Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превенция или глоби ще спрат войната на пътя

Снимка: Радио ВИДИН

"Остани жив! Пази живота!"- това е мотото на инициативата на Европейската мрежа на службите на пътна полиция ROADPOL, която организира Ден без загинали на пътя. Кампанията се провежда между 16 и 22 септември за седма година в рамките на Дните на безопасността на пътя. Седмицата на пътната безопасност е под патронажа на министъра на вътрешните работи, а тази година за Ден без загинали на пътя е определен 21 септември. 

Пътният травматизъм е сериозен проблем. Всеки има ангажименти и съгласно "Визия нула" безопасността е споделена отговорност, заяви Алекси Кесяков- експерт по пътна безопасност, съветник на министъра на вътрешните работи.

"Това е една инициатива да привлече отново вниманието на широката общественост, че в движението по пътищата нещата се повтарят и всеки трябва да поеме ангажимента си да се пази като участва в движението. Може да сме много добри водачи, но другите като грешат, ние трябва да имаме време и разстояние да избягаме тази грешка. Ние търсим решение на много места. Непрекъснато искаме някой да реши въпроса, държавата да реши въпроса. Да, това е държавна задача, защото загиват невинни хора на пътя. Но, тези, които участват като водачи и са под въздействие на алкохол, те не са паднали от космоса, те живеят в определена среда. Да приканим тези близки, които знаят, че техният близък управлява автомобил след употреба на алкохол, да му помогнат да спре да управлява", каза Алекси Кесяков.

В седмицата на пътната безопасност служителите на МВР са предприели засилени проверки по всички направления- контрол на скоростните режими, употреба на алкохол, на наркотични вещества и други. Превишената скорост и употребата на алкохол са най- честите нарушения на пътя, каза Николай Стефанов- началник група "Пътен контрол" в сектор "Пътна полиция"- Враца:

"Високата скорост определено е по главните пътища, първи, втори, трети клас от републиканската пътна мрежа, там, където и нашите колеги със съответните технически средства извършват контрол."

Увеличение на пътните произшествия през летните месеци отчитат екипите на спешна помощ във Видин. 

"От началото на годината до края на август има около стотина пострадали от ПТП-та, като има и петима загинали. Тежко пострадалите са 16 човека, които са транспортирани за по- нататъшно лечение в София. Прави впечатление, че когато беше ковид епидемията, са много по- алко на брой. Няма тежки ПТП-та, няма загинали. Вярно е, че те бяха зимните месеци, беше епидемията, но след това от май месец насам рязко увеличение на тежките ПТП-та, на загиналите и на броя на пътнотранспортните произшествия", каза д-р Любомир Виденов- завеждащ видинския филиал на Центъра за спешна медицинска помощ.

Промяна в организацията на контрола на МВР с акцент на превенцията; денонощни проверки на водачите, извършващи обществен превоз на пътници и товари; подобряване на координацията между всички ангажирани институции и общи инспекции на пътя. Това са част от спешните мерки за намаляване на пътнотранспортния травматизъм в България, които бяха приети на заседание на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата. Мерките, които биха дали най- бързо ефект обобщи Светослав Васев- експерт от Агенцията:

"Извършването на ежемесечни планирани всеобхватни проверки на територията на страната с участието на няколко институции. Както знаете вече "Автомобилна администрация" не контролира само от осем и половина до седемнайсет и трийсет, а ще контролира 24 часа обществения превоз на пътници и товари. Ще се извърши преглед на цялата пътна мрежа посредством обезопасяването на крайпътното пространство."

Глоби за нарушители биха дали резултат, смятат видинчани:

"Шофьори и пешеходци са безотговорни. И аз съм шофьор, просто лични наблюдения. Тук улицата е еднопосочна, те по цял ден минават на обратно... Никой не използва мигач в нашия град. И ми се отнема предимството непрекъснато. Камери да сложат и наистина да има актове. Ето, "синята зона" как действа, по този начин да действат и с всичко останало... Сега като ги гледам, млади, невъзпитани, някои си купили може би книжки и въобще не знаят правилника. Наказания, глоби, дисциплина, иначе няма как да стане..."

Мотото на кампанията в рамките на Дните на безопасността на пътя е "Остани жив! Пази живота!" Тази година за Ден без загинали на пътя е определен 21 септември.

 Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07