Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилно приложение цели да намали изхвърлянето на храна

Българско мобилно приложение се бори срещу разхищението на храна. Апликацията foodobox е безплатна за крайния потребител. Идеята за създаването ѝ е на Джейн Димитрова. Тя е учила като студент в Италия и след завръщането си в България стартира каузата си за спасяването на храна. Изхвърлянето на храна е комплексен проблем, който носи социално-икономически и екологични вреди, обясни за Радио ВИДИН съоснователят на приложението Джейн Димитрова:

"... Като човек, който има култура към храната и обича да готви ми е много жал да се изхвърля храната. Всъщност живях няколко години в Италия, 4-5 години, където се запознах отблизо с подобен вид мобилно приложение... Когато се върнах в България видях, че тук няма нищо подобно и си казах, защо да не опитам аз да го развия. И така се запознах със моя съосновател Велин Керков, който е програмист по професия и се присъедини още на първо четене към екипа. Много му хареса идеята."


В приложението пекарни, сладкарници, ресторанти, хотели, супермаркети и други обекти в страната предлагат излишна храна, а целта е тя да бъде спасена от изхвърляне. В същото време потребителите могат да получат лесни и приложими съвети за съхранение на храната в домакинството, уточнява Джейн Димитрова:

"foodobox е мобилно приложение, безплатно за крайните потребители. Влизайки в него те могат да разгледат къде около тях има оферти с храна, която би била изхвърлена в края на деня, ако не се продаде до края на деня от заведенията... Призоваваме хората, не само да не изхвърлят храна, а и да я съхраняват правилно. В нашият сайт foodobox.com най-редовно публикуваме лесни и и приложими съвети как да например да съхраняваме храната в домакинството, за да удължим нейния живот. Например един често разпространен мит е, че хлябът се държи в хладилника. Напротив в хладилника хляба се разваля много по-бързо, отколкото ако го сложим в една хартиена или памучна торбичка... Още в етапа на превенцията аз бих заложила да се пазарува със списък, за да не се купува излишна храна, която след това ще застои и няма да знаем какво ще я правим." 


Изхвърлянето на годна храна е проблем и за видинските домакинства, показа анкета на Радио ВИДИН. Все пак някои видинчани са доста находчиви и намират собствени решения на проблема:

"Нямаме разхищение, имам куче и яде всичко каквото остане. Даже и 3 на село, и едно тук - 4 общо. Всичко яде, не пробира и кокалите. Готова храна не купуваме, готвим, защото един път се готви в седмицата повече ядене и третия ден вече никой не иска да го яде, освен кучето... Рядко се случва, честно казано, да изхвърляме храна, опитваме се максимално всичко да бъде оползотворено. Пазарува се, когато се налага, не се презапасяваме за да остава нещо... Пазарувам различно, по-скоро за седмица и за това изхвърлям после, като сготвя нещо и не се яде и обикновено това изхвърлям... Всяко семейство разхищава малко или много, ние не си плануваме точно. Аз изхвърлям, а съседите дават на котките, на кучетата, това е другият проблем, който се заражда... Аз си изхвърлям и хляб и храна, аз съм сама, не мога да си го изям... Не разхищавам храна, мама ме е учила от малък да спестявам хляб, да не се изхвърлят други работи..." 


По данни на ООН почти 1 млрд. тона храна през 2019 г. е била изхвърлена от домакинствата, търговците на дребно, институциите и хотелиерството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18