Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търнава - едно живо село

12
Снимка: радио Видин



Гостуваме на село Търнава, най-голямото село в община Бяла Слатина - с красив и озеленен център, с възстановена църква,  с художествена сцена на открито. Предполага се, че селото е основано от славяните още през 7 век. Името му е славянско, произлязло от думите "трън" и "тръни". В Търнава живеят над 1800 души. Има училище, детска градина, деца, които посещават учебните заведения. Тук е построен първият селски стадион в община Мездра, който след толкова години ползване, в момента се нуждае от ремонт. Хората от селото намират работа  в предприятията в Бяла Слатина, Мездра, Враца и Козлодуй.



Трети мандат кмет на Търнава е Габриела  Раловска, вече 11 години е избирана от съселяните си. По професия е педагог, но предпочита да е кмет на Търнава:

"Селото заслужава да се случват добри неща... Това е най-голямото село, бяхме 2500 човека, сега сме между 1800 до 2000 души... Може би близостта до Козлодуй и до общинския център прави селото ни оживено, 200 ученика имаме, 100 деца в детската градина... Има живот в селото... Има традиции в това да се организират концерти, театри, културни събития."


Читалището в село Търнава е с нова визия, на няколко етапа се е правил ремонтът, от 2012 г до сега, обяснява кметът Габриела Раловска:

"Реновирано е изцяло читалището ни , 2012 направихме покрива, впоследствие е направен вътрешен ремонт и то функционира доста добре, в него наистина има живот... Всичко, което се направи в последните години успяваме да надграждаме и може да се види какво е направено. В момента имаме амбиция да продължим с асфалтирането, стараем се да поддържаме онова, частично подменихме водопровода... но е крайно недостатъчно. Това е моя амбиция - да се направи канализация в селото... Обновено е изцяло уличното  осветление, обновени са парковете и чешмите, има нови детски площадки... Обновен е центърът на селото с помощта на доброволци и хора, които милеят за селото."



Цветни автобусни спирки красят селото, върху тях са изрисувани сцени от народни приказки и са написани мъдрости от български писатели.


В Търнава  е направена открита сцена, където се провеждат всички тържества и събития, казва кметът Габриела Раловска:

"Провеждаме фолк фестивал "Ехо в родния край" - събитие, което събира хора от различни краища на България, летен празник, на 13 август ще бъде..."


Кое е най-важното в работата ѝ като кмет:

"Най-важното за мен са хората и живота тук, да имаме най-необходимите неща, това го дължим на хората, защото ние имаме същите потребности като хората в града. Да гарантираме спокойствие на хората, да живеят спокойно... Ние кметовете сме проводникът на хората към институциите..."

В село Търнава се изпълняват различни социални програми, успешно се реализира  проектът "Топъл обяд", по който 105 човека получават безплатен обяд. Има и домашен патронаж, личен и социален асистент...

Църквата в село Търнава носи името на "Свети апостол и евангелист Лука". На 18 октомври е храмовият празник на църквата, на който се събират хората. Църквата е действаща, всеки ден до обяд е отворена.
Два пъти и е правен ремонт, а стенописите са възстановени  с дарението на Стилиян Чомаковски от село Търнава.


 "Хората осмислят живота на един кмет" казва Габриела Раловска и добавя:

"Почти 80% от хората в Търнава са гласували да бъда техен кмет, имат ми доверие и трябва да го оправдая"



В село Търнава има около 200 ученици, които посещават училището, проблем е това, че  училището няма физкултурен  салон, това е една от целите, която кметът иска да реализира.

 
НЧ "Напредък 1898" село Търнава развива активна дейност, Катя Заешка е секретар на читалището, в момента се подготвя фолклорния фестивал   "Ехо в родния край - Георги Горелски".

Хората в Търнава са трудолюбиви, по-голяма част от тукашното население е слязло от балкана, в миналото те са намирали работа в предприятията, в  селското стопанство, днес липсата на работа е накарала младите да си тръгнат от родните места.

 
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45