Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докъде стигна процедурата с минералните извори във Видинско

Минералният извор във видинското село Градец
Снимка: Радио ВИДИН

Приключи проектирането на водовземни съоръжения за минерални води от находищата във Видин и селата от общината Сланотрън и Градец. След това стана ясно, че проектите за разработване на минералните извори се разглеждат и чакат одобрение от Министерството на околната среда и водите. Преди дни кметът на Общината Цветан Ценков съобщи, че процедурата за извора в село Градец ще се забави:

"Затова ние взехме решение като Община да пуснем тук до началото на септември надявам се, искането до Министерски съвет, който и да е Министерския съвет, дали на временно правителство или на постоянно, за финансиране поне на двата извора. Защото в Градец земята, която сме отредили трябва да се промени. Тя е като пасище, а трябва да се промени. Така че ние там си вървим през процедурата. Имахме среща миналата седмица два пъти с екипа."

Кметът се надява правителството да отпусне средства от фонда за сондажи на минерални извори, за да могат да бъдат направени такива на изворите до "Баба Вида" и във видинското село Сланотрън.

"И "Басейнова дирекция", на която пратихме трите пакета с документи ни ги върна от нашата компетенция, така че ние сега ще се съобразяваме със законодателството и вървим. Мисля че до края на септември ще сме готови и ще сме кандидатствали за финансиране", допълни Цветан Ценков.

Мястото, на което се е намирала минералната баня в СланотрънЕкип от Община Видин е участвал в дискусия в столицата за разработването на минерални извори в Северозападна България. Народни представители, експерти и представители на местната власт откликнаха на инициативата да се обсъди възможността за използването на минералните извори в Северозападна България. На конференцията Росица Кирова- заместник председател на Народното събрание представи своята визия за развитие на изворите. 

"При добре разписани правила и контрол от страна на държавата и общините тези извори могат да бъдат експлоатирани и да дават възможност чрез различни механизми да бъдат промотирани. Ние сме пограничен район, имаме две държави, които са изключително близки до Видин и чиито граждани могат спокойно да използват нашия ресурс. За тази цел трябва да извървим до края административните процедури, които са предвидени по закон", заяви Росица Кирова.

Проведени са срещи за бъдещето на минералните извори с общински съветници, кметове на общини и местната администрация и е постигнато е съгласие, че изворите трябва да се използват, допълни Росица Кирова:

"Трябва да започнем постепенно. За тази цел бяха заложени в бюджета за 2020 средства за разработване на три проекта за проучване и добив на минерални води. Проектите са готови, процедурите са приключили, на база на тях предстои издаването на разрешение за водоползване, за извършване на сондажа. На базата на тези проекти трябва да бъде изведена количествената сметка, която ще ни покаже колко ще струва, на каква дълбочина трябва да се направи. След извличането на водата предстои отново проучване и сертифициране по всички правила. Тези води ще се използват за развитие на лечебен и балнеотуризъм. Последния етап, след като бъде получена водата, е да бъде направен съответния маркетинг и реклама. През това време на община Видин ще бъде оказано пълното съдействие, за да може да довършим процедурите и да стигнем до желания край."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хартията "цъфти" в правилните ръце

В свят, където технологиите и масовото производство доминират, има хора, които намират красота и смисъл в най-обикновените неща. Един от тях е  Силвия   Цанкова от  Видин . Тя е майстор в това да превръща обикновената хартия в невероятни творения под формата на цветя . Нейната работа не е само да вдъхва живот на използваните материали, но и да..

публикувано на 13.09.24 в 14:00

Видинските огнеборци демонстрираха пожарна и аварийно-спасителна техника

Служители на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) във Видин направиха демонстрация на използваната пожарна и аварийно-спасителна техника и оборудване в града. Събитието е част от проявите, включени в Седмицата на пожарната безопасност, каза Димчо Горанов , началник на РСПБЗН: "Днес сме ситуирали на..

публикувано на 13.09.24 в 13:15

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе в Кошава

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе тази събота на брега на Дунав във видинското село Кошава . За програмата съобщи кметът Валентин Маринов :  "От 08:00 часа сутринта сме долу. Към 10:20 ще започне да свири Градският духов оркестър до 11:00 часа, когато е официалното откриване, да приветстваме гостите, заедно с кмета на община..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10