Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпуск по бащинство - възможност или не съвсем

Снимка: Виктория Топалска



Два месеца отпуск могат да ползват бащите и осиновителите за отглеждане на дете до осемгодишна възраст. Това приеха народните представители на второ четене. Отпускът ще може да не се ползва наведнъж и  ако бащата не е вземал отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст. 

Две деца на възраст под 8 години има и Сашо от Видин. Той е един от бащите, които с радост биха се възползвали от мярката, но желанието му да прекарва време с децата си е съпроводено от притеснение за работното му място.

"Тези полагаеми отпуски за бащите са много полезни, аз лично бих се възползвал от това нещо, но не знам как работодателят ми ще реагира, ако пожелая този отпуск. Моята съпруга отглежда децата предимно. Аз винаги работя в сфери, в които ми е неудобно да взема отпуск, болничен и т.н. Притеснява ме да ида при шефа и да потърся този отпуск, каква ще бъде реакцията и след отпуската какво ще се случи" - признава бащата.

В частния сектор на дневен ред винаги са въпросите, свързани с вземането на отпуск или болничен. Как трябва да постъпи един служител, когато му се отказва такъв и възможно или невъзможно е бащите, работещи в тази сфера да вземат отпуск за отглеждане на дете? По темата разговаряме с адвокат Цветомила Цветкова. Тя работи във всички сфери на гражданското право, в това число и в тази на трудовото право. 

"В частния сектор винаги го е имало това. Съдя и по клиентите, които идват и имат такива оплаквания от рода на "накараха ме да си пусна такава или друга молба" или "молба за неплатен отпуск", които знаем, че не могат реално да ви накарат да пуснете, но реално това се случва по една или друга причина. Законът позволява да ползвате този отпуск и би трябвало да нямате проблем да се върнете на работа, но в крайна сметка, ако работодателят най-официално ви заяви, че ако ползвате този отпуск ще имате проблеми в бъдеще с връщането на работа, е възможно да имате такива. От друга страна законът ги защитава. Това е законоустановен отпуск, след подаване на молба може да го ползвате, реално трудовият договор, за да бъде прекратен от работодателя, трябва да има някое от основанията, които са посочени в закона и в чл. 328... Не е толкова своеволно и от страна на работодателя прекратяването на трудовия договор, но както всичко, така и това си има своите две страни" - коментира адв. Цветкова.

Целта на новите изменения е да уравновеси професионалния и личния живот на родителите и лицата, които полагат грижи за децата си. Доколко обаче това е възможно? Въпросът остава отворен.


Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50