Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първото приемно дете във Видин вече е успяла млада жена

Валя започна работа в многопрофилната болница в града

5
Снимка: Радио Видин


Приемната грижа у нас дава шанс на младите хора у нас да се развиват и да постигат мечтите си. Пример за това е Валя, първото дете отгледано в приемно семейство във Видин, вече успешна млада жена. Учи за рентгенов лаборант в медицинския университет в Плевен, а от скоро е здравен асистент в многопрофилната болница във Видин. Търсейки работа през лятото, почти неочаквана за нея е възможността да я приемат точно в отделението по образна диагностика във Видин.

"Аз търсих работа където намеря- по хотели, по ресторанти, понеже все още съм студент и реших да кандидатствам в болницата, за да придобия повече опит, понеже другата година ще имам стаж. Исках да науча повече", разказва Валя Ангелова.

Трупа опит по специалността, която изучава, а избира медицинския университет защото иска да помага на хората. Разчита на подкрепата на своите приемни родители:

"Винаги ще срещам подкрепа, любов, за което съм им страшно благодарна, че ми подават ръка. Ако не бяха моите приемни родители, нямаше да имам дом, нито работа, нито семейство. Благодарение на тях имам всичко това."

За важните стъпки в живота до Валя е Цветелина, жената, която тя нарича своя майка.

"Тъй като много време сме заедно, аз успях да я мотивирам и да я накарам да разбере, че единствено образованието може да и помогне. Тя оценява това, което е  получила", обяснява Цветелина Милославова, приемен родител.

Валя продължава да е със семейството, в което е отгледана, въпреки че социалната услуга за нея е прекратена със завършването на училище, а с това и грижата на държавата:

"Социалните като завършиш не се интересуват после какво става с тебе. В смисъл, трябва да се оправяш сам. Приемните родители ти дават тази подкрепа.  Получаваш подпис и това е. Излизаш от приемната грижа един вид."

До всяко успяло дете стои поне един  възрастен-ангажиран и отдаден, казват от Асоциацията за приемна грижа. Приемната грижа в страната е факт от години, но все още не е помислено за децата, които излизат от тази социална услуга, обяснява Цветелина:

"Давам за пример Валя, която на рампата на Социални грижи подписа документа, че вече не е приемно дете и се приключи. Тя е просто едно досие, което влиза в архив. Тук може държавата да  помисли много, но аз съм благодарна, че има и такива организации, които помагат, както Националната асоциация по приемна грижа. Тя беше в наша подкрепа за кандидатстване. Нейна е и помощта нашите деца да бъдат със статут на деца от социални домове, когато кандидатстват във висши учебни заведения и не заплащат семестри."


Валя, която е гордост за своите приемни родители мечтае да продължи образованието си. Желанието ѝ е да специализира вътрешна медицина а след това да се върне като лекар в болницата във Видин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00