Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жегите са опасни и за домашните любимци

Снимка: Радио Видин





Високите температури през лятото са предизвикателство не само за хората, но и за животните. Домашните любимци страдат от горещина и жажда не по-малко от стопаните си и това е факт, който често се пренебрегва. За съвети как да извеждаме любимците си навън, как да ги транспортираме и въобще какво трябва и не трябва да правим, се обърнахме към Д-р Иван Рачински, ветеринар от Враца.


"Когато се правят разходки, трябва да се мисли кога е най-удачно. Най-удачно е сутрин рано и вечер късно. Трябва постоянно домашният ни любимец да има вода, когато е навън и е много топло. Най-добре е през 15-20 мин да му се предлага... Първите признаци на топлинен удар са много учестено дишане, учестен пулс, обилно слюноотделяне, може да се наблюдава повръщане, диария в редки случаи, олюляване, залежаване, отпадналост. Вече другите симптоми са по-сериозни, като може да се стигне до мозъчен оток, белодробен оток или кома. Всичко това само и единствено от жега... Котките и домашните зайчета са още по-чувствителни. Те издържат много повече на студ, отколкото на топлина. Много по-чувствителни са от кучетата, особено зайчетата." - обясни за Радио Видин Д-р Рачински.


Специалистът поясни още, че животните, сами по себе си не усещат кога получават топлинен удар и кога тялото им реагира на жегата, затова е от особена важност да се следят постоянно от стопаните си, които от своя страна трябва да реагират своевременно при някой от признаците на прегряване.


Иван от Видин е собственик на 5 кучета. Освен за тях, той се грижи и за още 4 бездомничета и споделя, че грижата за животните е важна целогодишно, но лятото е особено голяма.


"Задължително сутрин и вечер им сипвам вода в кофичките, дори на уличните кучета съм поставил купички и наливам студена вода. За тях е много важно. Напоследък имам някои от тях, които боледуват, защото точно това им липсва - вода. Като цяло за животинките дори в града не са предвидени чешмички. А хората се сърдят, когато виждат купички, където са сложени ги местят и ги изхвърлят от местата. покрай чешмичките, откъдето пият тези животинки... Трябва да се избягва да се водят кучета по горещи и циментови асфалтени и метални повърхности. Това може да окаже голямо влияние върху кожата, която покрива крайниците и много често се стига до изгаряне, разраняване и възпаляване на тези места. Много е опасно за тях."- препоръчва Иван.

Абсолютно противопоказно за четириногите е да стоят на слънце продължително време, защото това може да бъде причина за топлинен удар. Трябва водата и храната, която стопаните дават на любимците си, да бъде с умерена температура, защото ако е прекалено студена, това може да причини стомашни усложнения, дори и смърт.

Повече може да чуете в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46