Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изворите пресъхват- настъпва ли глобално засушаване?

Снимка: Виктория Топалска



Само за 22 години засушаването е нараснало с близо 29 % и това засяга 55 млн. души всяка година в световен мащаб. В България, за разлика от много други страни, в които проблемът с безводието е животозастрашаващ, все още може да се каже, че проблем няма, въпреки водния дефицит на места.

Във Видин засушаването е особено показателно- нивото на Дунав спада с всеки изминал ден, много села страдат от дефицит на водата, в други чешмите пресъхват. 

Едно от тях е видинското село Майор Узуново, в което преди години е имало две чешми с изворна вода. Днес  едната е напълно пресъхнала, другата е с минимално налягане на водата. Според местните до няколко години няма да има откъде да си наливат вода. Баба Лиляна и до днес не може да си обясни какво се случва с водата.

"Къде отиде тази вода, не знам. И няма и кой да се интересува... Може и да е от тръбите, а може и да е от времето, защото тя е изворна и ако няма дъждове, няма и вода. Тук все още има водичка. Мъничко, но има. Ходят хората, като мен- старите, пълнят си шишенцата и се прибират. Тя е хубава водата, обаче няма кой да се интересува и да я изследва. Едно време се изследваше и се казваше, че водата е хубава за пиене... Възможно е да пресъхне и тази чешма. Имаше още една чешма, тя имаше вода, обаче сега- край... Не знам кой каза, че в кладенеца в двора му вече няма вода. Пресъхнал е.." - каза за радио Видин баба Лиляна.

Временно ли е засушаването обаче или ни очаква глобално затопляне и пресъхване на водоемите? Как се изменя климатът и каква е общата тенденция, обяснява проф. Емил Бурназки от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.

"Общата тенденция от последните, да кажем 30 години, е към леки изменения на климата и увеличаване на екстремалните явления, което значи по-често и по-интензивно да се случват валежи и наводнения, краткосрочно да се случват и по-често да се случват засушавания- периоди на суша и то по-силна суша, от колкото е било преди 100 години. Това се дължи на такива глобални промени, които стават на Земята и човешкият фактор също се отчита, че има участие" - коментира проф. Бурназки. 

По думите му е възможно да загубим водните си ресурси, но само надземните води.

"Трудно може да се каже, че ще се възстановят подземните води и кладенци. Това е за съжаление ситуацията. В реките обаче ще дойдат води. Ще има. И Дунав ще се възстанови. Сега е такъв период на засушаване, но след това ще се вдигне водата" - добави още Емил Бурназки.


Повече по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24