Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детските игри преди и сега

5
Снимка: Соня Валериева



В разгара на лятната ваканция всички малчугани са навън. Игрите, на които играят днешните деца обаче, са колкото модерни, толкова и древни. По какво си приличат и по какво се различават детските игри днес от тези от преди половин век? Знаете ли как се играе на "челик"? Със сигурност, ако сте от поколението, израснало през 40-те година на миналия век. Много от игрите на тогавашните деца обаче, днес са напълно непознати. Други са оцелели във времето, но има такива, които вече са останали в миналото, като "лимки" например. 
В днешно време повечето деца стоят на телефоните, компютрите и таблетите си и все по-рядко играят навън. Игрите, с които са се забавлявали децата по времето, когато 72-годишната Елка Георгиева от белоградчишкото село Стакевци е била дете са нечувани за поколенията днес:

"Когато бях ученичка, по мое време играехме на "перка". Топката е направена от плат, а перката е издялана от дърво и с нея хвърляш топката, удряш с перката и от там двама хващат. Другата игра е на чилик, едно остричко, в кръг се застава, не мога да го обясня... Имало е дама. Дама няма такива купени, а нарисувано. и с боб се играе. И когато агнето се заколя има такива, ние му викаме "кучинки", като кокалчета, дето от едната страна се обръща - това е 9-ка, така се обръща 7-ца. Може да се играе с по три кокалчета, може с пет."

Павлина Иванова от Видин се върна в нейното детство на следващите две десетилетия - 70-те и 80-те години, когато вече игрите са били по-различни:

"Играехме на скачане на въже, на ластик и на "Не се сърди човече". Прекарвах детството си на село, играехме си с децата... Хубави години бяха... Играехме си на криеница на стражари и апаши... Имаше и народна топка"

На какви игри са си играели децата на 90-те години, ни разказа Вероника Илиева:

"Тогава най-популярната игра сред децата беше, играта на стражари и апаши. Играехме с топка, гонехме се, тичахме по улиците. Спомням си, че до тъмно сме били навън, без да се притесняваме... Сега като се замисля се сещам за игрите примерно на ластик, на криеница, на кър, също така на дама много играехме, също така играта "пръстен", на "счупен телефон"."

Някои от игрите на онези времена са се запазили и днес и някои от децата си играят на тях, но има и много други модерни игри, като... "Корона вирус", показа наша анкета:

"Играем на "UNO", на мен любимата ми обаче е Сантасе. Други игри на карти са "Война" и "Убиец"... Редя Рубик кубче, за минимум 30 сек. и максимум 1 мин... Играем на табла... Играем на "DOBBLE" - 55 карти, които всеки две карти имат по еднакъв символ и трябва да съберем картите, и който има най-много карти - печели... Обичам баскетбол, волейбол, народна топка и много други... Щафети, гоненица... Обичаме гоненицата, криеницата, настолни игри и всякакви други, също на волейбол, на футбол... На криеница, на кобра, на Корона вирус. Кобрата е- единият си слага ръката и другите теглят от пръстите. Някои пръсти са въжета, а средният например трябва да си кажеш гаджето и след това, когато започва той казва думи с "к" и примерно казва "къща" и когато "кобра", той започва да гони и ако те пипне замръзваш. И другите трябва да те пипнат отново, за да можеш да си отмразен. Корона вируса е - единия е корона вируса и когато те пипне ти си заразен и започваш и ти да гониш с него. Ние я бяхме измислили покрай Корона вируса с децата. 

Детските игри са най-хубавото нещо, затова деца - оставете телефоните и таблетите, те няма да избягат. Излезте навън, опознайте се, играйте на воля, тичайте, крещете, забавлявайте се - защото само сега може да си играете и един ден това ще бъдат едни от най-хубавите ви спомени!




 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50