Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търнава - едно живо село

12
Снимка: радио Видин



Гостуваме на село Търнава, най-голямото село в община Бяла Слатина - с красив и озеленен център, с възстановена църква,  с художествена сцена на открито. Предполага се, че селото е основано от славяните още през 7 век. Името му е славянско, произлязло от думите "трън" и "тръни". В Търнава живеят над 1800 души. Има училище, детска градина, деца, които посещават учебните заведения. Тук е построен първият селски стадион в община Мездра, който след толкова години ползване, в момента се нуждае от ремонт. Хората от селото намират работа  в предприятията в Бяла Слатина, Мездра, Враца и Козлодуй.



Трети мандат кмет на Търнава е Габриела  Раловска, вече 11 години е избирана от съселяните си. По професия е педагог, но предпочита да е кмет на Търнава:

"Селото заслужава да се случват добри неща... Това е най-голямото село, бяхме 2500 човека, сега сме между 1800 до 2000 души... Може би близостта до Козлодуй и до общинския център прави селото ни оживено, 200 ученика имаме, 100 деца в детската градина... Има живот в селото... Има традиции в това да се организират концерти, театри, културни събития."


Читалището в село Търнава е с нова визия, на няколко етапа се е правил ремонтът, от 2012 г до сега, обяснява кметът Габриела Раловска:

"Реновирано е изцяло читалището ни , 2012 направихме покрива, впоследствие е направен вътрешен ремонт и то функционира доста добре, в него наистина има живот... Всичко, което се направи в последните години успяваме да надграждаме и може да се види какво е направено. В момента имаме амбиция да продължим с асфалтирането, стараем се да поддържаме онова, частично подменихме водопровода... но е крайно недостатъчно. Това е моя амбиция - да се направи канализация в селото... Обновено е изцяло уличното  осветление, обновени са парковете и чешмите, има нови детски площадки... Обновен е центърът на селото с помощта на доброволци и хора, които милеят за селото."



Цветни автобусни спирки красят селото, върху тях са изрисувани сцени от народни приказки и са написани мъдрости от български писатели.


В Търнава  е направена открита сцена, където се провеждат всички тържества и събития, казва кметът Габриела Раловска:

"Провеждаме фолк фестивал "Ехо в родния край" - събитие, което събира хора от различни краища на България, летен празник, на 13 август ще бъде..."


Кое е най-важното в работата ѝ като кмет:

"Най-важното за мен са хората и живота тук, да имаме най-необходимите неща, това го дължим на хората, защото ние имаме същите потребности като хората в града. Да гарантираме спокойствие на хората, да живеят спокойно... Ние кметовете сме проводникът на хората към институциите..."

В село Търнава се изпълняват различни социални програми, успешно се реализира  проектът "Топъл обяд", по който 105 човека получават безплатен обяд. Има и домашен патронаж, личен и социален асистент...

Църквата в село Търнава носи името на "Свети апостол и евангелист Лука". На 18 октомври е храмовият празник на църквата, на който се събират хората. Църквата е действаща, всеки ден до обяд е отворена.
Два пъти и е правен ремонт, а стенописите са възстановени  с дарението на Стилиян Чомаковски от село Търнава.


 "Хората осмислят живота на един кмет" казва Габриела Раловска и добавя:

"Почти 80% от хората в Търнава са гласували да бъда техен кмет, имат ми доверие и трябва да го оправдая"



В село Търнава има около 200 ученици, които посещават училището, проблем е това, че  училището няма физкултурен  салон, това е една от целите, която кметът иска да реализира.

 
НЧ "Напредък 1898" село Търнава развива активна дейност, Катя Заешка е секретар на читалището, в момента се подготвя фолклорния фестивал   "Ехо в родния край - Георги Горелски".

Хората в Търнава са трудолюбиви, по-голяма част от тукашното население е слязло от балкана, в миналото те са намирали работа в предприятията, в  селското стопанство, днес липсата на работа е накарала младите да си тръгнат от родните места.

 
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45