Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Библиотеката в Мездра е създадена преди близо 100 години с дарения на книги

Снимка: Радио Видин

В град Мездра се създава читалище на 11 октомври 1925 г. под председателството на Стоян Иванов Чорбанов и секретар Петър Горанов с още 34 будни и прогресивни граждани. Първата грижа на тези дейци е събирането на книги, абонамент на списания и вестници, за да се предоставят на населението за четене. Това е началото на читалищната библиотека. Настоятелството е разбирало значението на книгата и библиотеката в културното изграждане на селището и обявява набирането на дарения книги, списания и пари за библиотеката. Така се събират 745 книги.

Първият библиотекар в Мездра е бил Йордан Георгиев /1926г/. От 1930 до 1933 г. е определен Велчо Николов, който излиза с предложение пред читалищното настоятелство да се поръча специално библиотечно обзавеждане, така се обособява детска читалня, започва комплектуване на детско-юношеска литература. Първоначално библиотеката е отворена два пъти седмично. Години наред читалищните настоятели се грижат да се закупуват и набавят нови книги, да се разширява списъкът на получаваните периодични издания. Разгласява се, че всеки ден е отворена библиотеката и се получават много вестници и списания, раздават се и книги за домашен прочит. Задължава се библиотекарят да вписва всички читалищни книги в библиотечния каталог. През 1932 г. читалищното настоятелство определя и работно време на библиотеката всяка сряда от 16 до 17 ч. и неделя от 10 до 11 ч. В годините на Втората световна война културният живот в Мездра отслабва и няма данни за библиотечната работа.

С цел подобряване работата на библиотеката читалищното ръководство решава през 1950 г. билетопродавачката на киното Вела Динкова да раздава и книги три пъти седмично по четири часа. През това време се забелязва търсене на библиотеката от учениците, книжният фонд нараства и това изисква библиотеката да е отворена по цял ден. Затова през 1952 г. се назначава първият щатен библиотекар в Мездра- Минка Начева. Тя работи тук до 1957 г. От 1957 г. се въвежда и Книга за движение на библиотечния фонд. От 1958 г. се започва активна културно-масова работа за реклама на книгата и библиотеката. През 1960 г. се поставя началото на създаване на систематичен каталог на библиотечния фонд.

През 1966 г. се слага началото на друга библиотечна дейност- справочно-библиографската, като започва и обособяването на справочен фонд на библиотеката- около 400 тома справочници, енциклопедии, речници, библиографии от различните отрасли на човешкото знание.

През пролетта на 1974 г. библиотеката се премества в новата сграда на читалището, където има специално построени помещения за различните отдели на библиотеката, поръчано е ново библиотечно обзавеждане /което и сега се ползва/.

Благодарение на  компютърната техника в читалнята по Проекта „Глобални библиотеки” от 2009 година се предоставя свободен достъп до интернет на читателите, могат да правят различни справки, да търсят нужната им информация, учениците подготвят свои презентации за училище.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10