Делата на сегашното правителство показват, че кабинетът не може да се справи с предизвикателството да управлява, допълни народният представител от Видин.
"Много добре звучат лозунгите, много добре звучат клишетата "ще се борим с корупцията, ще се борим с това и онова". Ако излезем извън говоренето, трябва да гледаме и делата. Делата на сегашното правителство и на тази една година управление показват, че хората не могат да се справят, че тези, които пожелаха да управляват държавата, са лишени от възможността да погледнат нещата от такава перспектива, че да видят глобално цялата картинка. Липсата на цялата картина ни доведе дотук".
Тя прогнозира нови избори в началото на есента.
"Очакват ни избори началото на октомври, ако мандатът бъде върнат на време. Ако, разбира се, бъде върнат изпълнен, ни очакват интересни премеждия, защото аз съм убедена, че в този парламент няма ясно особено мнозинство, което да се обедини около 4-5 конкретни теми, които вълнуват обществото и по които трябва да се постигне решение".
Властта имаше достатъчно време, за да тласне страната в различна посока, изрази мнение Кирова.
"Да, периодът беше кратък, но не беше шест месеца, а година и два месеца. Основните фактори в настоящото правителство са факторите, които управляват държавата от миналата година от май месец. Ако е имало воля и желание да бъдат решени някакви проблеми, те щяха да бъдат решени. Вместо това бяха създадени проблеми".
Основен проблем на демокрацията в страната е дефицитът на политическа култура.
"Най-голямото притеснение и най-голямата тревога е, че в един следващ парламент ще се развиват по абсолютно същия начин, по който се развиваха досега, ако политиците не променят начина си на общуване, ако не променят начина, по който разговарят, по който вземат решение, изобщо ако не се промени нивото на езика, който чуваме всеки ден в Народното събрание. На прага на нови избори сме, много тъжно за цялото население, още по-тъжно за всички, които осъзнават, че с цената на тези четири избора можехме да построим някъде четири модерни болници и да решим проблема със здравеопазването на определени региони, но това е демокрацията".
Най-големият грях, който има управлението до момента, е че не продължи започнатите инфраструктурни проекти, убедена е Кирова.
"Вместо да ги продължи, се съсредоточи да търси виновни и грешки. Това трябва да е работа на Прокуратура, съд, ДАНС и съответните разследващи органи, НАП, а през това време трябваше да продължат изграждането на проектите. Една година вече и три месеца нищо не се случва в това отношение. Не само, че това време е загубено, финансирането, което беше осигурено, необходимо и достатъчно условие, за да се случат част от тези проекти, вече е крайно недостатъчно. Трябва да започнем отначало".
Заместник-председателят на НС призова гражданите да не си затварят очите за грешките в политиката.
"Факт е обаче, че голяма част от политическите формации, които преди три избора изгряха на политическата сцена с голяма мощ и дадоха заявката да са моралния коректор на обществото - може би няма да присъстват в следващия парламент. Това трябва да ни говори много за нагласите на българите, затова как разбираме демокрацията и свободата, още не правим разлика между свободия и свобода, не си даваме сметка, че когато искаш от някой, трябва да си готов и да дадеш, не можеш само да приемаме определени блага, а трябва да плащаме данъците си, да носим отговорност за постъпките си".
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..