Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време за книги с препоръката на Регионална библиотека Видин

Насладете се на "Престъпни удоволствия"

Снимка: Радио Видин

Запознайте се с Анита Блейк! Тя изглежда и звучи леко вкиснато… добре де – звучи направо враждебно… но за това си има основателна причина. Подобно на много хора, Анита не е очарована от работата си. Тя обаче не работи в скучна кантора, нито е принудена да върши тежка физическа работа. Анита Блейк е лицензиран ловец на вампири и главна героиня в романа "Престъпни удоволствия" на американската писателка Лоръл К. Хамилтън, а това означава, че работата ѝ чисто и просто може да я убие във всеки един момент.

Не, Анита не живее в някакъв измислен или паралелен свят – тя е тук, някъде, съвсем наблизо. В нашия собствен свят, във "вампирската столица" на Америка – Сейнт Луис, само че в малко по-груба реалност. Реалност, в която магията е точно толкова смъртоносно оръжие, колкото куршумите, вярата е задължително условие за оцеляване, а вампирите, върколаците, зомбитата и разни други създания на нощта съществуват, при това не особено мирно.

В нейната Америка преди две години е прокаран закон, който регламентира съществуването на тези твари, а вампирите са "излезли на светло". Те са нещо като туристическа атракция, имат свои барове и нощни клубове, които са новите зловещи атракциони, предлагащи фрийк-шоу на непознато досега ниво. А "Престъпни удоволствия", собственост на мистериозният, циничен и ужасно привлекателен вампир Жан-Клод, е най-горещия от всички. Толкова е актуален, че вече дори не приема резервации.

Защо барове? Ами… както знаем, поради природата си вампирите са доста ограничени във времето – могат да работят само нощем, така че нощен клуб е доста по-удачен бизнес от нощна счетоводна кантора например.

Новият статут на безсмъртните означава, че те вече са подчинени на закона колкото всеки друг, но проблемът е, че когато решат да нарушават същия този закон, очевидните им предимства ги превръщат в смъртоносна заплаха. Така че някой просто трябва да ги държи под контрол и в правия път. Лошото е, че при тях затворът не е вариант. На колко трябва да осъдиш едно безсмъртно същество, за да го стреснеш? Така че, общо взето, при доказана вина присъдата е смъртна. Основателна причина престъпниците сред тях да правят и невъзможното, за да не бъдат спипани!

И точно тук се появява необходимостта от Анита – съживител на зомбита и ловец на вампири към местното регионално звено за борба с престъпления от свръхестествен характер, чиято работа е да следи за реда и законите сред твари като Жан-Клод и подобните му. На своя страна тя има имунитета си срещу магията на вампирите, няколко пистолета със сребърни куршуми и много вяра. За да оцелееш в професия като нейната, трябва да вярваш като никой друг, защото атеизмът е сигурна смърт.

Всичко това обяснява защо не е очарована, когато една от приятелките ѝ решава да си спретне моминско парти именно в царството на Жан-Клод – "Престъпни удоволствия". Надяваща се, че едно моминско парти няма как да излезе от релси чак толкова, че някой да умре, Анита бързо разбира, че всъщност това не само е възможно, но дори не е никак трудно. Около купонясващите дами започват да умират хора и вампири. И Николаос – вампирът повелител в града – много държи да разбере кой е виновен за кръвопролитието. А Николаос не е същество, на което можеш да откажеш каквото и да било, дори собствения си живот.

Добавете към картинката и Едуард – психопатичен убиец и по странно стечение на обстоятелствата приятел на Анита, – който иска да вземе главата на Николаос, и ще получите перфектния коктейл от неприятности.

"Престъпни удоволствия" е първият роман от поредицата за Анита Блейк, с която Лоръл К. Хамилтън се превръща в сензация в света на фентъзито. Историите са написани от първо лице, което чувствително раздвижва сюжета, а Анита е героиня, която просто не можеш да не харесаш. Тя живее в свят на чудовища, където е много лесно самият ти да се превърнеш в такова, заблуждавайки се, че си различен, само защото законът те пази. Докато налага ред с пистолет и разпятие в ръка, тя има своите страхове и въпроси за безсмъртната си душа и за изборите, които се налага да прави. Е, има го и страхът какво ще си помислят съседите, ако я видят да се прибира в три посреднощ с извадени заредени пистолети, а всичко това я прави да изглежда и звучи като един истински и съвсем обикновен човек, придава дълбочина на характера и плътност на образа ѝ.

Имам добра и лоша новина. Ако харесате тази книга от поредицата за Анита Блейк, след нея има още много. Лошата е, че – за съжаление – не всички са чак толкова добри, колкото тази.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00