След 20 години от единствената обществена чешма в село Попица, община Бяла Слатина отново потече вода. Повече от две десетилетия чешмата е била пресъхнала заради авария. Благодарение на доброволен труд и лични средства на Евгени Могилски от чешмата потича студена изворна вода. Младият мъж предприема това начинание още миналата година, но живее в чужбина и е възпрепятстван до го завърши още тогава. От скоро обаче, инициативата е осъществена успешно, разказва Евгени:
"...25 години водата отива в нищото. И ние просто проучихме извора от къде е, къде минават тръбите, от къде най-лесно може да се възстанови водата да идва до чешмата. Засадихме дръвчета пауловния тази пролет и предполагам, че тук до 1-2 години ще има доста сянка там, покрай чешмата. И сега закупих нови тръби, наех багер, изкопахме, положихме, с помощта на ВиК Бяла Слатина успяхме да вържем новите тръби към старите. Всичко беше закопано, водата е занесена на проби в РЗИ, няма отклонения, годна е за пиене. И всеки, който желае може да посети чешмата и да си налее от тази хубава изворна вода... Попица е родното село на майка ми, аз често си ходя там и затова реших да направя един жест към селото. Занимавам се със соларни системи, работя основно в чужбина в Нидерлания, Дания, Франция."
Чешмата се намира над село Попица и заради трудния достъп до нея е имало предложения тя да бъде дори преместена. Все пак Евгени Могилски казва, че е държал тя да остане на същото място и да се възстанови във възможно най-автентични си вид. А за да се улесни достъпа до нея, другата година планира да осъществи друга инициатива, с която да бъде изграден пешеходен мост над река Скът за местните жители.
"Живот и здраве ще направим още една инициатива - едно малко мостче, по което да се преминава, защото чешмата се намира точно след реката и трябва много да се заобикаля, за да се ходи до нея..."
Евгени Могилски споделя, че планира и други начинания в Попица.
Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..
Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата. Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..
Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..
Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..
Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..
Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..
Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България. Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..