Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хърлец празнува

Автор:
2
Участие на САФ "Калушари" - Хърлец в Международен младежки фестивал град Приморско
Снимка: НЧ "Никола Йонков Вапцаров" - Хърлец

Традиционен празник на Хърлец отбелязват днес в козлодуйското село.  То е сред китните български селца с богата култура и традиции, носещи духа на нашите предци. Селото е известно и със съхраняването на фолклора. Тук правят ежегодна среща на калушарските дружини от Северозапада. Празникът на селото се провежда от много години и със всяка година се стремим да надграждаме, каза за Радио Видин кметът на населеното място Огнемир Симов:


"Празникът се организира от кметството, от читалище "Никола Йонков Вапцаров", с подкрепата на община Козлодуй. Като се стремим да има хубава празнична програма за жителите и гостите на селото. Всяка една година надграждаме, това което съставяме като програма. Тази година програмата ще е доста богата. От три години насам програмата е и с амбицията да събира калушарски групи, но за съжаление те са все по-малко и по-малко. Празникът винаги се приема с радост и очакване от хората".


Калушарите са едни по-непопулярни герои от българската народна митология - това са играчи, изпълняващи ролята на жреци-заклинатели, шамани и лечители. Всяка калушарска група си има водач, който се нарича Ватата. Огнемир Симов е водачът на калушарската група в Хърлец:


"Калуш е един стар обреден танц, който се изпълнява най-често по поречието на река Дунав и е съхранен специално в село Хърлец от много години. Това е танц за здраве и изцеление, който се е играел на Сети Дух. Играе се от нечетен брой мъже, които биват предвождани от водач наречен Ватата. Мъжете са облечени с характерните за нашия район носии - дълга бяла риза, бели панталони, пояс - шарено извезан със цветя - рози, елече, калпак и сандали, на които сандали се прикрепват така наречените шпори, които издават звук по време на танца. Танцът е възстановен през 1965 година и е възстановен така, както са го играли нашите предци - необработен... Характерното също за танца е, че мъжете имат сложен в пояса пелин - билката от която се прави лечебната отварата. Тоест танцът е предназначен да изгони злия дух - калуш, който причинява болест. Навремето калушарите са били канени в домовете на хората да излекуват било дете, било възрастен човек, чрез този обичай, в който те са вярвали. Моите прадядовци са го играли - единият, който е много по-възрастен, когото аз не помня, го е играл тогава, когато са го играли неорганизирано като танцов състав, а са се събирали хора - когато са вярвали на 100 процента. След това другият ми прадядо е един от първите при възстановяването на танца. След това баща ми, доскоро - до преди 3 години, също играеше. Аз съм започнал в танца като "болното дете", след това преминах в редиците на калушарите и след като предишния мъж, който беше Ватата се отказа - сега аз изпълнявам тази роля. Има потомственост, има предаване от поколение на поколение и се надяваме, че това, което ние сме запазили ще остане за в бъдеще".

Тази година празничната програма започва от днес (26 август), като в нея са включени, освен калушарски танци, народната певица Цветелина и певецът Руси Русев, каза председателят на Народно читалище "Никола Йонков Вапцаров" - Хърлец Таня Младенова:

"В празничната програма ще вземат участие: състав за автентичен фолклор "Калушари" при Народно читалище "Никола Йонков Вапцаров" - село Хърлец, дамска формация "Аугуста" при Народно читалище "Никола Йонков Вапцаров" - село Хърлец, танцов състав "Калушари" от село Златия, Майсторите на танца от град Перник и със специалното участие на Цветелина и Руси Русев... От три години традиция в празничната програма е да се проведе среща на калушарските дружини от региона... Те ще изиграят "Калуш" традиционен танц за здраве. Дамската формация "Аугуста" ще изиграе Ганкино хоро, майсторите на танца ще ни представят новата си продукция. Цветелина ще ни зарадва с нейните фолклорни песни, а легендата Руси Русев ще изпее свои песни и общо известни хитове".


Всички хърлечани, които постоянно живеят в Хърлец, винаги с трепет очакват този ден, за да се върнат в село - близки, роднини, приятели и винаги във всяка къща има гости, обясни още Таня Младенова, като допълни, че някога е свирела духовата музика на площада. Хората са се обличали с най-хубавите дрехи - празнично, хващали са се на хоро, веселили са се.

От 10 години програмата е по-разнообразна, за да може да задоволи вкусовете на по-голяма част от зрителите. Всяка година организаторите се стараят да изградят нещо ново, за да е интересно.

Празничната програма започва точно в 19:00 часа на площада пред читалището.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво е състоянието на детските площадки във Видин в началото на пролетта

Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..

публикувано на 28.04.25 в 17:10

Видинчани сигнализират за лошото състояние на улица в ж.к. "Крум Бъчваров"

Жители на Видин  сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и   се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички.  Хората казват, че вече дори..

публикувано на 28.04.25 в 15:00

Васил Вачев – актьорът с "най-говорещите" очи в българското кино

Актьорът  Васил Вачев е роден на 14 юни 1925 г. в монтанското село Стубел , но целият му професионален път преминава във врачанския театър , където изиграва над 70 роли .  Участва в 25 игрални филма, две филмови копродукции и един телевизионен сериал.  За кариерата на Васил Вачев , както и за житейския му път, ни разказва Милена Стефанова..

публикувано на 28.04.25 в 14:00

Когато общността твори - автобусната спирка в Каленик е с нов облик

Както съобщихме преди дни, видинското село Каленик ще се сдобие с ново артистично лице  по време на празниците. Това вече е факт благодарение на вдъхновяваща инициатива на местното читалище и една млада и талантлива художничка - Яна Иванова, която преобрази знакови обществени пространства в населеното място.  Проектът, носещ името "Заедно в..

публикувано на 28.04.25 в 12:04

В "Музикална зона": Шърли Беси – „диамантената“ дама

 Днешният музикален час ще е посветен на една от най-големите легенди на музикалната сцена – Шърли Беси - изключителна певица, чиято кариера продължава повече от 70 години!  Родена в Уелс, Шърли Беси завладя света с уникалния си, мощен глас и с характерния си стил. От първите ѝстъпкинасценатапрез 50-тегодинидонезабравимитепесниза филмите за..

публикувано на 28.04.25 в 09:00

"Неделник" от 27 април 2025 година

"Неделник" е тук! Срещите на випуска са вълнуващи. Да видиш своите съученици след 10, 20, 30,40 и повече години е изживяване - променени, с различни житейски пътища и съдби. Какво е преживяването и емоцията от такива срещи ще разберем от днешните ни гости Веселин Станков , който е организатор на срещата на випуск 1980 година на..

публикувано на 27.04.25 в 16:34

Силата на Възкресение Христово дава сила на вярата

Втората неделя след Пасха - Томина , е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома. "Тъй решително повярвал Тома във Възкресението на Господа от мъртвите, когато попипал раните на Неговите ръце и раната в пречистите Му ребра: "Господ мой и Бог мой!" , тоест, Ти Си Този, Който със силата на Своето..

публикувано на 27.04.25 в 08:00