви спомени!




 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16