Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Субкултурен меланж- работилници за позабравени и атрактивни младежки занимания

7
Снимка: колаж Радио Видин



Двудневни работилници по брейк денс, каране на скейтборд, велосипеден мотокрос, ролери и диджеинг стартираха вчера във Видин. Дейностите са част от фестивала за изкуства "Дунавски вълни", а инициативата е на платформата за събития "Естетика", които наричат събитието Субкултурен меланж. 

"Избрахме да включим такива градски спортове, култури - неща, които за наше съжаление не много често се случват в града. Няма школи, не са много развити, за сметка на това, бяха пък преди, когато нашето поколение учеше и живееше във Видин. И на нас някак ли липсваха тези неща. "Дунавски вълни" ни даде възможност да ги върнем в града, да дадем вдъхновение на много млади хора, понеже става едно такова размиване музикално, стилово, културно, което не винаги е добре, става едно уеднаквяване, а е хубаво хората да намерят група, към която да принадлежат. Това е основното послание", каза Белла Антова, съорганизатор на събитието.

Първият от "градските" преподаватели в субкултурната академия е Габриел Георгиев от Видин на 32 години. Кара ролери от 20 години, а агресив кънки от 17. Печелил е 2-ро място на Sofia extreme fest 2018. Две години работи и кара кънки в Прага - градът с най- много скейтпаркове в Европа. Пред 2019 г. обикаля страната с турнето, организирано от "Сдружение за теб" - Щък-тук там и дава безплатни уроци. Не е фен на формата "състезание", просто обича да кара, да се забавлява и да преподава:

"Мога да им покажа най-малко как се кара. Основните кънки как се тръгва, как се започва и да покажем какво можем съответно, затова е събитието... За триковете човек трябва да може да кара перфектно и да се чувства комфортно с кънките на краката си и тогава вече идват и триковете, когато можем да се движим перфектно и усещаме стабилно".

Вторият лектор е познато лице, особено на по-младата аудитория на Естетика, която винаги е с тях на партита - Мартин Минков или Marrtom. Той е верен приятел на Видин и се е изявявал тук многократно! Мартом е един от диджеите на поредицита IT'S A TRAP! и Dress Up and Dance. По време на работилницата ще Ви разкаже за неговия път, за музикалните му влияния, ще ви демонстрира различни техники и ще ви даде сериозна основа, ако сте начинаещи. Ако пък сте вещи в DJ-ството, ще ви е даже още по-интересно да размените мнения. Марти пуска в най-големите клубове в страната, стиловите му предпочитания са шарени и доказано прави доста щури партита:

"Все пак да сме по-обективни за два дни нещата, които мога да покажа са базови. С идеята просто да се научат нещата около модерната музика или около това как е конструирана и как може да се миксира... Модерната музика се разделя на четири такта. Цялото нещо е математика... да можеш да броиш до 32 и да имаш чувство за първи такт. Повечето хора го имат".

Момчетата от ONE UP BMX - официално регистриран BMX клуб, са следващите лектори на събитието Субкултурен меланж. Те са активни състезатели с много изяви в страната и чужбина. Печелят призови  места в международни състезания и организират много инициативи в България. Най-популярната е One day with One Up. Обикалят големи и малки градове с цел популяризиране на BMX. Били са във Видин няколко пъти по този повод. Ще чуем Христо Илиев, който разказва за клуба и тяхната страст BMX:

"Караме в градска среда, което означава че ползваме парапети, за да се плъзгаме с пеговете на колелетата, скачаме от стълби и караме по стени, и всякакви различни вариации на въображение. Реално рампите са основа, на която всеки един БМХ-ар си научава основните неща и от там придобива умения, за да може да кара после свободно навсякъде, където и да отиде и да вижда различни възможности в съответните места. Като най-често реално - паметници са много добра обстановка за правене на трикове, защото са по-разчупени и имат различни нива и т.н."

Кръстьо Методиев, който ръководи работилницата по брейк, е на 34 г. от София. Занимава се с танци от 2005 г. През 2010 заминава за Париж, където живее и танцува 3 г. Връща се в България през 2013 г. и записва бакалавърска степен в НАТФИЗ специалност „Театър На Движението“. От 2014 г е част от брейк отбора X-Energy Crew, с който се изявява на много сцени, както в страната, така и Участва в различни телевизионни формати. От 2018 г работи в Музикалния Театър, като артист-балетист, където изпълнява и много солови роли. Занимава се със съвременен танц и има няколко постановки зад гърба си. 

"Каня всички хлапета, подрастващи и тийнейджъри да заповядат, да научат някое ново движение, да се поотпуснат и да се забавляват...Пътят на брейкденса е само възходящ, дори стана олимпийски спорт, 2024 година на Олимпийските игри в Париж, ще има дисциплина брейкденс и върви все нагоре и нагоре за едно изкуство започнало на улицата. Да стигне до олимпийските върхове, това е едно изключително постижение"- каза Крис.

Всяка група определя заниманията и графика до края на деня, заедно с треньорите. Вечерите, след 20:00 ч. групите и преподаватели правят демонстрации, а всички са добре дошли пред паметника на Свободата, за да се запознаят с градския субкултурен меланж. Работилниците са насочени най-вече към деца и тийнейджъри, но абсолютно всеки може да се включи!

Чуйте повече по темата в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46