Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлин Тачев: Очаква ни ожесточена предизборна кампания по линията "изток-запад"

Светлин Тачев
Снимка: БНР

24 партии и 6 коалиции ще участват в предсрочните парламентарни избори на 2 октомври. От каква изходна позиция стартират предизборната кампания? Как ще убеждават избирателите да гласуват за тях? Каква кампания ни очаква? Има ли условия за нови предсрочни избори в края на зимата? Темата дискутирахме в "Посоките на делника" с политолога от агенция "Галъп Интернешънъл Болкан" Светлин Тачев.



"Предизборната кампания неформално е започнала вече. Според мен започна още след успешния вот на недоверие. Ще продължи по линията "изток-запад" и газовата криза, която ще е основен фактор в цялата предизборна кампания. Очертава се тя да е ожесточена. Това е сблъсък, който успя да измести останалите сблъсъци, като "статукво-промяна", което беше характерно за отминалата 2021 година. Войната в Украйна върна старото противопоставяне от 90-те години- "изток-запад", "Русия-Запад". Процесите вече са в ход- има протести срещу служебния кабинет, което е прецедент. Темата за газта се политизира и се прехвърли на полето на предизборната обстановка", обясни Тачев и добави:

"Трудно е да се определи коя формация в момента е в най-изгодна позиция, защото навлизаме в период на задълбочаващи се кризи, наближават зимните месеци, които се очертава да са доста тежки. В ситуация, в която всъщност нямахме необходимост от предсрочни избори, а ни трябваше стабилно правителство, както и работещо Народно събрание, стигнахме дотам да влезем и в политическа криза, освен всички кризи, които имахме. Това със сигурност рефлектира върху нагласите на българските граждани. Ако не се състави правителство след предсрочните избори на 2 октомври, може да влезем в спирала от предсрочни избори, а това със сигурност ще има негативен ефект както върху гражданите, така и върху цялата политическа система. В период на множество кризи не може да си позволим политическа нестабилност, трябваше да се стремим към някакво политическо единство, комуникация, която да прекара страната плавно през задаващите се проблеми зимните месеци."

Възможни са и изненади в изборните резултати, смята политологът.

"Много зависи какво ще се случи до изборния ден. Ако има голямо сътресение в българския политически живот, може да има големи размествания. Много неща са неизвестни към момента, като това дали някои формации изобщо ще влязат в Народното събрание, както и кой ще спечели основната битка- тази между ГЕРБ и Продължаваме промяната. Трябва да сме наясно, че ако не се състави правителство в следващото Народно събрание и страната продължи да буксува в период на временновластие- управление на служебни кабинети без Народно събрание, и то в период на криза в зимните месеци, накрая може наистина да има големи изненади и популизмът да набере голяма сила."

Има условия за по-ниска избирателна активност на 2 октомви, смята Светлин Тачев.

"Има умора в избирателите, защото в рамките на една година имахме три избора за Народно събрание плюс президентски избори в два тура. Освен това в тези избори го няма залога от първите избори през 2021 година- на 4 април, които бяха дълго чакани избори. Освен това сега няма алтернатива. На предишните изобри, въпреки всичко, имаше алтернативи, а накрая Продължаваме промяната се появи и успя да консолидира голяма част от хората, които подкрепяха протеста. Днес нещата са много по-размити, липсва противопоставяне от типа "статукво-промяна"."

Ще повлияят ли действията на служебния кабинет и президента Радев на изборните резултати?

"Президентът Румен Радев изобщо не искаше да се стига до служебен кабинет. Според мен, желанието му беше да се състави ново правителство в рамките на 47-ото Народно събрание, за да може то да продължи да функционира, по две прости причини: 1. Няма залог- на предсрочните избори миналата година той беше едно от лицата на промяната; 2. Кризите- решаването на тези кризи от служебни кабинети означава, че негативите, които се трупат върху служебния кабинет, ще се трупат и върху него."

Диалогичността между политическите формации трябва да е водеща в следващия парламент, препоръчва политологът.

"Не съм убеден обаче, че това ще се случи. В България политическите формации постоянно водят война всеки срещу всеки, отколкото да търсят мостове за намиране на общи решения за българските граждани, защото една подобна криза, като енергийната, несъмнено ще засегне огромна част от българите. Тук трябва да се мисли точно на държавническо ниво, но битката, в която са влезли помежду си, ограничава кръгозора им до този сблъскът, отколкото да погледнат отвъд и да стигнат до мисленето да се градят мостове, а не да се чертаят червени линии. Всичко това говори, че е вероятно да се стигне до нови предсрочни избори, ако няма възможност да се състави правителство без примерно ГЕРБ."

Повече по темата и в каква кондиция водещите политически сили влизат в надпреварата за 48-ото Народно събрание- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00