Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпадаме ли в депресия след дълъг отпуск

Снимка: jiveisaznatelno.blogspot.com

Мнозина определят първите дни след лятната отпуска като особено проблемни, това твърдят психолози. Преходът от безгрижието към неотложните задачи и проблемите в работата съвсем не е толкова плавен, колкото ни се иска. Как да се справим с потиснатото настроение, което често ни обхваща след така дълго очаквания отдих? 

Според психологът Мариета Байчева депресията е нещо, което самите ние по някакъв начин си налагаме:

"По принцип щастието е състояние на ума, то не нещо определено и всеки човек го възприема по свой си начин. Депресията, както е много модерно да се нарича подтиснатото състояние в момента, може да не не никаква депресия, а просто мозъка да си почива все още. Какво означава - когато организмът е под стрес, независимо дали е позитивен или негативен този стрес, той се претоварва по някакъв начин и мозъка го поставя в едно състояние на покой, тоест на апатия, когато  ти не изпитваш емоция - нито гняв, нито радост - просто ти си почиваш. Но сега е много модерно това да се смята за ненормално състояние на организма и хората да го приемат като депресия и като проблем, което не е проблем. Ние сме емоционални същества и това, че понякога изпитваме страх, понякога преумора, друг път радост, това няма нищо общо с депресията - това са си нормални човешки емоции... Напълно нормално е, когато организмът си е почивал две седмици и после изведнъж трябва интензивно да започне работа, да не му е много комфортно. Пренастройката от почивка към работа, където всичко е еднообразно и познато винаги е скучна и не е приятно, не го изпитваш като нещо върховно".


Психологът Мариета Байчева коментира и силно разпространения слух, че след отпуск коефициентът на интелигентност пада.

"Коефициентът на интелигентност няма нищо общо с почивката или с лятната ваканция. Коефициентът на интелигентност си е даденост на човек и дори и той да е под стрес, независимо какво се случва с него, той ще си остане. Хората с висок коефициент на интелигентност се развиват във всяко едно състояние. За тях дори по време на ваканцията, това може да е някакъв вид развитие - да инвестираш в себе си".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00