Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка получи обезщетение след спечелено дело в Италия

12
Снимка: Личен архив


Историята е на Нена Борисова от Брегово, която претърпява инцидент в Неапол. Тя е на 70 години и преди да замине за Италия, както повечето жители на пограничния град, работи дълги години в съседния сръбски град Неготин. После става "баданте" в италиански семейства, гледайки възрастни хора и понякога замества и други жени, докато те са в отпуск. При една такава смяна, докато отива към поредния адрес, е блъсната от  кола в центъра на Неапол. Получава сериозна травма, лежи 45 дни в болница, следва и допълнително дълго лечение. Жената няма пари, не познава почти никого, не знае езика, а шофьорът след катастрофата се опитва да избяга. Наетите по-късно адвокати се оказват мошеници и спират да ѝ отговарят, но запазват таксата, която им е платена.

В същото време Нена трябва да се върне в България, за да продължи предписаните ѝ процедури и постепенно губи надежда за справедливо приключване на случая. И така до деня, в който съдбата ѝ се усмихва в лицето на италианско семейство, с което се е запознала по времето на престоя ѝ в болницата. Случайно ги намира във Фейсбук, а те след като разбират, че тя не е получила обезщетение след катастрофата, я канят у тях и дори ѝ предлагат своя адвокат.

Делото приключва в полза на пострадалата, но тя не може да забрави дните, когато е била най-зле и е получила подкрепата на непознатите хора в чуждата страна.

"Освен, че ръката ми бе счупена лошо, аз имах и травма на лицето. Не можех да се храня, не можех сама да се обслужвам, бях оперирана. Не можех сама да ида дори до тоалетната. Обслужваха ме близки на болните около мен. Особено много ми помогна едно семейство. И дрехи дори ми донесоха...

Доволна съм и от условията в болницата. Доволна съм от грижите, доволна съм и от персонала. Лекарите са съвсем различни от тези, с които ние сме свикнали. На високо ниво са лекарите там. С пациентите не се държат гордо, като не разговарят с тях. Всичко, което те интересува обясняват. И сестрите като идваха обясняваха всяка инжекция или лекарство за какво е. Направи ми силно впечатление, защото при нас в болниците не е така. Идваха по два-три пъти на ден и питаха дали имам болки и как се чувствам. Операцията ми трая три часа и половина, не съм усетила нищо, нямах и болки. Травмата обаче беше сериозна и лечението ми трая година. Много сложно беше. Изобщо не вярвах, че отново ще мога да си служа с тази ръка. Когато се върнах в България и тръгнах на терапия, попитах ортопеда дали ще се оправя някога и той ми каза: Ще се оправиш, защото си попаднала на добри лекари... Какво още да кажа за болницата - изрядна хигиена и чистота навсякъде. Добро обслужване. Когато ме доведоха останах първо на количка в коридора, защото нямаше места, но на другия ден след операцията ме вкараха в стая с други. Не правеха разлика дали си българин или италианец. Абсолютно никаква разлика. В стаята бяхме две жени. Всяка сутрин стаята се чистеше, бельото се сменяше през ден. Изобщо - високо ниво на обслужване..."

След изписването ѝ от болницата, жената прекарва 50 дни в италианското семейство, което ѝ помага в болницата.

"Аз съм много признателна на тези хора. Доволна съм по принцип и от италианците, независимо, че някои българки имат друго мнение по въпроса. Сменила съм 12 жени и само на едно място не случих. Италианците не са лоши хора. Те са земни хора и аз не мога да кажа лоша дума за тях. В това семейство, 50 дни аз не съм купила и една филия хляб. Изцяло бях на тяхна издръжка. Аз нямах никакви пари. Останахме приятели, като братя сме. Много съм доволна, сега ги очаквам да ми дойдат на гости."

Нена признава, че ако тези хора не са я свързали с новия ѝ адвокат, който да поеме делото, тя никога нямаше да получи справедливост.


"Всичките ми близки ми казваха да се откажа, защото няма да спечеля, но аз се доверих на адвокатката си и не съжалявам, защото тя бе моя шанс. В съда не съм ходила. Всичко направи адвокатката - тя водеше делата ми. Много добра беше. Спечели ми обезщетение, каквото никога не съм вярвала, че ще получа в чужда страна и то след толкова време от инцидента..."

След като печели делото Нена се разплаща първо с всички, които са ѝ помогнали в това изпитание.
За нея също остава добра дори за италианските стандарти сума.

"Парите, които получих, ги вкарах изцяло в строителство. Купих къща на сина ми, защото бяхме всички тук накуп. Дадох и на другия син, на внуците и снахите. Парите отидоха, а и здравето си отиде. От чужбина човек си идва малко или повече с разклатено здраве, дори да си бил на добра работа. Българите не могат да свикнат с това, 24 часа да си затворен на едно място. Не можеш да излизаш, когато си искаш - имаш почивка само в неделя и в четвъртък. Аз с това не можах да свикна. Първите месеци, когато ходех да замествам жени, по цял ден плачех. Не можех да издържам по цял ден да съм затворена. После свикнах...

Италианците са хора на живота. Обичат да танцуват, обичат да се разхождат, обичат яденето. Добре живеят и не се лишават от нищо. По-земни са и не случайно живеят по много години - масово са дълголетници. При тях 70-годишните се смятат за млади. А ние гледаме само работата. Така сме устроени. А животът си тече..."

Цялата история на Нена Борисова и интересни подробности за живота в Италия - в звуковия файл

* Снимки: Личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00

В ход е процедура по обявяване на "Чутурите" за природна забележителност

В ход е процедурата по обявяване на скалните образувания "Чутурите" за природна забележителност. Обектът се намира в землището на град Грамада, област Видин. О сновният мотив за предложението е, че скалните образувания "Чутурите" в местността Стублата представляват забележителен обект на неживата природа, с безспорна естетическа и научна стойност...

публикувано на 07.11.24 в 14:50

WWF стартира кампанията "Абонирай се за природата"

Изчезването на дивите животни е сериал, главната роля в който играем ние. Това съобщиха от природозащитната организация WWF - България при старта на своята кампания "Абонирай се за природата".  Идеята на кампанията е да привлече вниманието на хората, на индивидуални дарители, на компании, към това, че както човек може да се абонира за всякакъв..

публикувано на 07.11.24 в 14:25

Как гражданите могат да си купят дърва за огрев от държавните горски стопанства

Гражданите могат да се снабдят с дърва за огрев като се свържат с представител на горското стопанство или го посетят на място. Всички горски стопанства, които са част от Северозападното държавно предприятие, предлагат дърва за огрев. Това каза Ивайло Ангелов- началник отдел "Стопанисване, ползване и опазване на горските територии" в СЗДП- Враца...

публикувано на 07.11.24 в 14:10

Временната организация на движението на видинския булевард обърква шофьори

Шофьори се оплакаха от организацията на движението по булевард "Панония" във Видин, който е в ремонт. По думите им, след като са започнали ремонтните дейности на другата част на главната пътна артерия в града, водачите трудно се ориентират в кое платно да се престроят, което е предпоставка за инциденти. Коментират, че на места, където се извършва..

публикувано на 07.11.24 в 13:56

В "Музикална зона" на 07 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс

На трети ноември светът се раздели с музикалната легенда Куинси Джоунс. Той е американски композитор, аранжор, диригент, тромпетист, музикален и телевизионен продуцент. За повече от шест десетилетия творческа дейност спечелва 27 награди "Грами" и 79 номинации. Сътрудничи си с разнообразни музикатни, като продуцира най-продавания албум в историята..

публикувано на 07.11.24 в 09:00