Българският етап на гребния поход ТИД 2022 по река Дунав стартира на 13 август, събота, от Ново село при Видин, включва разстояние от 504 км по поречието и завършва на 27 август в Силистра. За участие за този етап на регатата са се записали над 200 участници от Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Сърбия и България, като повече от половината от тях са започнали още в началото на ТИД. До стартирането на регатата в българския участък на реката се очаква броят на участниците да се увеличава, съобщиха организаторите.
"Предишните две години регата не се проведе заради пандемията, но сега е възобновена. На 14 август участниците в регатата ще бъдат във Видин. На 15-и е почивен ден, в който ще имат възможност с участието на видински екскурзоводи да посетят Белоградчишките скали и пещерата Магура. След това регатата продължава за Лом, Козлодуй, Остров, Загражден, Белене, Свищов, Русе. От Свищов до Русе е най-дългият преход- 54 километра. Там също ще има един почивен ден с възможност за екскурзия. След това продължават за Ряхово, Тутракан, Ветрен и в Силистра на 27 август приключва регатата. Тази година няма да продължи до Черно море поради конфликта в Украйна. Регатата стартира на 25 юни от Инглощат. На откриването имаше български представители в лицето на Нели Андреева и Стилиян Бонев от Българската федерация по туризъм. 8 души от България стартираха от Инглощат. Представители на видинското дружество "Бонония" са се включили от Австрия. От Инглощад са тръгнали общо 150 души на възраст от 7 до 80 години. Целта на това голямо европейско събитие от самото му създаване е взаимното разбирателство и опознаване на културите на другите народи", обясни Весел Пендичев, председател на Българската федерация по туризъм
Международната гребна регата ТИД (TID-Tour International Danubien) е най-голямата в Европа и света туристическа гребна регата. Тя стартира по река Дунав при град Инглощат, Германия. Преминава през: Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Сърбия, Хърватия, България и Румъния - общо 2516 км - за 74 дена. За 65-и пореден път България ще бъде домакин на етапа „Ново Село - Силистра“, като тази година за българския етап организатор е Стилиан Бонев от град Русе.
Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..
Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас. Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...
Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред. За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..
Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..
154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..
Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси. На форума участниците..