Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремното каране на ролери като начин на живот

Снимка: личен архив



Карането на ролери е хем забавно, хем приключенско. Съществуват различни стилове на каране на ролери. Най-обикновеният и популярен е т.н. "фитнес стил". Отличава се с раздвижването, безгрижното каране и насладата от спорта. Но за някои това не е достатъчно. Както във всяко хоби, така и в това, има хора, които са готови на крайности. 


Когато ролерите излязат от парка и се втурнат по градските улици и тротоари, между коли и пешеходци, спускащи се по рампи и парапети, правещи трикове, вече говорим за "агресив стил" на каране. Практикуващият този стил не се притеснява от неравностите и дупките по улиците. Напротив, той ги предпочита, за да ги прескочи ефектно. Именно такъв стил практикува от 17 години Габриел Георгиев от Видин:


"Видях приятел, който караше такива кънки, на мен ми хареса и реших да пробвам и с времето постепенно и постепенно човек се научава. 3 години карах с обикновени ролери, след това си взех агресив кънки. Кънки наричаме всичко, което се пързаляме на него. Пък вече всяка една кънка си има определение - фитнес кънки, които са с големите колела около конусите, агресив кънките, които някои ги наричат блейдове, за мен са си пак кънки. Просто са с едно колело отпред и едно отзад, средните колела са по-малки и те са за пързаляне или грайндване. Ако тези колела са същите, ще опира и няма да може да се пързаляме. То има и скокове, градуси, салта и много други".



Един от най-елегантните стилове на каране на ролери е Фрийстайл слалома. Такъв тип каране изисква висока гъвкавост и координация за правилното изпълнение на фигурите.  


"Слалом не съм карал никога. Преди години имаше състезания в Монтана, в които бяха съчетани със състезания на скейт парка на рампа и имаше и слалома. Слалома е около конусите и там вече те карат на едно колело, назад и примерно за мен това е красиво, аз не го мога, но го оценявам, защото това също е част от нашият спорт."


Габриел не практикува другите стилове в карането на ролери и е единственият, който практикува агресив стил на каране на ролери във Видин:  


"Аз искам да съм добър само в едно нещо. То така човек става най-добър, когато практикува само един. Има и спускания също - там колелата са много по-големи. За слалом са двойно по-големи колелата и са изцяло 4-ри еднакви. И там имаш много по-голяма маневреност, доколкото когато си с тези (агресив), за да се пързаляш по тръби и по ръбове, трябва да си с такъв тип шина и с такъв setup, за да можеш да можеш да го правиш това нещо на ръб специално. На тръба може да са еднакви... Зависи от интереса на човек и неговият интерес в кънките... Падал съм. Чупил съм китки, пръсти, крака не съм чупил и не искам и да чупя крак..."


Габриел дава уроци по каране на ролери на деца:


"Това стартира преди 3 години, когато отидох във Варна по един проект към "Сдружение за теб", то е организация с нестопанска цел. Когато имам тренировки с деца, аз първо ги уча как да падат. Наколенките, налакътниците, накитниците и каската са основните неща в този спорт, които трябва да има човек". 




 След бума на ролерите през 80-те и 90-те години на миналия век, следва рязък спад. 


"Преди години имаше такава форма на състезания "Ex games", които се провеждаха с всички дисциплини - BMX, кънки, скейтборд. Кънките мисля, че '97 или '98-ма ги махнаха от Ëx games"- тази индустрия, не ми се иска да го казвам, но умира. Не искам да говоря против скейтбординга, но той оказва сериозно влияние, за да умира това нещо и примерно тези марки единствено се подкрепят, купуват от карачи като нас. И на мен ми е кеф парите ми да отидат за това нещо, защото знам, че то ще продължи да съществува и да се произвежда".  


За втори път организаторите на фестивала "Дунавски вълни" във Видин канят платформата за събития "Sтетика" да подготвят два от фестивалните дни. Тази година те се концентрират върху субкутултурата, наричат работилниците "Субкултурен меланж":


"В миналото групите на младежи в града, заинтересовани и трениращи брейк денс, каране на скейт/лонгборд, велосипеден мотокрос, ролери/блейдъри и сходни бяха значително повече. С носталгия се обръщаме към тези периоди и искаме да ги възродим чрез т.нар. ни субкултирен микс от няколко двудневни работилници в рамките на фестивала" - коментира Габриел. 


Той ще е ръководител на  Rollerblading workshop на паметника на Свободата. Може да се запишете в групите на 28 и 29 юли и да видите на живо неговите умения. придобити от толкова години. 


Може да видите номерата на Габриел тук


Чуйте цялото интервю в прикачения файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 19 септември 2024 слушаме джаз от Македония

Обръщаме внимание на музикалното изкуство на югозападната ни съседка, тъй като в много отношения принципите на създаване и изпълняване на музика на Балканите са сходни. Сред лидерите на джаз сцената там са  Филип Стевановски  – композитор, тромбонист и кийбордист,  Мишел Трайковски  – виртуозен акордеонист, изпълняващ етно и фолк джаз, свирейки с..

публикувано на 19.09.24 в 09:00

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00